fbpx

Jestem przekonana, że większość ludzi pytana o najważniejsze rzeczy w życiu wymienia zdrowie (swoje oraz bliskich osób) jako jedno z pierwszych. Wiemy, że tylko ciesząc się zdrowiem, jesteśmy w stanie realizować inne nasze cele i wspierać naszych bliskich. Czy jednak jesteśmy zadowoleni ze sposobu w jaki o nie dbamy? Pewnie spora część z nas nie zadaje sobie tego pytania, aż do momentu kiedy nie stanie się coś złego. A wtedy czasem bywa już niestety za późno.

Czym jest dbanie o zdrowie?

Jeśli nasze zdrowie jest dla nas ważne to podejmujemy prozdrowotne zachowania. Nasze codzienne decyzje są uwarunkowane tym, co jest dobre dla naszego organizmu. Mniej więcej wszyscy wiemy co powinniśmy robić, czyli chociażby więcej się ruszać, nie przejadać, nie palić, wykonywać badania profilaktyczne, czy też chodzić na kontrolne wizyty do dentysty. Natomiast ta wiedza często nie przekłada się na nasze codzienne zachowania.

Pamiętaj! Zdrowy styl życia dla siebie musisz zdefiniować samodzielnie. Każdy ma inne przyzwyczajenia, obciążenia genetyczne, choroby, przemianę materii i wobec tego trochę inne potrzeby.

Dlaczego wiedząc, że zdrowie jest dla nas ważne, nie podejmujemy działań w celu jego ochrony?

Na pewno znajdą się osoby, które nie wiedzą od czego zacząć. Jak o to zdrowie praktycznie zadbać. Dla innych wprowadzanie zmian na stałe jest trudne, wydaje się że wręcz ponad ich siły. Bliski jest im sposób myślenia, że może lepiej poczekać, choroby nie muszą dotknąć właśnie mnie, jakoś to będzie. Istnieje jeszcze jedna grupa, która chciałaby od razu otrzymać nagrodę za swój wysiłek. Nagrodę widoczną, może niekoniecznie materialną ale namacalną, możliwą do poczucia od razu, w bliskiej perspektywie czasu (pochwała szefa, męża, słowa Kocham Cię mamo/tato od dziecka). Jeżeli ta nagroda jest w sumie niewidoczna to czują się zniechęceni.

Czy nasze zdrowie jest sexy?

W sensie czy jest to temat, który Cię porywa, przyspiesza bicie Twojego serca? Ekscytujesz się nim? No raczej nie.  Pisałyśmy już w jednym z poprzednich wpisów, że to co najbardziej napędza człowieka do działania to motywacja wewnętrzna. Czujemy, że dana rzecz jest dla nas ważna, chcemy ją zmienić lub chcemy w niej trwać, jeśli już udało nam się ją osiągnąć. To poczucie, wynika z nas samych, z naszych przekonań, doświadczeń, wiedzy, a nie z tego, że usłyszeliśmy w telewizji czy na You Tubie, że o zdrowie warto dbać.

Czy my szukamy w drodze do zdrowia metod na skróty?

Uważam, że tak. Poszukujemy rozwiązań przede wszystkim szybkich. Leczenia, które sprowadza się do zażycia tabletki w każdej sytuacji, w której organizm dopomina się uwagi. Zastanów się, czy takie nie są także Twoje oczekiwania względem lekarzy, pielęgniarek czy farmaceutów? Przepisać tabletkę.

Dlaczego tak jest? Ponieważ leczenie bez tabletek wymaga zaangażowania pacjenta, często dużego zaangażowania. Zatrzymania się i zastanowienia, a często również zmiany nawyków.

Jak sprawić, aby zdrowie było dla nas ważne nie tylko w deklaracjach?

Autor książki „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” podkreśla, że aby zmienić skutecznie swoje zachowanie w danym obszarze należy zadać sobie poniższe cztery pytania:

Jak sprawić, aby to (u nas zdrowie) było:

  1. oczywiste?
  2. atrakcyjne?
  3. łatwe?
  4. satysfakcjonujące?

Dokładnie omówimy powyższe cztery punktów w kolejnym wpisie.

Jeśli jeszcze nie znasz polecam lekturę:

  1. James Clear „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”

A podobny temat poruszałyśmy już w tym wpisie: Profilaktyka. Co warto poprawić w przyszłym roku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x