fbpx

Artykuł sponsorowany

Kto nigdy nie miał kolki nerkowej, ten nie wie, jak silny ból może ona wywołać. Niektóre kobiety porównują go do bólu porodowego, inne twierdzą, że jest nawet jeszcze silniejszy. Jedno jest pewne, kto raz go doświadczył, ten długo o nim nie zapomni. Aż trudno czasem uwierzyć, że takie dolegliwości bólowe mogą dać niepozornie wyglądające złogi zlokalizowane w naszym układzie moczowym. O tym, skąd się tam biorą, dlaczego wywołują tak silny ból i jak z nim walczyć, dowiecie się z dzisiejszego wpisu, którego partnerem jest Centrum Medyczne Gabos.

Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to choroba wywołana przez obecność w układzie moczowym złogów, zbudowanych z substancji, które w normalnych warunkach występują w formie rozpuszczonej. Czasem jednak, gdy jest ich zbyt dużo, zaczynają tworzyć kryształki. Początkowo są one drobne tzw. „piasek w nerkach”. Z czasem jednak mogą łączyć się w coraz większe skupiska, co prowadzi do powstania różnej wielkości kamieni, które mogą dawać bardzo nieprzyjemne objawy. Kamienie nerkowe mogą być zbudowane z różnych związków chemicznych jednak najczęściej są to: szczawian lub fosforan wapnia.

Jakie są przyczyny powstawania kamieni nerkowych?

W większości przypadków bardzo ciężko jest ustalić bezpośrednią przyczynę powstawania kamieni. Dlatego ciężko jest podjąć określone działania, które zapobiegłyby ich tworzeniu. Można jednak starać się zminimalizować to ryzyko poprzez przestrzeganie kilku prostych zasad. Najważniejsza to dbanie o dostateczne nawodnienie organizmu, co jest istotne zwłaszcza latem, gdy dużo się pocimy i przebywamy na słońcu. Drugą ważną kwestią jest dieta. Warto zadbać o to, żeby jeść jak najwięcej warzyw i owoców oraz starać się unikać dużej ilości mięsa i soli. Kolejną kwestią, o której powinniśmy pamiętać jest leczenie przewlekłych infekcji układu moczowego i utrudnionego odpływu moczu, bowiem oba te stany zwiększają ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Jak często kamica nerkowa występuje i czy naprawdę jest się czego obawiać?

Niestety jest to dość częsta choroba. Szacuje się, że występuje u około 5-7% populacji, z czego jednak prawie 2 razy czyściej u mężczyzn. Po pierwszym ataku około połowa chorych może się spodziewać kolejnego w przeciągu 5-10 lat. U jednego chorego kolka nerkowa może występować wiele razy.

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

We wstępie napisałyśmy o silnych dolegliwościach bólowych związanych z kolką nerkową. Zanim jednak do nich dojdzie, kamienie mogą nie dawać o sobie znać przez długie lata i spokojnie przez ten czas zwiększać swoje rozmiary. Czasem ich obecność może się przejawiać tępym bólem pleców, który przez pacjentów mylnie jest interpretowany jako ból kręgosłupa.

W pewnym momencie kamienie mogą jednak przedostać się z nerki do moczowodu i wywołać kolkę nerkową. Ze względu na to, że moczowód jest wąski, a kamienie bywają czasem całkiem dużych rozmiarów, pacjent podczas tego przemieszczenia może odczuwać bardzo silne dolegliwości bólowe. Inne charakterystyczne objawy kolki nerkowej to: nudności, wymioty, a czasem obecność krwi w moczu.

Napad kolki nerkowej w zależności od wielkości kamieni może trwać od kilkunastu minut do kilku dni i w ciężkich przypadkach kończyć się interwencją chirurgiczną.

Jakie są sposoby leczenia kamicy nerkowej?

Jeśli kamień jest niewielki, a tak jest w większości przypadków, z reguły wystarcza przyjmowanie środków przeciwbólowych, rozkurczowych i dużej ilości płynów, aby jak najszybciej go wypłukać.

Czasem jednak niezbędna jest interwencja urologiczna. Dzieje się tak, gdy:

  • kamień jest zbyt duży i nie może być samodzielnie usunięty. Przyjmuje się, że kamienie o średnicy do 4 mm mogą być wydalone samoistnie, natomiast w przypadku kamieni o średnicy powyżej 5 mm może być potrzebna interwencja lekarska,
  • kamień zatkał moczowód,
  • mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego (występuje wysoka gorączka),
  • występuje krwiomocz (poznamy po czerwonej barwie moczu).

Obecnie coraz częściej zamiast interwencji chirurgicznej, stosuje się inne metody usuwania kamieni takie jak:

  • Litotrypsja pozaustrojowa (ESWL) – polega ona na rozkruszaniu kamieni wewnątrz organizmu pacjenta za pomocą wysokoenergetycznych fal dźwiękowych. Rozkruszone elementy są następnie wydalane przez pacjenta.
  • URS (metoda endoskopowa) – polega na wyciągnięciu większych kamieni za pomocą wziernika, który wprowadza się przez cewkę moczową. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, ale nie wymaga on jakiegokolwiek nacinania tkanek.
  • Nefrolitotrypsja przezskórna, czyli tzw. PCNL. Wykonywana jest w znieczuleniu i polega na nacięciu w okolicy nerki, przez które wprowadza się nefroskop. Następnie kamień jest rozdrabniany i usuwany.

Przeciwwskazaniem do wykonania URS jest zakażenie w obrębie układu moczowego.

Przeciwwskazania do wykonania ESWL:

  • ciąża,
  • zakażenia w obrębie układu moczowego,
  • może to być skaza krwotoczna czy korzystanie z leków przeciwzakrzepowych – kwestia do omówienia z hematologiem

Więcej o metodzie ESWL:

  1. Twarde kamienie – słabiej poddają się kruszeniu
  2. Otyłość utrudnia zarówno obrazowanie jak i tłumi energię
  3. Rozmiar i liczba kamieni mają wpływ na wynik leczenia
  4. Stosuje się również u dzieci

Więcej informacji na ten temat – usuwanie kamieni nerkowych

Dodatkowe materiały:

Przegląd urologiczny – ESWL

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x