fbpx

Jak upoważnić druga osobę do dostępu do informacji o stanie naszego zdrowia lub do dostępu do naszej dokumentacji medycznej przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)? Do czego ta osoba tak naprawdę będzie miała dostęp?

Dokumentacja medyczna to historia naszego leczenia. Dzięki niej jesteśmy poinformowani jak ono przebiegało, a w konsekwencji mamy możliwość podejmowania decyzji odnośnie naszego zdrowia.

Kto ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta? Przede wszystkim on sam, a ponadto jego przedstawiciel ustawowy oraz osoba upoważniona do takiego dostępu przez pacjenta.

Sprawdź swoją wiedzę o udostępnianiu dokumentacji medycznej


Test mógł pójść lepiej? Coś Cię zaciekawiło? Zobacz nasz kurs.

Kurs o udostępnianiu dokumentacji medycznej

Upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej przez Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta na dzień dzisiejszy powinno być podstawowym narzędziem używanym do udzielania upoważnień do dostępu do dokumentacji medycznej. Podmioty świadczące usługi medyczne zostały zobowiązane do informowania pacjenta o istnieniu takiej możliwości oraz o skutkach złożenia upoważnień przez IKP. A mianowicie pacjent powinien być poinformowany, że złożone przez niego, przez IKP, upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej, będzie obowiązywało we wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą.

Upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej złożone przez IKP jest skuteczne do momentu jego zmiany albo odwołania. Co ważne, jego modyfikacja jest możliwa zdalnie, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Nie trzeba więc udawać się do przychodni oraz zostawiać tam nowych upoważnień.

Jak upoważnić do dostępu do dokumentacji medycznej przez IKP?

Zaloguj się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Więcej na jego temat możesz przeczytać tutaj. Znajdź zakładkę uprawnienia.

Zakładka uprawnienia – Internetowe Konto Pacjenta

Następnie, na dole znajduje się pole „Zgódź się na udzielenie informacji o Twoim zdrowiu”. Kliknij „Zobacz”.

Zgoda – Internetowe Konto Pacjenta

Dalej, wyświetla się pole, w którym musisz dokonać wyboru, czy chcesz aby udzielić zgody na udostępnienie osobom bliskim, czy też placówkom medycznym. To sformułowanie osoby bliskiej jest trochę uważam niefortunne, ponieważ może być rozumiane jako możliwość udzielenia upoważnienia tylko członkom rodziny. Natomiast przez IKP można upoważnić do dostępu do dokumentacji medycznej każdego, kogo chcecie. Trzeba jedynie podać jego dane osobowe, tj. imię, nazwisko oraz numer pesel.

Upoważnienie – Internetowe Konto Pacjenta

Po wybraniu pola „dla osób bliskich” pojawia się okienko, w którym zostajemy powiadomieni, że dalsze kroki spowodują udzielenie zgody na informowanie innej osoby o Twoim stanie zdrowia.

Zgoda dla osób bliskich – Internetowe Konto Pacjenta

Zakończenie procedury – dwa etapy

część pierwsze – wyrażenie zgody

część druga – wyrażenie zgody

Po wybraniu konkretnej osoby istnieje możliwość zadecydowania:

  1. Jakie dane chcesz tej osobie udostępnić? Czy tylko udzielić upoważnienia do informacji o stanie Twojego zdrowia, czy również udzielić dostęp do dokumentacji medycznej? Można wybrać obie opcje lub tylko jedną.
  2. Po dokonaniu wyboru pojawia się również możliwość wskazania, czy chcesz udostępnienia na czas nieoznaczony, czy może chcesz wskazać jakiś okres czasu, np. okres Twojego pobytu w szpitalu.

Aktualizacja 18.11.2021

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x