fbpx
pole lawendy

Gdyby w naszym ogrodzie miała zostać tylko jedna roślina to byłaby to…? Każdy pewnie odpowie na to pytanie inaczej, ale według nas byłaby to lawenda.

Czy jest coś piękniejszego niż kwitnące pola lawendy? Gdy zapytamy kogoś z czym mu się kojarzą odpowiedzi będzie mnóstwo: z beztroską, swobodą, wolnością, najwspanialszymi wspomnieniami z wakacji… Każdy wskaże coś innego. Lawenda oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Zachwyca nas barwą, oczarowuje zapachem, przywołuje wspomnienia. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Już sama jej obecność pozytywnie nas nastraja, a gdy dodać do tego jej rozległe właściwości lecznicze otrzymamy roślinę uniwersalną, idealną do ogrodu. I to zarówno tego przydomowego jak i tego na balkonie. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej więcej, zapraszamy do przyjrzenia się jej z bliska w tym wpisie. Na pewno ją pokochacie.

Lawenda

Co możemy powiedzieć o właściwościach leczniczych lawendy?

Surowcem leczniczym jest kwiat lawendy (Lavandulae flos). Wykazuje on przede wszystkim działanie uspokajające, przeciwlękowe, nasenne, a także przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i spazmolityczne (rozkurczowe). Co głównie odpowiada za te właściwości? Występujący w kwiatach olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są: linalol, cyneol, geraniol, pinen, borneol. Dodatkowo kwiaty lawendy zawierają garbniki, cukry i składniki mineralne.

Uprawa lawendy

Lawenda lubi miejsca nasłonecznione, z przewiewem. Najlepiej będzie czuła się na balkonach lub wysiana do gruntu. Nie ma specjalnych wymagań.

Jak zbierać lawendę?

Lawenda jest rośliną wieloletnią. Możemy ją zbierać w maju, czerwcu i lipcu. Żeby zwiększyć plony, powinniśmy dokonywać zbioru co roku, aby pobudzić ją do wzrostu. Warto jednak pamiętać żeby nie przycinać rośliny aż do zdrewniałych części, tylko zostawić kilka rzędów zielonych liści. Bez nich roślina nie odrośnie. Żeby cieszyć się jej właściwościami przez cały rok, lawendę możemy suszyć wiążąc ją w pęczki, które jednak nie powinny być zbyt duże, aby ułatwić parowanie i zapobiegać powstawaniu pleśni. Pamiętajmy żeby wybrać do tego miejsce zaciemnione, ale przewiewne. Nie suszymy lawendy w pełnym słońcu.

Zobacz wpis: Jak przechowywać zioła lecznicze?

Do czego możemy wykorzystać kwiaty lawendy?

To, że lawenda potrafi nas pozytywnie nastroić to nie zasługa magii tylko zawartości jej olejku eterycznego, wykazującego działanie uspokajające i poprawiające koncentrację, a do tego antyseptyczne, co było wykorzystywane już w czasach starożytnych kiedy to używano tego zioła do kąpieli.

Poniżej podamy kilka naszych sposobów na wykorzystanie lawendy. Będziemy korzystać z suszonych oraz żywych kwiatów lawendy, a także lawendowego olejku eterycznego.

Lawendowy spray do spryskiwania pościeli

Jeśli masz problemy ze snem i wieczorem ciężko Ci się zrelaksować i wyciszyć, warto przygotować spray lawendowy, którym możemy spryskiwać pościel i poduszki przed położeniem się spać. Olejek lawendowy jest znany ze swoich właściwości relaksujących i uspokajających i tę jego cechę postaramy się tu wykorzystać. Wystarczy, że do butelki ze spryskiwaczem dodamy świeżo wysuszone kwiaty lawendy, 2 szklanki wody destylowanej i 2 łyżki spirytusu. Do całości dodamy 20 kropli olejku lawendowego i gotowe. Alkohol możemy zastąpić oczarem wirginijskim jeśli akurat mamy go pod ręką. Nie pomijajmy jednak w ogóle tego składnika, będzie nam bowiem stabilizował całą mieszaninę. Co więcej nawet po jego dodaniu warto wstrząsnąć butelką przed użyciem, żeby wymieszać składniki. Nie dodawajmy też zbyt dużo kwiatów lawendy żeby nasz spray nie zmienił zabarwienia i nie poplamił nam pościeli. Jeśli się bardzo tego boimy możemy kwiaty lawendy w ogóle pominąć.

lawendowy spray do pościeli

Jeśli spray nam nie wystarcza lub nie mamy czasu go przygotowywać, możemy saszetkę kwiatów lawendy umieścić tuż obok poduszki lub w poduszce.

Lawendowa herbata

Herbata lawendowa to coś, co świetnie sprawdza się po ciężkim i męczącym dniu. Jej przygotowanie jest bardzo proste, a wypicie spowoduje, że zrelaksujemy się i wyciszymy.

lawendowa herbata

Jak ją przygotować? Wystarczy łyżeczkę kwiatów lawendy zalać gorącą wodą i zostawić pod przykryciem przez 5-7 minut. Przed jej przygotowaniem warto jednak sprawdzić, czy lawenda, którą posiadamy to Lavandula angustifolia, czyli Lawenda wąskolistna. To ten gatunek lawendy, który został najdokładniej przebadany i zdecydowanie nadaje się do użytku wewnętrznego.

Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że tak przygotowana herbata lawendowa będzie bardzo intensywna. Dla niektórych może być nawet zbyt intensywna dlatego możemy zmieszać ją na przykład z rumiankiem.

Poza herbatą można również przygotować lemoniadę lawendową.

Lawendowy zestaw prysznicowy

Jeśli mieliśmy wyjątkowo męczący dzień, fajnym pomysłem może być wzięcie relaksującej gorącej kąpieli z dodatkiem kwiatów lawendy. Wystarczy wziąć pęczek kwiatów lawendy i przymocować przy kranie z wodą – gorąca para rozproszy kojący zapach lawendy po całej łazience. Można również dodać do kąpieli kilka kropli olejku lawendowego. Jeśli natomiast nie przeszkadza nam obecność kwiatów w wodzie, możemy wprost do wanny dodać suszone kwiaty lawendy. Takie kąpiele znane są już od czasów starożytnych. Wykorzystywano w nich nie tylko działanie relaksujące olejku, ale także jego działanie antyseptyczne i dezodorujące.

Użyj lawendy do pakowania prezentów

Jeśli chcesz żeby Twój prezent był wyjątkowy, wystarczy przystroić go kwiatami lawendy i wstążką. Nie zajmie to zbyt wiele czasu, a sprawi przyjemność osobie obdarowanej.

Pakowanie prezentu

Lawenda świetnie sprawdzi się też do dekoracji całego domu. Tutaj ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia 🙂

Lawendowa pomadka do ust

To propozycja dla osób, które chcą wiedzieć, co dokładnie stosują i mieć to pod kontrolą. Dlaczego akurat pomadka do ust? Bo to jeden z prostszych do wykonania kosmetyków, który praktycznie nie może się nie udać. Jeśli więc lubimy zapach lawendy, warto zachować wakacyjne wspomnienia i zamknąć je w opakowaniu po pomadce lub małym słoiczku.

lawendowa pomadka

Jak to zrobić? Wystarczy w kąpieli wodnej rozpuścić: 15 ml wosku pszczelego, 15 ml masła shea i 30 ml oleju ze słodkich migdałów. Po rozpuszczeniu i wymieszaniu wszystkich składników, wyjąć naczynie z wody i dodać do niego 2 krople witaminy E i 2 krople lawendowego olejku eterycznego. Całość wymieszać, przelać do opakowań po pomadce lub słoiczków. Następnie odstawić do zastygnięcia i… gotowe.

Jeśli chcesz nauczyć się przygotowywać swoje własne pomadki do ust to zobacz przygotowany przez nas kurs online tutaj. Podpowiemy jaki sprzęt będzie Ci potrzebny, jakie produkty warto stosować aby przygotować idealną bazę do swojej pomadki. Podamy także własne przepisy tak aby start był dla Ciebie naprawdę łatwy.

Pieczone śliwki z lawendą

Bardzo szybki i efektowny deser. Dobry do przygotowania zarówno latem, jak i jesienią. Wystarczy tylko kilka składników, które zapewne większość z nas i tak ma w swojej lodówce. Czyżby idealne co nieco na przyjazd niespodziewanych gości.

Śliwki z lawendą

Składniki:

  • śliwki
  • granola
  • masło (do wysmarowania foremki)
  • lawenda (gałązka z kwiatami)
  • śmietana/gęsty jogurt
  • cukier puder

Wykonanie:

  1. Nagrzać piekarnik z termoobiegiem do 160 stopni. Czas pieczenia: około 25-30 minut
  2. Foremkę nasmarować masłem.
  3. Śliwki pokroić, ułożyć w wysmarowanej masłem foremce. Na wierzchu posypać granolą i położyć gałązki lawendy.
  4. Włożyć do piekarnika.
  5. W trakcie pieczenia wymieszać śmietanę lub gęsty jogurt z cukrem pudrem.
  6. Podawaj na gorąco z dodatkiem śmietany.

Saszetki do szafy

Warto pamiętać, że lawenda może stanowić naturalny środek odstraszający mole. Wystarczy do małych woreczków włożyć dobrze wysuszone kwiaty lawendy. Ponieważ jednak kwiaty te z czasem będą traciły zapach, warto je po pewnym czasie wymieniać, można również wzmocnić siłę ich działania przez skropienie ich olejkiem lawendowym. Dobrze jest także od czasu do czasu „pognieść” (pościskać) taką saszetkę, ponieważ pocieranie spowoduje uwolnienie większej ilości olejku eterycznego.

Dodatkowo takie saszetki można przygotować i umieścić w różnych miejscach w domu. We wszystkich tych miejscach będziemy się cieszyć pięknym, choć intensywnym zapachem.

Podsumowanie

Lawenda to bardzo wszechstronna roślina, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli któryś pomysł szczególnie Ci się spodobał lub znasz jeszcze inne jej zastosowania podziel się koniecznie nimi w komentarzu 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x