fbpx

Wizyty u lekarzy dla wielu pacjentów są stresującym przeżyciem. Trzeba w krótkim czasie przekazać informacje o stanie swojego zdrowia, tak aby zostać jak najlepiej zrozumianym. Do tego zadawanych jest nam wiele pytań, na które nie zawsze jesteśmy w stanie szybko znaleźć w pamięci dobrą odpowiedź. W efekcie często wychodzimy z gabinetu z poczuciem, że nie wszystkie nasze wątpliwości zostały rozwiane. Czy więc warto udawać się do lekarzy ad hoc? Naszym zdaniem nie. Uważamy, że do każdej wizyty lekarskiej trzeba się dobrze przygotować.

Co muszę przemyśleć?

  1. Zastanów się, z czym konkretnie zgłaszasz się do lekarza. Jeśli na przykład odczuwasz bóle lekarz na pewno zapyta Cię o ich charakter, częstość występowania. W tym przypadku warto przez pewien czas (zależy jak często bóle u Ciebie występują) prowadzić dzienniczek, w którym będziesz zapisywać częstotliwość i nasilenie bólu. Warto posłużyć się skalą np. 5, 7 czy 10-stopniową. Często, po tak dokładnej samokontroli swojego stanu zdrowia, pacjenci są zdziwieni zapisanymi wynikami. Natomiast dla lekarza będą one na pewno cenną wskazówką przy stawianiu diagnozy.
  2. Pomyśl jakie masz w stosunku do lekarza oczekiwania: wystawienie skierowania na badania diagnostyczne, uzyskanie skierowania do lekarza specjalisty, uzyskanie recepty na konkretny lek, który stosujesz sezonowo i wiesz, że Ci pomaga np. w przypadku alergii, itp.
  3. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, bądź stosujesz jakieś leki lub suplementy diety w sposób stały, pamiętaj, aby przygotować ich spis. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy jak wiele stosowanych przez nich leków bez recepty, suplementów czy nawet ziół może wpływać na działanie zażywanych leków z przepisu lekarza.
  4. Po zrobieniu listy leków, zastanów się czy nie czujesz się po nich źle, czy nie pojawiły się ostatnio jakieś nowe objawy, o których warto byłoby poinformować lekarza. Niektóre niepokojące objawy, które odczuwamy mogą być skutkiem stosowania leków. Przykładowo: pewna grupa leków na nadciśnienie może wywoływać u pacjentów suchy, męczący kaszel – po stwierdzeniu takiego objawu, lekarz może zmienić dany lek na inny. Dlatego przeanalizujmy dokładnie to jak się czujemy i czy nic nas nie niepokoi.
  5. Często pacjenci zanim udadzą się do lekarza z jakąś dolegliwością próbują „leczyć się na własną rękę”. Przemyśl, jakie działania już podjąłeś, jakie leki, dostępne bez recepty, już zażywałeś, jak długo, itp. To wszystko może pomóc w postawieniu szybciej prawidłowej diagnozy.
  6. Zastanów się, czy w Twojej rodzinie występowały/występują jakieś schorzenia przewlekłe, np. nowotwory, choroby serca, jaskra.
  7. „Przećwicz” rozmowę z lekarzem. Spróbuj wyobrazić sobie tę rozmowę. Pomyśl, o czym po kolei będziesz chciał opowiedzieć.
  8. Jeśli do danego lekarza lub przychodni idziesz po raz pierwszy, prawdopodobnie zostaniesz zapytany o nazwiska oraz dane kontaktowe osób, które chcesz upoważnić do wglądu w swoją dokumentację medyczną. Przygotuj je wcześniej.

Co zabrać ze sobą na wizytę:

  1. Dokument tożsamości.
  2. Listę zażywanych leków, suplementów oraz ziół.
  3. Badania jakie były wykonywane przed wizytą.
  4. Jeśli mierzysz w domu regularnie ciśnienie krwi nie zapomnij zabrać ze sobą dzienniczka pomiaru ciśnienia. Lekarz na wizycie (zwłaszcza internista) prawdopodobnie zmierzy Ci ciśnienie, ale będzie to tylko jednorazowy pomiar. O tym jak mierzyć ciśnienie krwi pisałyśmy w tym poście.
  5. Listę pytań do lekarza, a także spisane najważniejsze punkty z przebiegu Twojej choroby, np. kiedy zaczęły się bóle, kiedy trafiłeś do szpitala, itp. Nawet jeśli wydaje Ci się teraz, że będziesz o nich pamiętał – stres i pośpiech zrobią swoje.
  6. Zdjęcia, nagrane filmy, itp. – jeśli udajesz się np. z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rehabilitacji czy też psychiatry lub neurologa, ponieważ niepokoi Cię chód dziecka, jego zachowanie, itp. nagraj filmik lub zrób zdjęcie dziecka w sytuacji, która Cię niepokoi. Prawdopodobnie dziecko na wizycie nie powtórzy swojego zachowania lub nie usiądzie w sposób, który Ciebie martwi. Warto więc w takiej sytuacji podeprzeć się, tzw. materiałem dowodowym 🙂
Tutaj możesz zobaczyć, a nawet kupić gotowy szablon do wpisania przyjmowanych przez siebie leków – sklep.

Jestem w ciąży – jak przygotować się do wizyty?

  1. W zasadzie w przypadku ciąży weź pod uwagę powyższe punkty. Z tym, że lekarz ginekolog na pewno będzie chciał wiedzieć kiedy występowała u Ciebie ostatnia miesiączka. Jeśli prowadzisz kalendarzyk – papierowo, czy z wykorzystaniem dostępnych na rynku aplikacji do smartfona – weź go ze sobą.
  2. Jeśli to twoja kolejna ciąża poza informacją o ogólnym stanie zdrowia oraz terminach miesiączek trzeba będzie zapoznać lekarza z przebiegiem wcześniejszej ciąży oraz porodu. Czy doszło do jakiś komplikacji? Jak odbywał się poród? Musisz być przygotowana na te pytania. Warto zabrać ze sobą wypis ze szpitala.

Złote zasady komunikacji z lekarzem:

  1. Udzielaj konkretnych i zwięzłych informacji.
  2. Bądź szczery, nawet jeśli Twoje schorzenie jest krępujące pamiętaj, że idziesz do lekarza aby uzyskać pomoc medyczną. Jeśli zataisz jakiejś dolegliwości, możesz znacząco utrudnić postawienie poprawnej diagnozy lub opóźnić jej postawienie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jadzia
Jadzia
3 lat temu

Czasami trzeba jeszcze się wystać w kolejnce do tego lekarza. Dlatego ja zastanawiam sie nad takimi abonamentami medycznymi jak udało mi się tutaj przeczytać http://radzsobie.pl/wizyta-u-specjalisty-bez-kolejek-czy-to-mozliwe/ . To moze być dobre rozwiązanie,

1
0
Would love your thoughts, please comment.x