fbpx

Co do zasady Internetowe Konto Pacjenta dziecka jest podpięte do IKP tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczeń (sam albo poprzez swojego pracodawcę). Możliwe jest jednak, aby również drugi z rodziców posiadał, poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta, dostęp do IPK dziecka. Jak to zrobić?

Komu można udzielić dostępu?

Na początek jednak ważna informacja od strony prawnej. Trzeba pamiętać, że udzielając innej osobie dostępu do Internetowego Konta Pacjenta w pewien sposób decydujemy o tym, że ta osoba będzie mogła działać w imieniu małoletniego. W tym celu składamy pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że osoba, której udzielamy dostęp może działać w jego imieniu. To ważne abyśmy zdali sobie z tego sprawę, że nie powinniśmy udzielać tego upoważnienia danej osobie tylko dlatego, że jej na przykład ufamy, tylko wziąć pod uwagę, czy ta osoba rzeczywiście ma prawo działać w imieniu dziecka.

Upoważnienie może zostać w każdym czasie wycofane.

Czy może się tak zdarzyć, że dostęp do IKP przedstawiciela ustawowego dziecka zostanie zablokowany?

Tak, jest to możliwe. Może tego dokonać podmiot właściwy w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia zarówno z urzędu jak i na wniosek, wtedy gdy np. zaistnieją wątpliwości co do możliwości działania przez daną osobę w imieniu małoletniego

Jak udostępnić konto dziecka przez IKP?

  1. Logujemy się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczeń).
  2. Wchodzimy w zakładkę Uprawnienia.

3. Otwiera się przed nami zakładka Konta Twoich dzieci. Klikamy przycisk Zobacz

IKP – uprawnienia

4. Otrzymujemy stroną, na której podane zostały dane kont dzieci podpiętych do Twojego Internetowego Konta Pacjenta. Widzimy: imię, nazwisko oraz pesel. Z prawej strony pojawia się link do strony Lista Opiekunów. Klikamy w niego

IKP – Konta Twoich Dzieci

5. Pojawia się nam lista aktualnych opiekunów, w tym: osoba, która zgłosiła dziecko do ubezpieczeń oraz osoby, którym został udzielony dostęp. Z boku poprzez przycisk Usuń dostęp mamy możliwość w każdym czasie odebrania dostępu danej osobie do konta dziecka.

Na górze znajduje się przycisk Dodaj Opiekuna.

IKP – Opiekunowie

6. Po kliknięciu w przycisk Dodaj opiekuna pojawi się poniższa plansza. Wyszukujemy osobę, której chcemy nadać dostęp do IKP dziecka poprzez podanie jej nazwiska oraz peselu. Następnie wybieramy przycisk Szukaj, a po wyszukaniu klikamy w przycisk Zapisz.

IKP – Dodawanie opiekuna

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat udostępniania dokumentacji medycznej zobacz nasz kurs.

Kurs udostępnianie dokumentacji medycznej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x