fbpx
Inne

Marzec 2020 – co warto było przeczytać i obejrzeć?

Cały marzec zdominowany był wiadomościami na temat koronawirusa. My również poświęciłyśmy mu dwa wpisy:

  • Koronawirus SARS COV-2 – stan epidemiczny – Znajdziecie tu podstawowe informacje na temat tego, jak wirus się przenosi, jak zapobiegać chorobie przez niego wywołanej oraz co zmienia wprowadzony na terenie Polski stan zagrożenia epidemicznego.
  • Koronawirus – najnowsze informacje – Znajdziecie tu uzupełnienie informacji z poprzedniego wpisu, czyli wszystko na temat używania maseczek ochronnych, płynów do dezynfekcji i rękawiczek ochronnych oraz najważniejsze zmiany w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej.

Ponieważ jednak nie samym koronawirusem człowiek żyje na naszej stronie pojawiły się w marcu również 3 wpisy zupełnie niezwiązane z tym tematem.

  • Jak przygotować się do wizyty u lekarza? – czyli o tym, co powinniśmy przygotować i zabrać ze sobą na wizytę oraz jakie informacje powinniśmy sobie wcześniej przypomnieć i przemyśleć, tak aby dobrze wykorzystać czas wizyty i nie mieć po powrocie do domu przeświadczenia, że o tylu rzeczach zapomnieliśmy.
  • Silny ból kręgosłupa. O czym może świadczyć? – Case study – pojawił się również opis przypadku pewnej choroby zaczynającej się najczęściej od bólu kręgosłupa. Choroba ta jest niestety bardzo podstępna, nieuleczalna i ciągle zbyt późno rozpoznawana.
  • Jak starzeje się skóra? – I na sam koniec coś na temat urody, czyli jak starzeje się nasza skóra, czym to starzenie się objawia, jakie czynniki mają na to wpływ i w jaki sposób możemy ten proces spowolnić.

Wydarzenia

W tym miejscu zawsze podawałyśmy Wam najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w kończącym się miesiącu oraz informowałyśmy o tym, co wydarzy się w następnym. Tym razem jednak marzec minął nam pod znakiem tylko jednego wydarzenia #Zostanwdomu i wszystko wskazuje na to, że w kwietniu również nic się nie zmieni. Dlatego polecimy Wam po prostu coś co pozwoli Wam pożytecznie spędzić ten czas.

Książka na czas kwarantanny

Zdjęcie ze strony Wydawnictwa

W czasie przymusowego pobytu w domu zachęcamy Was do przeczytania książki „Zrozum swoją skórę” – Johanny Gillbro. Jest to uzupełnienie naszego wpisu na temat starzenia się skóry. Książka została napisana w 2019 r. jest więc źródłem naprawdę aktualnej wiedzy odnośnie wszystkiego, co dotyczy naszej skóry. Autorka pisze jak prawidłowo pielęgnować skórę i jakich składników kosmetyków używać. Książka rozprawia się z wieloma mitami na temat skóry i w przystępny sposób pozwala nam zrozumieć dlaczego niektóre popularne składniki kosmetyków nie mogą zadziałać i stanowią tylko sprytny chwyt marketingowy producentów. Po przeczytaniu tej książki już na pewno nie pogubicie się podczas przeglądania składu kosmetyków, a na wiele z nich spojrzycie zupełnie inaczej. Na pielęgnację skóry również.

Kim jest autorka książki? To badaczka z zakresu dermatologii eksperymentalnej i klinicznej, farmaceutka, która obroniła doktorat na Uniwersytecie w Bradfordzie zajmując się badaniami na temat bielactwa nabytego. Tematykę zna również bardzo osobiście ponieważ sama zmaga się z tą chorobą skóry. Przez ostatnie lata pracy naukowej zajmowała się wpływem kosmetyków na skórę.

Coś do obejrzenia w domu

Pozostając w temacie skóry, na Netflixie polecamy pierwszy odcinek serialu dokumentalnego „Niebezpieczne produkty”, w którym poruszany jest temat podróbek znanym marek kosmetyków. Nie chodzi nawet o samą przestępczą działalność, a raczej o przestrogę, że kupując kosmetyki z niesprawdzonych źródeł naprawdę nie wiemy, co nakładamy na swoją skórę i czy nie są to produkty niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Co jeszcze w temacie skóry?

Większość z nas nie jest zadowolonych z jej stanu. Po części odpowiedź na pytanie dlaczego tak wiele osób w dzisiejszych czasach boryka się z problemami skórnymi, znajdziemy w polecanej już dzisiaj książce „Zrozum swoją skórę”. Jeśli jednak borykacie się z problemem trądziku, zachęcamy Was do obejrzenia wywiadu z dr Ewą Chlebus. Pani doktor specjalizuje się m.in. w leczeniu trądziku i trądziku różowatego i jest jednym z najbardziej znanych polskich dermatologów.

Ciekawe wpisy z innych blogów

  • Na stronie mamyginekolog znajdziecie cały cykl wpisów na temat koronawirusa. Pamiętajcie, że informacji nigdy za wiele. Dlatego zachęcamy Was do przeczytania wpisów na temat występowania choroby Covid-19 u dzieci, kwestii tego, czy powinniśmy nosić maseczki ochronne oraz jak to tak naprawdę jest z tym ibuprofenem u zarażonych koronawirusem.
  • Na naszym profilu na facebooku pisałyśmy w marcu o poszerzeniu wskazań rejestracyjnych leku Arechin – o leczenie wspomagające zakażeń koronawisrusami w tym SARS-CoV-2. Więcej na temat samej substancji czynnej tego leku – chlorochiny, jej właściwościach leczniczych i działaniach niepożądanych przeczytacie na blogu FarmaceutaRadzi.
  • Żeby dać Wam trochę odpocząć od tematu koronawirusa kolejny polecany wpis będzie dotyczył czegoś zupełnie innego, a mianowicie zamienników leków. Jest to temat, który ciągle budzi wiele kontrowersji, a zmierzył się z nim PanTabletka.
  • Na koniec jeśli nadal nie macie dość i w dalszym ciągu jesteście rządni wiedzy polecamy całą serię wpisów na temat koronawirusa, która pojawiła się w marcu na blogu totylkoteoria.pl. Jest to naprawdę duża dawka informacji więc zostawiamy Was z tymi wpisami i do zobaczenia w kwietniu 🙂
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x