Być może masz ich w swoich szafkach bardzo dużo. Niemal każdemu zdarza się skusić promocją lub reklamą i kupić kolejne opakowanie kremu lub balsamu mimo, że w domu mamy już otwarte opakowanie kosmetyku o podobnym działaniu. Są osoby mające po kilkanaście zaczętych pojemników kremów, kremików, balsamów lub odżywek. Czy w takiej sytuacji na pewno panujemy nad tym i wiemy kiedy nasze kosmetyki nie nadają się już do użycia?
Z pozoru to pytanie może się wydawać trochę niepoważne, bo przecież, tak jak i inne produkty, kosmetyki wyrzucamy kiedy skończy się ich data ważności określona na opakowaniu. Ale czy na pewno tylko tym się powinniśmy kierować? A co w przypadku kosmetyków, które nie mają tej daty? Czy jest to zgodne z prawem? Czy nie są przy tym łamane nasze prawa jako konsumenta? No i na końcu ostatnie pytanie – jak się nie zagubić w tych wszystkich datach przydatności? Zapraszamy na wpis.
Jakich dat szukać na opakowaniu?
Na opakowaniu mogą się znaleźć, choć nie zawsze muszą razem, dwie daty:
- data minimalnej trwałości – zawsze gdy termin ważności kosmetyku jest krótszy niż 30 miesięcy
- symbol PAO – gdy termin ważności kosmetyku jest dłuższy niż 30 miesięcy można datę ważności poprodukcyjnej zastąpić symbolem PAO. Najczęściej jednak producenci umieszczają i jedno i drugie.
Po co sprawdzać daty przydatności do użycia? Przeterminowane kosmetyki mogą uczulić naszą skórę lub wywołać jej podrażnienia. W tych, w których występuje faza tłuszczowa może dojść do zjełczenia tłuszczów, a w tych, w których występuje faza wodna w dużej ilości, może dojść do rozwoju bakterii. Na pewno ich stosowanie wiąże się więc z pewnym ryzykiem, którego jako świadomi konsumenci wolelibyśmy uniknąć.
A jeśli nie data to może kod?
Są kosmetyki, na których nie będzie wpisanej daty ważności, a kod. Wówczas, aby sprawdzić datę produkcji kosmetyku możesz skorzystać np. z tej strony lub tej (po angielsku). Po wprowadzeniu marki oraz numeru serii dostępnych na opakowaniu system wygeneruje Ci datę produkcji danego kosmetyku.
Co następnie mam zrobić z tą datą? Przyjęte są pewne ogólne wytyczne, które chociaż w przybliżeniu pozwolą Ci określić, czy powinieneś jeszcze stosować dany kosmetyk:
- wody perfumowane z alkoholem – możemy stosować przez około 5 lat od daty produkcji
- kosmetyki pielęgnacyjne – możemy stosować około 3 lata od daty produkcji
- kosmetyki do makijażu – możemy stosować od 3 lat (tusze) do ponad 5 (pudry) od daty produkcji.
Może Cię też zainteresować wpis: Termin przydatności leków po otwarciu.
Data minimalnej trwałości
Data minimalnej trwałości to poprodukcyjna data ważności czyli data, do której produkt o ile będziemy go prawidłowo przechowywać będzie w pełni zachowywał swoje pierwotne właściwości. Pokazywana jest ona na opakowaniach na dwa sposoby:
- za pomocą słów: „Należy zużyć przed końcem……” lub
- za pomocą symbolu klepsydry
Data minimalnej trwałości powinna być jednoznacznie określona poprzez podanie:
- miesiąca i roku (12/2020) lub
- dnia, miesiąca i roku (30/04/2020).
Czy zawsze na opakowaniu kosmetyku muszę znaleźć datę minimalnej trwałości? Nie. Prawo zakłada, że jeżeli termin ważności kosmetyku jest dłuższy niż 30 miesięcy nie musimy podawać na opakowaniu daty minimalnej trwałości.
Może Cię też zainteresować wpis: Jak starzeje się skóra?
Symbol PAO
Symbol PAO, czyli Period After Opening, to po prostu data ważności po otwarciu, do której możemy bez obaw używać naszego kosmetyku. To znaczy, że w momencie gdy otwieramy np. krem zaczyna liczyć się czas, w którym właściwie bez obaw dla naszego zdrowia możemy go używać. Symbol istnieje od 2003 roku, kiedy to został wprowadzony przez Parlament Europejski.
Symbol PAO nie musi być stosowany w następujących produktach:
- których termin ważności jest krótszy niż 30 miesięcy
- przeznaczonych do jednorazowego użytku, np. próbki kosmetyku
- nieotwierających się jak np. aerozole
- stabilnych pod względem mikrobiologicznym, chemicznym czy też fizycznym (czyli takich, w których wiemy, że ich jakość nie powinna się pogorszyć nawet jeśli produkt będzie długo otwarty)
Symbol PAO może być przedstawiony w miesiącach (3M, 6M, 12M) lub latach (1Y).
Dlaczego w ogóle zajmujemy się datą ważności po otwarciu? No cóż, zarówno kosmetyki, jak i leki po rozpoczęciu ich używania mogą wcześniej stracić swoje właściwości ze względu np. na kontakt z bakteriami. Jeśli wkładasz palec do kremu, nie oszukujmy się – zawsze coś się do tego kremu przedostanie.
Niestety na większości produktów (leków, kosmetyków) nie ma miejsca do wpisania daty, do której dany produkt może być używany dlatego stworzyłyśmy zestaw naklejek, na których można wpisać do kiedy bezpiecznie możemy używać produktu. Naklejki dostępne są tutaj.
Przykłady
Na opakowaniu kosmetyku widnieją dwie daty:
- PAO – 3M
- data minimalnej trwałości: 30.04.2021
Do kiedy mogę bez obaw używać swojego kosmetyku?
Przypadek 1: Otwieramy kosmetyk 19.10.2020 r. i powinniśmy go wyrzucić po upływie trzech miesięcy od tej daty, pomimo, że data minimalnej trwałości jeszcze nie upłynęła.
Przypadek 2. Otwieramy kosmetyk 20.04.2021. No cóż pomimo, że dopiero co go otworzyliśmy data jego ważności upływa 30.04.2021 r. i po upływie tej daty produkt powinien być wyrzucony.
Czy polegać tylko na datach?
Niezupełnie. Tak samo jak w przypadku leków jeśli kosmetyki będą np. nadmiernie wystawione na działanie czynników zewnętrznych mogą popsuć się wcześniej niż sugeruje data, którą podał producent. Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim zmiana wyglądu produktu czy też zmiana jego zapachu.
Jak zapanować nad tym wszystkim i niczego nie przeoczyć?
Jeśli ktoś ma bardzo dużo kosmetyków, zapanowanie nad nimi może być bardzo trudne, nie ma bowiem szans żebyśmy zapamiętali kiedy otworzyliśmy każdy z nich. Żeby zachować porządek i niczego nie przeoczyć proponujemy Wam, albo zapisywanie tych dat w notesie, albo stosowanie naszych naklejek, które w wygodny sposób pozwolą Wam uporządkować Wasze kosmetyki.
Na które kosmetyki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkich na te, których używamy rzadko lub sezonowo. To w ich przypadku najłatwiej przekroczyć, którąś z dat ważności. Pamiętajmy więc o tym, gdy będziemy chcieli kupić i otworzyć np. kolejny krem pod oczy, chociaż w domu mamy ich już kilka. 🙂
Co jeszcze jest niezbędne? Systematyczne przeglądy kosmetyków. Pamiętajmy, żeby robić to co jakiś czas i wyrzucać wszystkie te, którym upłynął termin ważności poprodukcyjnej, albo termin ważności po otwarciu oraz wszystkie te, które wyraźnie zmieniły kolor, zapach lub niepokoją nas w jakiś inny sposób. Zróbmy to nawet jeśli szkoda nam tych kosmetyków. Pamiętajmy, że lepiej nie ryzykować, za to mocniej zastanowić się podczas kolejnych zakupów gdy znowu skusi nas promocja lub reklama 🙂
Może Cię też zainteresować wpis: Przechowywanie leków – kiedy lek może stać się trucizną.