fbpx

Czy zdarzyło Ci się otrzymać receptę roczną i nie móc jej całej zrealizować, bo zapomniałaś, w której aptece wykupiłaś pierwsze opakowanie? A może miałaś kiedyś problem z realizacją recepty, bo zgubiłaś czterocyfrowy kod, bez którego nie można wykupić leków? Jeśli tak, to uwierz nam – nie jesteś sama. Bardzo dużo osób doświadczyło, któregoś z tych problemów. Ich efektem są najczęściej wędrówki po aptekach, strata czasu i nerwy. A przecież zarówno czas jak i nasze dobre samopoczucie są bezcenne.

Czy istnieje jakieś proste rozwiązanie tych problemów? Rozwiązanie, które sprawi, że:

– przestaniemy szukać karteczek z kodami recept i zastanawiać się, co na nich jest,

– nie będziemy musiały zastanawiać się jakie jest dawkowanie przepisanego nam leku,

– wszystkie informacje na temat naszego leczenia będziemy mieć uporządkowane w jednym miejscu.

Okazuje się, że jest. Z pomocą przychodzi nam darmowe Internetowe Konto Pacjenta. Jest ono łatwe w obsłudze, oszczędza czas i nerwy, a dodatkowo sprawia, że nie musimy zaprzątać sobie głowy wieloma sprawa związanymi z przebiegiem naszego procesu leczenia. Jeśli jeszcze z niego nie korzystasz lub nie wiesz jak zacząć, czytaj dalej.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta i gdzie go szukać?

IKP to aplikacja znajdująca się pod adresem www.pacjent.gov.pl. Jej zadaniem jest pomoc w uporządkowaniu historii Twojego leczenia. Za jej pomocą możesz sprawnie:

– podejrzeć u jakich lekarzy byłaś „na wizycie” w ramach NFZ,

– sprawdzić jakie wizyty masz jeszcze, w ramach NFZ „przed sobą”,

– zobaczyć jakie leki zostały Ci przepisane i jak masz je przyjmować,

– sprawdzić, które leki już wykupiłaś i w której aptece, a ile Ci jeszcze zostało do wykupienia,

– ustalić do kiedy są ważne Twoje recepty,

– sprawdzić jaki jest czterocyfrowy kod Twojej e-recepty (jeśli np. ją zgubiłaś),

– upoważnić inne osoby: swoje dorosłe dzieci, wybranego lekarza lub pielęgniarkę do dostępu do Twoich danych medycznych.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

A jest to tylko część możliwości Twojego konta. Skorzystasz z niego na komputerze, tablecie czy też smartfonie z dostępem do Internetu.

Internetowe Konto Pacjenta

Czy muszę korzystać z IKP?

Nie. Nie ma takiego obowiązku. Aplikację należy raczej potraktować jako usługę ułatwiającą życie. Zwłaszcza, w takim czasie jaki mieliśmy ostatnio, czyli w okresie związanym z pandemią i przymusową izolacją. 

Jak zalogować się do IKP?

  1. Wejść na stronę www.pacjent.gov.pl
  2. Kliknąć w pole “Zaloguj się” w prawym górnym rogu strony.
Internetowe Konto Pacjenta
  1. Ponownie kliknąć w pole “Zaloguj się”
Internetowe Konto Pacjenta
  1. Pojawia się strona z wyborem sposobu logowania. Mamy do wyboru

a) Profil Zaufany

b) e-dowód

 c) konto bankowe PKO Banku Polskiego lub Inteligo

Internetowe Konto Pacjenta
  1. Przykładowo wybieramy Profil Zaufany. Wówczas pojawia się nam strona z danymi do logowania do naszego profilu zaufanego. Jeśli nie wiesz jak założyć profil zaufany zobacz tutaj nasz wpis na ten temat.
Internetowe Konto Pacjenta
  1. Po zalogowaniu się danymi do naszego profilu, pokaże nam się strona powitalna wraz z kilkoma modułami do wyboru.

Czy Internetowe Konto Pacjenta i Profil Zaufany to jedno i to samo?

Nie. Internetowe Konto Pacjenta i Profil Zaufany to nie jest to samo. Profil Zaufany możesz wykorzystać, aby zalogować się do IKP, ale nie musisz. Masz jeszcze możliwość skorzystania z e-dowodu lub wskazanego konta bankowego. Natomiast sam Profil Zaufany wykorzystasz także, żeby załatwić różne sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Nasz wpis na ten temat znajdziesz tutaj.

Co znajdę na swoim Internetowym Koncie Pacjenta?

Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz następujące moduły:

Internetowe Konto Pacjenta
  1. Recepty
  2. Wizyty
  3. Skierowania
  4. Zwolnienia
  5. Profilaktyka
  6. Apteczka
  7. Uprawnienia
  8. Informacje o naszym IKP
Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta

Na koncie zdecydowanie dominuje uspokajający minimalizm. Nam bardzo się to podoba.

Po kolei omówimy sobie teraz te wszystkie moduły.

Recepty

Internetowe Konto Pacjenta

Co znajdziesz w tym module:

– informacje o Twoich e-receptach (temat e-recepty został przez nas szeroko omówiony w tym wpisie). Szczególnie: jakie leki przepisał nam lekarz, które z nich już wykupiliśmy oraz w której aptece, do kiedy ważne są nasze e-recepty. Znajdziemy tu też czterocyfrowe kody e-recept.

– wykaz recept papierowych od 2019 r. oraz leków na receptę zrefundowane przez NFZ od 2008 roku.

Za pomocą IKP możesz zdefiniować, czy e-receptę chcesz odbierać za pośrednictwem smsa czy też maila (o tym napiszemy dalej).

Wizyty

Internetowe Konto Pacjenta

IKP pozwala podejrzeć spis wszystkich wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia od 2008 roku, a także zobaczyć planowane wizyty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wizyty pojawiają się czasem z opóźnieniem.

Skierowania

Internetowe Konto Pacjenta

W zakładce Skierowania można zobaczyć otrzymane skierowania. Zarówno te do lekarzy specjalistów jak i do szpitala oraz uzdrowisk.

Zwolnienia

Internetowe Konto Pacjenta

W tej zakładce znajdziesz wystawione dla Ciebie zwolnienia lekarskie. Będziesz mogła sprawdzić, kto i kiedy wystawił Ci zwolnienie oraz z jakiego powodu. Można również zobaczyć zwolnienia, które zostały wystawione, ze względu na opiekę nad dzieckiem.  

Apteczka

Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta

Profilaktyka

Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta

Profilaktyka docelowo ma być miejscem, w którym będą się pojawiać między innymi: porady lekarzy, ogólne wskazówki i zalecenia. Na dzień dzisiejszy jest dostępna ankieta zdrowego stylu życia, którą można wypełnić, żeby uświadomić sobie czy dobrze dbamy o swoje zdrowie.

Uprawnienia

Internetowe Konto Pacjenta

Uprawnienia to bardzo ważna zakładka. Dlatego zajrzymy do jej środka, żeby zobaczyć, co konkretnie nam oferuje.

Internetowe Konto Pacjenta

Wchodząc w tę zakładkę możesz upoważnić bliskich do przeglądania Twoich danych medycznych. Jeśli posiadasz dzieci i zostały przez Ciebie zgłoszone do ubezpieczenia w ZUS możesz także (do ukończenia przez nie 18 roku życia) mieć dostęp do ich danych zdrowotnych. W tej zakładce upoważnisz także wybranych lekarzy do dostępu do Twoich danych medycznych. Przykładowo, jeśli będziesz wybierał się na „wizytę prywatną”, zamiast zabierać wszystkie dokumenty możesz upoważnić w tej zakładce lekarza do dostępu do Twoich danych. Dostępu możesz udzielić lekarzowi na wskazany okres czasu np. na jeden dzień.

Moje konto

Internetowe Konto Pacjenta

Ostatnia zakładka to informacje związane z obsługą Twojego konta. W tej zakładce będziesz mogła:

– zdefiniować, w jaki sposób chcesz odbierać e-recepty: mailem lub smsem.

– zobaczyć informacje o wybranych przez siebie: lekarzu POZ, pielęgniarce POZ, czy też, w przypadku kobiet, położnej POZ.

– zmienić swoją deklarację odnośnie wyżej wskazanych osób. Pamiętaj, że bezpłatnie możesz dokonać takiej zmiany dwa razy do roku

Internetowe Konto Pacjenta, a dzieci

Jak już pisałyśmy wyżej konta dzieci (do 18 roku życia) podpięte są pod konto rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Dane dotyczące dziecka (odbyte wizyty, przepisane recepty) można odszukać klikając w zakładkę Uprawnienia, a następnie Dzieci.

Za dzieci do 16 roku życia nie logujemy się osobno na ich odrębne Internetowe Konta Pacjenta. Dzieci te mają je fizycznie, ale zarządza nimi rodzic z pozycji swojego konta. Od 16 roku życia dziecko może już zalogować się na swój profil z tym, że jego funkcje do 18 roku życia będą ograniczone.

Zmiany, zmiany, zmiany

Ta aplikacja cały czas „żyje”. Czasem coś nie działa, czasem dane pojawiają się ze sporym opóźnieniem. Cały czas dodawane są nowe funkcjonalności. Kiedy tworzyłyśmy pierwszą wersję tego posta nie było jeszcze zakładki zwolnienia, a dzisiaj działa już ona prężnie. Na pewno jest to jednak aplikacja, która pozwala załatwić naprawdę bardzo dużo spraw w jednym miejscu, co oszczędza nam mnóstwo czasu i sprawia, że naprawdę nie musimy zaprzątać sobie głowy wieloma rzeczami, bo wszystko możemy tam sprawdzić.

Zobacz więcej:

  1. Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (sprawdzaj wersję ujednoliconą)

Mogą Cię zainteresować również wpisy:

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x