fbpx
E-zdrowie

Internetowe Konto Pacjenta

Zostało opisane w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zgodnie ze słowniczkiem ustawowym jest to część systemu Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, w którym przetwarzane są dane osób fizycznych korzystających lub będących uprawnionymi do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej zawarte w Systemie Informacji Medycznej oraz Systemie Rejestru Usług Medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ufff tyle definicja ustawowa, a co to oznacza w praktyce? Internetowe Konto Pacjenta to aplikacja znajdująca się pod adresem www.pacjent.gov.pl, dzięki której osoby fizyczne, które korzystają lub mają uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, np. wizyt lekarskich, badań czy rehabilitacji leczniczej mają dostęp do swoich danych medycznych. Mówimy tutaj o świadczeniach w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Internetowe Konto Pacjenta to rozwiązanie informacyjno-komunikacyjne w obszarze e-zdrowia. Więcej o e-zdrowiu pisałyśmy tutaj. Skorzystasz z niego bezpłatnie na komputerze, tablecie czy też smartfonie z dostępem do Internetu.

Jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta?

Masz do wyboru zalogować się przy użyciu:

 1. Profilu Zaufanego
 2. E-dowodu
 3. Konta w PKO Bank Polski

Co ważne Internetowe Konto Pacjenta i Profil Zaufany to nie to samo. Profil Zaufany możesz wykorzystać, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, ale nie musisz. Masz jeszcze możliwość skorzystania z e-dowodu lub konta w PKO Bank Polski.

Utworzenie Profilu Zaufanego

Aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta możesz wykorzystać Profil Zaufany. Jak go założyć?

 1. Online – jeśli Twój bank to umożliwia zaloguj się do panelu klienta i załóż profil zaufany (tutaj sprawdzisz listę banków oferujących taką usługę). Potwierdzeniem Twojej tożsamości zajmie się bank. Trwa to zaledwie kilka minut. Całą operację można wykonać w dowolnym momencie, tj. w nocy, w weekend.
 2. W urzędzie – jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z powyższego sposobu zarejestruj się tutaj. Następnie w ciągu 14 dni udaj się do punktu potwierdzającego, np. oddziału NFZ, urzędu gminy czy też urzędu skarbowego. Tutaj znajdziesz pełną listę punktów potwierdzających. Procedura też nie zajmuje dużo czasu (potrzebny będzie dowód osobisty), ale wymaga już udania się do urzędu.

Uwaga co do punktów potwierdzających – z wyżej wskazanej listy musisz wybrać jeden z dostępnych punktów potwierdzających. Jest ich naprawdę sporo. Co ważne, nie musisz się udawać do punktu znajdującego się, np. w Twojej gminie. Jeśli w Twojej gminie urząd ma 20 schodków i nie ma windy, a Ty pomagasz w zakładaniu profilu zaufanego swojej babci, która ma problem z chodzeniem, spokojnie możesz wybrać z listy punkt znajdujący się w sąsiedniej gminie, gdzie dostęp dla mieszkańców jest łatwiejszy. Ważne, aby ze sobą zabrać dokument potwierdzający tożsamość.

Jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta?

 1. Wejść na stronę www.pacjent.gov.pl
 2. Kliknąć w pole “Zaloguj się” w prawym górnym rogu strony.
 3. Ponownie kliknąć w pole “Zaloguj się”
 4. Pojawia się plansza z wyborem sposobu logowania. Mamy do wyboru a) Profil Zaufany b) e-dowód c) konto bankowe PKO Banku Polskiego lub Inteligo
 5. W zależności od dokonanego wyboru pojawi się okno z danymi do logowania.
 6. Po zalogowaniu pokaże nam się powitanie oraz kilka możliwych modułów do wyboru.

Jakie moduły znajdę w Internetowym Koncie Pacjenta?

 1. Recepty
 2. Wizyty
 3. Skierowania
 4. Apteczka
 5. Profilaktyka
 6. Uprawnienia

Po kolei omówimy sobie teraz wszystkie te moduły:

 1. Temat e-recepty został szczegółowo omówiony tutaj. Pamiętaj, że to w Internetowym Koncie Pacjenta możesz zdefiniować, czy e-receptę chcesz odbierać np. za pośrednictwem smsa czy też maila.
 2. Wizyty – na koncie możesz zobaczyć spis wszystkich swoich wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia od 2008 roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wizyty pojawiają się często ze sporym opóźnieniem. Na dzień 5 grudnia 2019 r. ostatnią wprowadzoną u mnie w IKP wizytą była ta z 5 października 2019 r. Ciekawostką jest to, że w tym punkcie możesz także sprawdzić koszty Twojego leczenia.
 3. W zakładce Skierowania można zobaczyć otrzymane skierowania zarówno te do lekarzy specjalistów jak i do szpitala oraz uzdrowisk (wszystko w ramach NFZ).
 4. Apteczka to informacje o przepisanych Ci lekach.
 5. Profilaktyka – możesz wypełnić ankietę odnośnie zdrowego stylu życia
 6. Uprawnienia to bardzo ważna zakładka. Możesz tutaj upoważnić swoich bliskich do przeglądania Twoich danych medycznych. Jeśli posiadasz dzieci i zostały przez Ciebie zgłoszone do ubezpieczenia w ZUS możesz także (do ukończenia przez nich 18 roku życia) mieć dostęp do ich danych zdrowotnych. W tej zakładce upoważnisz także wybranych lekarzy do dostępu do Twoich danych medycznych. Przykładowo, udajesz się na wizytę prywatną i zamiast zabierać wszystkie dokumenty upoważniasz w tej zakładce lekarza do dostępu do danych. Trzeba jednak pamiętać, że IKP zawiera dane z Twoich wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dostępu możesz udzielić lekarzowi na wybrany okres czasu.

Internetowe Konto Pacjenta, a dzieci

Jak już pisałyśmy wyżej konta dzieci (do 16 roku życia) podpięte są pod konto rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Dane dotyczące dziecka (odbyte wizyty, przepisane recepty) można odszukać klikając w zakładkę Uprawnienia, a następnie Dzieci.

Dzieci do 16 roku życia nie logują się więc osobno na swoje Internetowe Konta Pacjenta. Mają je fizycznie, ale zarządza nimi rodzic z pozycji swojego konta.

Internetowe Konto Pacjenta, a dostęp do danych osobowych

Tutaj znajdziesz Politykę Prywatności. Administratorem Danych Osobowych Przetwarzanych w Internetowym Koncie Pacjenta jest Minister Zdrowia.

Spot reklamowy

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) udostępniło spot reklamujący Internetowe Konto Pacjenta. Znajdziesz go tutaj.

Zmiany, zmiany:

Już w drugiej połowie 2020 roku pacjenci mają mieć możliwość złożenia skargi, wniosku, po prostu kontaktu z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta. Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje również kontakt z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zobacz więcej:

 1. Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (sprawdzaj wersję ujednoliconą)

Ostatnia aktualizacja 28.03.2020

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x