fbpx

Po co mi profil zaufany?

Profil zaufany to Twoja bezpłatna możliwość komunikacji online z podmiotami publicznymi w sprawach indywidualnych. Z jego pomocą możesz z łatwością korzystać z:

  • Internetowego Konta Pacjenta gdzie obejrzysz historię swojego leczenia, przypomnisz sobie zalecenia lekarza przeglądając swoje e-recepty, a nawet upoważnisz lekarzy do dostępu do Twoich danych medycznych
  • e-PUAPu czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – za jej pomocą chociażby zgłosisz urodzenie dziecka, wystąpisz z wnioskiem o wydanie decyzji, złożysz odwołanie od decyzji organu administracji publicznej oraz załatwisz jeszcze wiele innych spraw urzędowych online
  • CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – złożysz tu wnioski o zmianę w rejestrach dotyczących Twojej firmy, a nawet ją otworzysz
  • PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  • strony moj.gov.pl, gdzie między innymi możesz sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, zgłosić kradzież dowodu osobistego, itd.

Alternatywą dla profilu zaufanego w sieci jest płatny podpis kwalifikowany.

Kto może założyć profil zaufany?

Profil zaufany mogą założyć osoby, które posiadają:

  • pesel – numer pesel nadawany jest dziecku podczas jego rejestracji po urodzeniu w urzędzie stanu cywilnego
  • pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Pełną zdolność do czynności prawnych mają osoby fizyczne, które osiągnęły pełnoletniość (poprzez osiągnięcie wieku 18 lat lub wcześniej poprzez zawarcie związku małżeńskiego) oraz osoby prawne.

Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają osoby, które ukończył 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Osoby ubezwłasnowolnione całkowicie oraz dzieci do 13 roku życia nie mogę mieć zakładanych profili zaufanych.

Każda osoba może posiadać tylko jeden profil zaufany.

Jak założyć profil zaufany?

Przedstawimy najczęściej spotykane sposoby założenia profilu zaufanego:

  1. Online – jeśli Twój bank to umożliwia zaloguj się do panelu klienta i załóż profil zaufany (tutaj sprawdzisz listę banków oferujących taką usługę). Potwierdzeniem Twojej tożsamości zajmie się bank. Trwa to zaledwie kilka minut. Całą operację można wykonać w dowolnym momencie, tj. nawet w nocy, czy w weekend.
  2. W urzędzie – jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z powyższego sposobu zarejestruj się tutaj. Następnie w ciągu 14 dni udaj się do punktu potwierdzającego, np. oddziału NFZ, urzędu gminy czy też urzędu skarbowego. Tutaj znajdziesz pełną listę punktów potwierdzających. Procedura też nie zajmuje dużo czasu (potrzebny będzie dowód osobisty). Od dnia 17 czerwca 2021 r. można również założyć tradycyjny profil zaufany w trakcie wideorozmowy z urzędnikiem (w trakcie pandemii w ten sposób można było założyć tylko profil tymczasowy, ważny tylko 3 miesiące).

Uwaga! Jeśli w trakcie pandemii zakładałaś tymczasowy profil zaufany to od dnia 17 czerwca 2021 r. stanie się on standardowym profilem zaufanym, ważnym 3 lata.

Uwaga co do punktów potwierdzających – z wyżej wskazanej listy musisz wybrać jeden z dostępnych punktów potwierdzających. Jest ich naprawdę sporo. Co ważne, nie musisz się udawać do punktu znajdującego się, np. w Twojej gminie. Jeśli w Twojej gminie urząd ma 20 schodków i nie ma windy, a Ty pomagasz w zakładaniu profilu zaufanego swojej babci, która ma problem z chodzeniem, spokojnie możesz wybrać z listy punkt znajdujący się w sąsiedniej gminie, gdzie dostęp dla mieszkańców jest łatwiejszy. Ważne, aby ze sobą zabrać dokument potwierdzający tożsamość.

Jak długo ważny jest profil zaufany?

Profil zaufany jest ważny 3 lata. Po trzech latach, jeśli chcemy nadal korzystać z profilu, musimy przedłużyć go o kolejne 3 lata. Przed upływem terminu wysyłane są przypomnienia. Czy profil można przedłużyć nie ruszając się z domu? Jasne. Logując się do swojego profilu zaufanego możesz przedłużyć ważność profilu (online) lub złożyć wniosek o przedłużenie ważności.

Profil zaufany a dzieci

Dziecku, które ukończyło 13 lat (i posiada numer pesel) można założyć profil zaufany. Potrzebny będzie do tego ważny dokument tożsamości, a więc dowód osobisty lub paszport. Pamiętajmy, że dowodem tożsamości nie jest legitymacja szkolna.

Ostatnia aktualizacja 17.06.2021

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x