fbpx

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii, co oznacza, że wirus rozprzestrzenia się szybko i na dużym obszarze. Koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie, a liczba osób zarażonych, a także niestety zmarłych, rośnie. Polski rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Co ważne, osoby nieubezpieczone, ale mające objawy koronawirusa będą leczone bezpłatnie. Najważniejsza akcja ostatnich dni to #zostańwdomu, do której się przyłączamy.

„Alternatywne” metody leczenia i zapobiegania

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) ostrzega przed nieetycznymi praktykami związanymi z oferowaniem „alternatywnych” metod zapobiegania i leczenia koronawirusa. Na dzień dzisiejszy nie posiadamy szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS COV-2. Korzystanie z innych metod zapobiegania i leczenia tego koronawirusa może być kosztowne, nawet niebezpieczne oraz co ważne może nie przynieść oczekiwanych skutków. Strona RPP z wpisem tutaj.

Jak przenosi się koronawirus SARS COV-2?

Bezpośrednio, czyli poprzez kontakt z wydzielinami osoby, która jest zainfekowana (kał, mocz, wydzielina wydostająca się podczas kichania czy kasłania).

Pośrednio, czyli poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osób zainfekowanych. Dlatego tak ważne jest, aby kichać w rękaw, a nie np. na blat biurka, dokumenty, itp. Zwłaszcza, że wirus na tych powierzchniach może pozostawać nawet kilka godzin. Tak samo w sklepie. Nie kichamy i nie kaszlemy „na produkty” ani innych kupujących. Musimy mieć świadomość, że nasza wydzielina utrzyma się na tych produktach.

Podstawowe zalecenia

  • unikaj skupisk ludzkich, np. place zabaw, oblegane sklepy,
  • stosuj się do podstawowych zasad higieny (myj ręce) – poniżej przedstawiamy grafikę ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Grafika ze strony GISu

Stan zagrożenia epidemicznego

Wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (tekst tutaj). Stan epidemiczny został wprowadzony od dnia 14 marca 2020 r. aż do odwołania.

Podróże kolejowe, międzypaństwowe

Od dnia 15 marca 2020 r. aż do odwołania zdecydowano się wstrzymać ruch kolejowy związany z przekroczeniem granicy państwa.

Kontrole na granicach i obowiązkowa kwarantanna

Od dnia 14 marca 2020 r. osoby przekraczające granicę państwa i mające miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu w Polsce mają obowiązek poinformować o miejscu (adresie) odbywania domowej kwarantanny oraz obowiązkowo poddać się 14 dniowej kwarantannie. W tym przypadku 14 dni liczy się od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Wyjątki:

  • osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują w kraju przygranicznym i regularnie przekraczają granicę oraz cudzoziemcy z obszarów przygranicznych, którzy pracują w Polsce i regularnie przekraczają granicę
  • zawodowi kierowcy kołowych środków transportu – autobusów i busów
Koronawirus
Zakaz wywożenia respiratorów

Od dnia 14 marca 2020 r. zakazuje się wywozu oraz zbywania poza Polską respiratorów oraz kardiomonitorów. Występują również ograniczenia związane z wywozem m.in.: maseczek chirurgicznych, rękawiczek lateksowych i nitrylowych, środków do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń.

Zgromadzenia w okresie stanu zagrożenia epidemicznego

Zabrania się zgromadzeń, chyba że liczba uczestników łącznie z organizatorami nie przekracza 50 osób.

Działalność uzdrowiskowa

Podmioty, które świadczyły działalność uzdrowiskową mają zaprzestać udzielania świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej pacjentom. Tutaj możesz przeczytać dodatkowe informacje na temat leczenia uzdrowiskowego, w tym trudnym czasie, zamieszczone przez Rzecznika Praw Pacjenta. Osoby, które w tym momencie przebywają w sanatoriach mają dokończyć swoje turnusy.

Działalność kościołów i związków wyznaniowych

W trakcie sprawowania kultu religijnego w danym obiekcie lub na danym terenie (wewnątrz i na zewnątrz) nie może być więcej niż 50 osób. Liczba ta dotyczy łącznie uczestników oraz osób sprawujących ceremonię.

Ponadto zamknięte będą:
  • restauracje, kawiarnie, bary (choć będzie możliwa działalność polegająca na przygotowywaniu jedzenia i napoi na wynos lub ich przygotowania i dostarczania – generalnie chodzi o ograniczenie możliwości gromadzenia się), kina, teatry, muzea, biblioteki, siłownie, baseny, kluby fitness, kluby taneczne, kluby nocne, kasyna (z wyłączeniem kasyn internetowych).
  • w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2000 m(2) zamknięte mają być: sklepy z odzieżą, butami i innymi wyrobami skórzanymi (np. torebki, paski), sklepy meblowe i ze sprzętem oświetleniowym, sklepy RTV i AGD, sklepy z materiałami piśmienniczymi i książkami oraz wprowadzono zakaz prowadzenia działalności rozrywkowej i gastronomicznej.

Gdzie mogę szukać rzetelnych informacji?

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił bezpłatną infolinię dla osób, które podejrzewają, że mogą być zakażone koronawirusem. Numer: 800 190 590. Infolinia czynna jest codziennie, 24 godziny na dobę. Jeśli masz pytanie związane z koronawirusem, a wolisz napisać możesz zadać pytanie pisemnie korzystając z tej strony. Co więcej, uruchomiono także czat z pracownikiem TIP (Telefoniczna Informacja Pacjenta). Sprawdź tutaj. UWAGA: Po skontaktowaniu się z tą infolinią, aby porozmawiać z konsultantem NFZ należy wybrać 1. Pod tym samym numerem telefonu, po wybraniu 2 będziemy mogli uzyskać połączenie z konsultantami Rzecznika Praw Pacjenta i dopytać o sprawy związane z prawami pacjenta. Z tym, że infolinia Rzecznika Prawa Pacjenta czynna jest na razie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Ponadto oczywiście warto sprawdzać informacje udostępniane przez:

Warto w tym miejscu podkreślić, że jeżeli już zdecydujesz się na „załatwić” jakąś sprawę urzędową to większość urzędów wprowadziło nieobsługiwanie interesantów osobiście. Przed wizytą sprawdź wcześniej na stronie internetowej, czy osobista wizyta ma w ogóle sens.

Na tej stronie zostały opublikowane najczęściej powtarzające się fałszywe informacje odnośnie koronawirusa.

Dodatkowe szpitale zakaźne

W każdym województwie co najmniej jeden szpital został przekształcony na zakaźny. Łącznie uzyskano w ten sposób 19 „nowych” szpitali, które mają zajmować się przypadkami osób podejrzanych o koronawirusa. Tutaj linki do spisu szpitali, które zostały przekształcone na zakaźne.

Teleporady medyczne

Tutaj dostępna jest lista placówek, w których można w ramach podstawowej opieki zdrowotnej uzyskać teleporadę medyczną. Korzystając z teleporady można uzyskać: zalecenia odnośnie swojego stanu zdrowia, e-receptę, e-zwolnienie. Pamiętajmy jednak, że w trakcie teleporady medycznej lekarz może stwierdzi konieczność wizyty osobistej pacjenta w placówce leczniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x