fbpx

Oczy to szczególny narząd naszego organizmu. Służą nam przez całe życie, a obecnie bezlitośnie je męczymy. Dzieje się tak ze względu na nasz współczesny tryb życia. Pomyśl, ile godzin dziennie spędzasz przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona. I nie ma znaczenia czy dzieje się tak ze względu na Twoją pracę – w przypadku olbrzymiej części społeczeństwa przed ekranem komputera – czy też spędzasz czas po pracy na graniu w gry komputerowe, oglądaniu filmów, seriali czy meczy. Prawda jest taka, że Twoje oczy się męczą i wysuszają – możesz odczuwać ich szczypanie, pieczenie, czy też mieć wrażenie obecności piasku pod powiekami. Zgłaszasz się więc do apteki, otrzymujesz krople nawilżające. No i właśnie… Czy na pewno wiesz jak je stosować?

Podczas mojej pracy w aptece zauważyłam, że wiele osób ma z tym problem. Z reguły wydaje nam się, że to nic trudnego więc nawet nie pytamy farmaceuty o poradę. Tymczasem okazuje się, że jest bardzo dużo kwestii, o których musimy pamiętać stosując tę postać leku i nie zawsze zdajemy sobie z nich sprawę.

 O czym zawsze musisz pamiętać stosując leki oczne?

  1. Do oka stosuj tylko i wyłącznie leki do tego przeznaczone. Nie stosuj żadnych innych płynów, kremów czy maści. Praktyka pokazuje, że to wcale nie jest taka oczywista sprawa. Do apteki, w której pracuję przyszła kiedyś pacjentka, która próbowała zastosować do oka tribiotic – maść z antybiotykami do stosowania na skórę. Nie wolno tego robić. Dlaczego? Bo leki do oka muszą spełniać szereg wymogów. To naprawdę bardzo specjalistyczna grupa leków.
  2. Stosuj odpowiednie zasady higieny. Leki przeznaczone do stosowania do oka to preparaty jałowe, czyli pozbawione drobnoustrojów. Żeby nie doszło do zakażenia oka musi tak pozostać.
  3. Każde opakowanie powinno być używane tylko przez jedną osobę. Nie możesz pożyczać leków do oka od innych osób.
  4. Preparaty do oka wpuszczaj bardzo uważnie, żeby nie dotknąć zakraplaczem do powiek czy rzęs.
  5. Zwróć szczególną uwagę na terminy przydatności po otwarciu wszystkich preparatów do oka. Pracując w aptece zauważam, że ciągle zdarzają się pacjenci, którzy nie wiedzą o tym, że krople do oczu mają w ogóle termin przydatności po otwarciu! Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, kiedy mija ten termin, zapisz datę otwarcia leku na opakowaniu. Wiele preparatów ma nawet specjalne miejsce przeznaczone do tego celu. Nie łudź się, że zapamiętasz tę datę. Zobacz tutaj nasz wpis o terminach przydatności leków po otwarciu.  
  6. Jeśli stosujesz dany lek po raz pierwszy, przeczytaj dokładnie informacje zawarte na jego opakowaniu oraz w ulotce. Oczywiście zasada ta dotyczy wszystkich leków, ale kropli do oczu w szczególności. Mogą się one bardzo od siebie różnić. Jeśli stosowałeś krople z antybiotykiem na bakteryjne zapalenie spojówek nie znaczy to wcale, że te, które teraz kupiłeś na suche i zmęczone oczy będą podobnie przechowywane i stosowane. Musisz zwrócić uwagę gdzie przechowywać zakupione krople – niektóre trzeba przechowywać w lodówce. Sprawdź też, czy nie masz do czynienia z zawiesiną – wówczas, tak jak każdą zawiesinę, musisz ją przed użyciem dokładnie wstrząsnąć, żeby substancja czynna nie została na dnie. Wszystkie te informacje odnośnie przechowywania i użycia znajdziesz na opakowaniu, dlatego zawsze je CZYTAJ.
  7. Jednorazowo do worka spojówkowego wpuszczaj tylko jedną kroplę. Dlaczego w ogóle o tym piszę? Ponieważ więcej niż jedna kropla nie zmieści się w Twoim worku spojówkowym. Natomiast nadmiar płynu może spowodować wzmożone łzawienie i wypłukanie kropli z oczu. Okazuje się, że pojemność worka spojówkowego jest naprawdę bardzo mała.
  8. Jeśli masz, według przepisu lekarza, dwa lub trzy rodzaje kropli do oczu do wpuszczenia (a tak też się zdarza) nigdy nie wpuszczaj ich od razu jedne po drugich. Zawsze musisz odczekać co najmniej 10 minut przed wpuszczeniem kolejnych.

JAK PRAWIDŁOWO APLIKOWAĆ LEKI DO OKA?

  1. Lekarz często podaje na recepcie, do którego oka ma zostać podany lek. Są to oznaczenia: O.D. lub O.P., czyli oko prawe, O.S. lub O.L., czyli oko lewe, O.U, lub OPL czyli i jedno i drugie oko.
  2. Przed zastosowaniem kropli dokładnie umyj i wysusz ręce. Pamiętaj, że leki do oczu to preparaty jałowe i musisz je chronić przed zanieczyszczeniem drobnoustrojami.
  3. Przygotuj siebie do wpuszczenia kropli. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe – wyjmij je. Chyba, że w ulotce leku jest napisane, że nie trzeba tego robić. Tylko niektóre preparaty mogą być bezpiecznie używane z soczewkami, dlatego zawsze upewnij się, czy stosujesz jeden z nich.
  4. Przygotuj preparat. Jeśli krople, zgodnie z ulotką, wymagały przechowywania w lodówce, wyjmij je i chwilę ogrzej w dłoniach. Wpuszczenie do oka zimnych kropli może nasilić łzawienie i doprowadzić do wypłukania preparatu. Jeśli krople są w formie zawiesiny, wstrząśnij je przed użyciem.
  5. Przed podaniem preparatu do oka zwróć uwagę, czy nie zmienił on, np. swojej barw, itp.
  6. Odchyl palcem dolną powiekę i w przestrzeń, która się w wyniku tego utworzyła, wpuść jedną kroplę (naprawdę tylko jedną). Pamiętaj, żeby kroplę wpuścić na środku w powstałą kieszonkę, a nie w kąciku koło nosa, albo na powierzchnię oka. Jeśli masz zastosować maść, wprowadź do worka spojówkowego około 1cm. W praktyce oznacza to, że wyciskamy około 1 cm maści na odchyloną dolną powiekę i szybko odwracamy tubkę, tak żeby oderwać preparat od pojemnika bez dotykania go.
  7. Po aplikacji, zamknij oko na około 2-3 minuty i uciśnij palcem jego wewnętrzny kącik. W ten sposób lek nie wchłonie się do krwiobiegu i nie wywoła działania ogólnoustrojowego. Zdarza się, że maści powodują uczucie „sklejania rzęs” i zamglonego widzenia dlatego poleca się stosowanie tych preparatów raczej na noc. Choć jest to kwestia wygody niż konieczności.
  8. Po aplikacji zamknij buteleczkę lub tubkę i po około 2 minutach czynność powtórz w przypadku drugiego oka. Jeśli musisz preparat stosować do obu.
  9. Stosując kilka różnych leków pamiętaj o odczekaniu około 10-15 minut przed podaniem następnego i o ich właściwej kolejności. Im bardziej gęsta forma, tym później ją stosujemy. Z reguły najpierw wpuszczamy krople, później preparaty o konsystencji żelu,  a na końcu maści.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Termin przydatności leków po otwarciu.
  2. Przeterminowane produkty lecznicze. Co z nimi zrobić?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x