fbpx

Jak każdego ostatniego dnia miesiąca przychodzimy dzisiaj do Was z wpisem podsumowująco-polecającym.

W lutym pisałyśmy o:

  • różnicach pomiędzy infekcją bakteryjną, a wirusową. Kiedy stosuje się antybiotyki i czy należy się ich bać? Wpis tutaj,
  • aptekach internetowych. Jeśli dokonujesz w nich zakupów, to podpowiemy Ci na co powinieneś uważać i jakich leków na pewno w nich nie kupisz. Wpis tutaj,
  • paracetamolu, tj. jaka jest jego bezpieczna dawka oraz co zrobić jeśli doszło do zatrucia. Wpis tutaj,
  • leczeniu bez skierowania. Dowiesz się z niego do jakich specjalistów możesz się udać bez skierowania oraz że istnieją grupy osób specjalnie uprawnionych, które w pewnych warunkach również nie będą potrzebowały skierowania do lekarza specjalisty. Wpis tutaj.

Co się działo w lutym?

Luty upłynął nam pod znakiem koronawirusa. Przez ostatni miesiąc, a tym bardziej przez kilka ostatnich dni wszystkie wiadomości kręciły się głównie wokół niego. My przypominamy, że zawsze aktualne informacje na jego temat znajdziecie na stronie Sanepidu. Publikowane są tam również zalecenia dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa. Dodatkowo uruchomiono specjalną infolinię NFZ. Dzwoniąc na nią mamy dowiedzieć się wszystkiego na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia jest czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem telefonu: 800-190-590.

Marcowe wydarzenia – środowisko osób niepełnosprawnych

Już 4 marca 2020 r. rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020. Olimpiady Specjalne mają aktywizować osoby z niepełnosprawnością intelektualną, pomagając przez sport zarówno w rozwoju fizycznym jak i społecznym. W 2020 roku obchodzą one 35-lecie swojej obecności w Polsce. Link do strony. Wydarzenie będzie można także śledzić częściowo na antenach TVP Sport, TVP 1 oraz TVP 2.

Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Dlaczego tak się ją nazywa? Ponieważ olbrzymie znaczenie, zarówno w jej zapobieganiu jak i już w takcie samego leczenia tej choroby, ma nasz styl życia, tj. ruch oraz odpowiednia dieta. Niestety w obecnych czasach mało odpoczywamy, szybko żyjemy, źle jemy. Wszystko to sprawia, że prognozy nie są optymistyczne. Szacuje się, że ilość osób chorych na cukrzycę typu 2 będzie się stale zwiększać dopóki bardziej nie zadbamy o dobre nawyki. O zmianie stylu życia pisałyśmy już w tym miejscu.

Polecamy książkę:

Cukrzyca

A dzisiaj chciałybyśmy polecić Wam książkę „Cukrzyca. Zapobieganie i leczenie. Porady lekarzy i dietetyków.” autorstwa Mirosława Jarosza oraz Longiny Kłosiewicz-Latoszek. Oczywiste jest, że po stwierdzeniu choroby dostaniemy od lekarza konkretne wskazówki i zalecenia. Niestety, leczenie tej przewlekłej choroby nie polega na jednorazowym odhaczeniu punktów z listy kontrolnej. Leczenie cukrzycy to zmiana swojego stylu życia, codzienne mierzenia poziomu cukru oraz zwracanie bacznej uwagi na spożywane pokarmy. Musimy być do tego przygotowani i posiadać wiedzę jak dokonywać samokontroli i na co zwracać szczególną uwagę. Wracając do samej książki – zawiera ona porady lekarzy i dietetyków dotyczące postępowania u osób, szczególnie zagrożonych cukrzycą typu 2 jak i zalecenia dla osób, u których cukrzyca typu 2 została już stwierdzona. Ważną częścią książki są gotowe 7 – dniowe jadłospisy o kaloryczności: 1200, 1500 i 1800 oraz wyjaśnienia jakich produktów i z jakich przyczyn należy unikać. Uwzględniono również krótki poradnik zakupowy, tj. na co powinien zwrócić uwagę cukrzyk czytając etykietę produktu w sklepie.

Polecamy serial:

Dostępny na Netflixie, dokumentalny serial „Szukając diagnozy” przeniesie Was w świat niespotykanych chorób. Doktor Lisa Sanders specjalizuje się w trudnych przypadkach. Nie jest jednak tak, że zagadki chorób swoich pacjentów rozwiązuje sama (nie jest w końcu doktorem Housem). Natomiast dzięki pracy w New York Times ma możliwość dotarcia do szerokiego kręgu osób, które wspólnie z nią starają się postawić najlepszą dla pacjenta diagnozę.

Szukając diagnozy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x