fbpx

Skóra to jeden z największych narządów naszego ciała. I choć na co dzień może nie zdajemy sobie z tego sprawy jest to narząd bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa. Stanowi bowiem zewnętrzną barierę przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami czy atakującymi nas bakteriami i wirusami. Nauczenie się jak prawidłowo o nią dbać, to więc nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Dzisiaj przedstawimy Wam 10 wskazówek, jak dbać o skórę aby jak najdłużej spełniała swoje funkcje i stała na straży naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Skóra z pozoru wydaje się bardzo prostą strukturą. Patrząc na nią nie zauważamy nic nadzwyczajnego. A jednak pod pozorem prostoty skrywa się prawdziwa wielopoziomowa twierdza, której nie powstydziłby się niejeden architekt. Skóra tak naprawdę składa się z wielu warstw, wśród których możemy wyróżnić 3 główne struktury: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną. Nie będziemy tu wymieniać i opisywać dokładnie każdej warstwy, bo zajęłoby to zdecydowanie zbyt dużo czasu, skupimy się więc tylko na najważniejszych aspektach budowy, które determinują jej funkcje.

Co znajdziemy w naskórku?

Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, która styka się bezpośrednio ze środowiskiem zewnętrznym, to warstwa rogowa. Składa się ona z martwych komórek, które nieustannie systematycznie ulegają złuszczeniu. Jest ona wodoodporna i gdy pozostaje nienaruszona stanowi skuteczną barierę zapobiegającą wniknięciu głębiej bakterii, wirusów i wielu potencjalnie szkodliwych substancji. To jednak nie jedyna nasza obrona. Skóra współpracuje z ogromną ilością bakterii i grzybów, które na niej bytują i jednocześnie determinują stan jej zdrowia. Nie wszystkie bakterie są więc niekorzystne dla nas i nie wszystkich powinniśmy chcieć się pozbyć. Dodatkowo warstwa rogowa pokryta jest płaszczem hydrolipidowym, który wykazuje delikatnie kwaśne pH i również stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem patogenów.

W naskórku znajdziemy również melanocyty czyli komórki, które produkują barwnik i odpowiadają za zabarwienie naszej skóry. Ale to nie jedyna ich funkcja. Są również odpowiedzialne za ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Nasza skóra ma dany kolor nie bez powodu. Im ciemniejsza karnacja, tym człowiek jest bardziej odporny na szkodliwe działanie promieniowania UV. A im karnacja jaśniejsza, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcić na ochronę przed negatywnym wpływem promieniowania. Pamiętajmy o tym.

Co znajdziemy w skórze właściwej?

Skóra właściwa zbudowana jest z grubej warstwy tkanki włóknistej i elastycznej, w skład której wchodzą takie białka jak: elastyna, kolagen, które nadają jej wytrzymałość i sprężystość.

Dodatkowo w skórze właściwej znajdują się zakończenia nerwowe, dzięki którym czujemy dotyk, ból i temperaturę oraz gruczoły potowe, których zadaniem będzie produkować pot w odpowiedzi na stres, wysoką temperaturę czy przyspieszone bicie serca oraz gruczoły łojowe, które odżywiają mieszki włosowe. Dodatkowo w skórze właściwej znajdziemy naczynia krwionośne, które odżywiają skórę i pomagają regulować temperaturę ciała.

Co znajdziemy w tkance podskórnej?

To warstwa tłuszczowa. Stanowi swego rodzaju izolację chroniąc zarówno przed zimnem jak i ciepłem, stanowi dla naszego ciała warstwę ochronną, a dodatkowo jest magazynem energii. Warstwa ta ma różną grubość w zależności od części ciała.

Jakie funkcje spełnia skóra?

Widzimy, że ta niepozorna na pierwszy rzut oka skóra zawiera mnóstwo przeróżnych struktur, które umożliwiają jej pełnienie szeregu ważnych funkcji w organizmie. Jakie są jej najważniejsze zadania?

  • Stanowi barierę zewnętrzną nieprzepuszczalną dla wody i substancji rozpuszczalnych w wodzie, za to selektywnie przepuszczającą substancje olejowe, które mogą penetrować w głąb komórek. Między innymi dzięki temu, skóra chroni organizm przed utratą wilgoci.
  • W naszej skórze zachodzi synteza wielu różnych związków, które pozwalają na to, że skóra się regeneruje, naprawiane są zniszczenia czy syntetyzowana jest witamina D pod wpływem światła słonecznego.
  • Skóra odbiera bodźce ze środowiska zewnętrznego i przekazuje je dalej do układu nerwowego.
  • Skóra pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Kiedy jest za gorąco, pozwala ochłodzić ciało przez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach skórnych i zwiększoną pracę gruczołów potowych. Pot parując z powierzchni skóry ochładza organizm. Pamiętajmy, że zaczerwienie i pot, które widzimy w upalne dni, to próba ochrony przed przegrzaniem.

Jak prawidłowo dbać o naszą skórę?

Po pierwsze pamiętajmy, że to jak wygląda nasza skóra jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w naszym organizmie od wewnątrz. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z jej wyglądu najpierw powinniśmy się zastanowić czy aby na pewno odpowiednio się odżywiamy i dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich witamin i minerałów, a także ruchu. Dla pięknego wyglądu naszej skóry aktywność fizyczna jest niesamowicie ważna. Oprócz tych 2 wymienionych wyżej istnieje jeszcze szereg innych czynników, które będą miały wpływ na wygląd naszej skóry. Na niektóre z nich mamy wpływ inne są niezależne od nas. Do tych, na które wpływu nie mamy należą genetyka i choroby. Ponieważ nie możemy ich zmienić nie będziemy się na nich skupiać.

1. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, wiatr i mróz

Nadmierna ekspozycja na słońce to jeden z podstawowych czynników, który przyspiesza starzenie skóry. Dlatego dla miłośników opalania mam złą wiadomość, ale jeśli nadmiernie eksponujemy nasze ciało na działanie promieni słonecznych, uwidoczni się to w przyszłości w postaci przedwczesnych zmarszczek czy przebarwień. Zwiększy także ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego najlepszą ochroną jest unikanie przebywania na największym słońcu, chronienie się pod parasolem, zakładanie delikatnej przewiewnej odzieży, noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. Latem to powinien być nasz must have. Jeśli natomiast musimy przebywać na świeżym powietrzu w największy upał, nie zapominajmy o posmarowaniu się kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętajmy, że promieniowanie UV przenika przez naszą skórę i powoduje autentyczne zniszczenia w jej strukturze. Nie lekceważmy tego. Jeśli używamy kremów z filtrem warto pamiętać, aby pod koniec dnia dokładnie, ale delikatnie umyć naszą skórę, aby pozbyć się resztek kremu i wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogą zatykać pory skóry. Nasza skóra na pewno nam za to podziękuje.

Równie ważne jest zabezpieczanie naszej skóry w odpowiedni sposób zimą. To właśnie zimą możemy często zauważyć, że jest ona nadmiernie przesuszona. Dzieje się tak dlatego, że zimą mamy niską wilgotność powietrza do tego narażenie skóry na silny mróz i wiatr powoduje, że zostaje ona pozbawiona naturalnej warstwy płaszcza hydrolipidowego i staje się nadmiernie przesuszona i czerwona. Pamiętajmy, że suche zimowe powietrze nie sprzyja naszej skórze musimy więc także o tej porze roku ją bardzo intensywnie nawilżać pamiętając również o dłoniach, stopach i ustach. To one najszybciej odczują brak nawilżenia. Nie wolno nam również zapomnieć o naszych włosach. Odżywcze maski lub odżywki bardzo im się w tym okresie przydadzą.

2. Zadbanie o odpowiednie nawodnienie

Ważne jest żeby odpowiednio nawadniać naszą skórę i to zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz. Pamiętajmy więc o piciu dużej ilości wody i to zarówno latem jak i zimą. Czasem gdy jesteśmy bardzo zajęci zapominamy o wodzie i pod koniec dnia okazuje się, że wypiliśmy tylko w biegu kilka filiżanek kawy. Nie działa to dobrze na naszą skórę, która żeby mogła pozostać gładka potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Ustawmy więc sobie przypomnienie w telefonie lub zegarku żeby nawadniać się regularnie. Efekt może nas zaskoczyć. Czasem bowiem taka jedna drobna zmiana może pomóc nadać skórze blasku i sprawić, że delikatne zmarszczki będą mniej widoczne.

3. Prawidłowe oczyszczanie skóry. Traktujmy ją delikatnie.

W tym miejscu najczęściej popełniamy błędy. Chcąc zadbać o zdrowie skóry, bardzo dużo uwagi koncentrujemy na jej regularnym bardzo dokładnym oczyszczeniu. To oczywiście byłby plus, gdyby nie fakt, że najczęściej jest to zbyt dokładne oczyszczanie. Traktujemy naszą skórę całą serią złuszczających, zmywających płaszcz lipidowy substancji, przez co staje się ona nadmiernie przesuszona. Oczyszczanie jest bardzo ważne, ale powinno się odbywać tylko 2 razy dziennie i to w miarę łagodnymi substancjami. Wieczorne mycie powinno być dokładniejsze natomiast to poranne bardzo delikatne. Skóra ma naturalnie kwaśne pH dlatego ważne jest żeby kosmetyki używane do jej mycia również takie pH posiadały. Dodatkowo naturalnie nasza skóra pokryta jest płaszczem hydrolipidowym i zasiedlona jest przez miliardy dobroczynnych bakterii. Wszystko to pełni funkcję ochronną. Nie możemy więc nieustannie traktować jej substancjami odkażającymi. Wręcz przeciwnie powinniśmy raczej wspierać nasz naturalny mikrobiom.

Po umyciu pamiętajmy także o jej dokładnym, ale delikatnym wytarciu. Nie trzyjmy jej ręcznikiem, bo spowoduje to podrażnienia. Jeśli mówimy o skórze twarzy najlepiej używajmy ręczników jednorazowych, ograniczymy wtedy przenoszenie na nią bakterii. Po umyciu i wytarciu pamiętajmy o nawilżeniu skóry kremem.

4. Stosowanie odpowiednich kosmetyków

Uprośćmy codzienną pielęgnację. Stosowanie zbyt wielu produktów może niepotrzebnie podrażniać skórę. Skupmy się na delikatnym oczyszczaniu, ulubionym kosmetyku przeznaczonym do naszego rodzaju skóry i kremie z filtrem, który będzie chronił nas przed niebezpiecznym promieniowaniem. Duża liczba kosmetyków wcale nie oznacza zdrowszej skóry. Dodatkowo w każdym kosmetyku przeanalizujmy listę składników. Ich większa liczba również nie znaczy, że produkt jest bezpieczniejszy i lepszy. Szukaj raczej tych składników, które znajdują się naturalnie w skórze. Jeśli natomiast masz zdrową skórę pamiętaj, że nie musisz jej niepotrzebnie obciążać kosmetykami.

5. Zdrowe odżywianie

Nasze jelita i skóra są w stałym kontakcie więc wszystko to, co jemy przekłada się bezpośrednio na to jak nasza skóra wygląda. Zdrowa dobrze zbilansowana dieta, pełna owoców i warzyw to podstawa. Powinna ona zawierać duże ilości antyoksydantów oraz witamin A, C i E, które pomogą naprawić szkody wyrządzone w naszej skórze, np. przez promieniowanie. Przeciwutleniacze będą neutralizowały wolne rodniki, które pojawiają się w wyniku zanieczyszczenia powietrza, kontaktu z pestycydami. Na zanieczyszczenie powietrza mamy mniejszy wpływ więc postarajmy się chociaż walczyć z wolnymi rodnikami za pomocą antyoksydantów dostarczanych z żywnością. Skóra nieustannie jest bombardowana przez szkodliwe substancje i musi mieć czym się bronić. Korzystne będą również duże ilości kwasów tłuszczowych omega 3, które znajdziemy głównie w tłustych rybach morskich, w żółtkach jaj, czy np. w siemieniu lnianym lub awokado.

6. Umiejętność zarządzania stresem

Stres wpływa negatywnie na wszystkie aspekty naszego życia również na naszą skórę. Często gdy mamy szczególnie stresujący okres w naszym życiu na skórze pojawia się jakaś egzema. Natomiast gdy sytuacja się unormuje problemy skórne znikają. Jeśli chcemy cieszyć się zdrową, pięknie wyglądającą skórą musimy nauczyć się kontrolować stres. Stresu nie da się uniknąć. Życie jest zbyt nieprzewidywalne. Jedyne więc, co możemy zrobić to nauczyć się radzić sobie z tym stresem. Jak to zrobić? Przede wszystkim postarajmy się ograniczyć naszą dzienną listę rzeczy do zrobienia tak, żeby znaleźć czas na to, co naprawę lubimy i co nas odpręża.

7. Zadbanie o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest kluczowa. Regularne ćwiczenia pomagają poprawić przepływ krwi w skórze tak, że staje się ona bardziej rozświetlona pełna blasku, lepiej odżywiona.

8. Odpowiednia ilość snu

Nasze ciało potrzebuje spokojnego snu żeby się zregenerować i naprawić wszelkie uszkodzenia z całego dnia. Jeśli więc nie dosypiamy lub zarywamy noce nasza skóra nie zdąży się zregenerować i zdecydowanie odbije się to na jej wyglądzie.

9. Unikanie używek

Bardzo ważne jest unikanie używek. Jeśli palisz lub pijesz alkohol to wpłynie to negatywnie na Twoją skórę. Palenie powoduje, że skóra staje się szara, wygląda starzej, bo szybciej powstają na niej zmarszczki. Palenie niszczy włókna kolagenowe, które stanowią swego rodzaju rusztowanie dla naszej skóry. Dodatkowo powoduje ono zwężenie naczyń krwionośnych skóry, co sprawia, że staje się ona mniej dotleniona i odżywiona. Gorzej się goi. Jeśli więc chcesz, żeby Twoja skóra wyglądała młodziej nie ma innej rady jak rzucić palenie.

10. Regularne badania

Obserwujmy regularnie pieprzyki pod kątem tego czy nie powiększają się, albo stają stają się mniej regularne, zmieniają kolor czy może uwypuklają się. Wszystko cokolwiek nas zaniepokoi powinniśmy skonsultować z dermatologiem. Pamiętajmy, że czerniak wykryty na wczesnym etapie jest uleczalny.

Na sam koniec pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej radzie. W ciągu dnia postarajmy się trzymać ręce z daleka od twarzy. Nie dotykajmy jej ciągle, nie wyciskajmy pryszczy. Pamiętajmy, że za każdym razem dotykając twarzy przenosimy tam zanieczyszczenia i bakterie. A tego chcielibyśmy uniknąć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x