fbpx

Korzystasz z możliwości jakie daje rozwijający się w Polsce system e-zdrowia? Cenisz sobie wygodę jaką daje Internetowe Konto Pacjenta? Polubisz więc również e-skierowanie, czyli kolejną po e-zwolnieniu oraz e-recepcie e-usługę.

E-skierowanie stanie się obowiązkowe już za kilka miesięcy, tj. od 8 stycznia 2021 r. Wtedy nie będzie już wyboru i wszyscy będziemy musieli się do niego przyzwyczaić. Na razie jednak jesteśmy w okresie przejściowym i skierowanie możemy uzyskać na dwa sposoby:

 • e-skierowania lub
 • dobrze nam znanego skierowania w postaci papierowej.

W jaki sposób będę mógł otrzymać e-skierowanie w przyszłym roku?

Z e-skierowaniem będzie trochę jak z e-receptą. Możesz je otrzymać na maila (w postaci pliku pdf), smsem lub w formie wydruku informacyjnego. Aby otrzymać maila lub smsa musisz wcześniej zdefiniować takie opcje na swoim IKP.

Kiedy możemy otrzymać wydruk informacyjny?

 • nie wybraliśmy opcji otrzymywania e-skierowania za pośrednictwem maila lub smsa, lub
 • jesteśmy osobą nieposiadającą numeru PESEL (obcokrajowiec), lub
 • na nasze wyraźne żądanie.

Korzyści wynikające z wprowadzenia e-skierowania:

 • nie trzeba osobiście dostarczać skierowania, możesz zarejestrować się osobiście lub telefonicznie, podając po prostu kod skierowania oraz swój numer pesel,
 • nie zgubi się, bo jest zapisane na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Publikujemy listę miejsc, w których już na dzień dzisiejszy wystawiane są e-skierowania. Sprawdź tutaj.


Czy aby korzystać z e-recepty lub e-skierowania muszę otworzyć Internetowe Konto Pacjenta?

Nie, nie musisz, ale aby korzystać w pełni ze wszystkich możliwości, które dają powyższe usługi powinieneś. IKP daje sporo możliwości zarządzenia swoim leczeniem. Dzięki niemu sprawdzisz zarówno historię swoich wizyt oraz recept, jak i zdefiniujesz sposób ich odbioru (smsowy, lub mailowy).


Kiedy mogę uzyskać e-skierowanie?

E-skierowanie obejmuje świadczenia medyczne ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej. Są to:

 • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,
 • leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
 • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,
 • badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Skierowania, o których mowa powyżej mogą być wystawiane w postaci papierowej do dnia 7 stycznia 2021 r. W odniesieniu do pozostałych świadczeń, skierowania wystawiane są na dotychczasowych zasadach tj. w postaci papierowej.


Co w przypadku zgubienia kodu do e-skierowania?

Informacje o kodzie możesz znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli nie posiadasz do niego dostępu (oraz nie wybrałeś również opcji dostarczania e-skierowania za pośrednictwem smsa lub maila) to prawdopodobnie czeka Cię kolejna wizyta u lekarza.


Czy e-skierowanie mogę otrzymać podczas teleporady?

Tak. Lekarz może Ci wystawić e-skierowanie zarówno podczas wizyty osobistej jak i podczas udzielania teleporady, jeśli uzna, że zachodzi konieczność wystawienia takiego skierowania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x