fbpx

Wpis sponsorowany przez Soldent.pl

Właściwie nigdy nie ma czasu, aby na poważnie zająć się stanem swojej jamy ustnej. Wiele osób zostawia to na sam koniec. Tymczasem, czy wiecie, że nieleczone wady zgryzu mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia całego organizmu? Jeżeli myśleliście, że macie do czynienia u siebie tylko z defektem kosmetycznym, np. asymetrią twarzy, a noszenie aparatu to zwykła fanaberia, możecie bardzo się mylić. Wady zgryzu mogą doprowadzić do problemów z jedzeniem, mówieniem, a nawet z oddychaniem. Często powodują również powstawanie chorób przyzębia. Najczęściej prowadzą jednak do problemów z higieną uzębienia, np. w przypadku nachodzących na siebie i ściśniętych zębów trudno jest dokładnie je umyć, co prowadzi do dalszych problemów zdrowotnych, np. próchnicy.

Czy wady zgryzu dotyczą także Ciebie?

Wadami zgryzu nazywamy wszelkiego rodzaju nieprawidłowe położenia zębów, czy też nieprawidłową budowę szczęki. Mogą być one wrodzone lub nabyte (np. zbyt długie i intensywne ssanie smoczka, gryzienie ołówków i długopisów – kto z nas tego nie robił?). Czasem bywają one nieuświadomione. Czy wiecie jakie objawy, które możemy zaobserwować u sobie mogą świadczyć o tym, że problem wad zgryzu dotyczy właśnie nas? Są to:

  • asymetria twarzy,
  • cofnięcie lub nadmierne wychylenie do przodu żuchwy,
  • wady wymowy,
  • zgrzytanie zębami,
  • stłoczenie zębów,
  • częste bóle głowy,
  • częste bóle karku.

Czym zajmuje się ortodonta?

To właśnie ten lekarz zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Zazwyczaj do ich korygowania posłuży się aparatem ortodontycznym. Inne metody to przykładowo: leczenie operacyjne lub usuwanie zębów.

Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Uwzględnia się jego wiek, wadę zgryzu, itd. Do leczenia ortodontycznego kwalifikują się zarówno dorośli jak i dzieci. Właściwie nie ma najlepszego wieku na założenie aparatu. Jeżeli podejrzewasz u siebie problem z wadami zgryzu – skonsultuj się z ortodontą, aby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Zadaniem aparatu ortodontycznego jest wywieranie nacisku na zęby i doprowadzenie do ich przesunięcia w pożądaną stronę. Oczywiście jeśli wyobrazimy sobie ten proces to pomyślimy pewnie, zgodnie z prawdą, że nie jest to proces krótkotrwały. Już na samym początku leczenia czeka Cię kilka wizyt w celu pobrania gipsowego modelu Twoich zębów, zrobienia zdjęć rentgenowskich, ustalenia planu leczenia, a potem ze swoim lekarzem będziecie spotykać się na wizytach kontrolnych. Nie będzie zaskoczeniem jeśli napiszemy, że warto znaleźć dobrych, doświadczonych specjalistów, którzy płynnie przeprowadzą Cię przez cały proces. Ważne jest, aby regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych, w celu weryfikacji postępów leczenia i ewentualnie skorygowania jego planu.

Nie każdy musi wiedzieć, że nosisz aparat ortodontyczny

Jeżeli aparat ortodontyczny kojarzy Ci się z metalowym łukiem na zębach, poprzetykanym metalowymi zamkami to obecnie możesz się nieźle zdziwić. Dostępne są bowiem także inne rozwiązania, włącznie z aparatem kompletnie niewidocznym – zamki w tym rozwiązaniu montowane są po wewnętrznej stronie zębów. Tutaj możesz przeczytać więcej. Zanim jednak wybierzesz sobie swój wymarzony aparat, pamiętaj żeby skontaktować się wcześniej ze specjalistą, bowiem nie każdy typ aparatu nadaje się do leczenia każdej wady.

Najważniejsze to uświadomić sobie już dzisiaj, że leczenie ortodontyczne to nie fanaberia, a wady zgryzu to nie problem kosmetyczny. Nie warto więc konsultacji ze specjalistą odkładać w nieskończoność. Może się okazać, że takie leczenie rozwiąże wiele innych naszych problemów zdrowotnych, co do których nawet się nie spodziewaliśmy, że mogą mieć związek ze stanem naszego uzębienia. W końcu kto z nas wiązałby np. częste bóle głowy z wadą zgryzu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x