fbpx
Leki

Termin przydatności leków po otwarciu

Już przyzwyczailiśmy się do tego, że kupując leki, produkty spożywcze, czy kosmetyki, sprawdzamy termin ważności danego produktu, dbając o to żeby nie kupić nic przeterminowanego. Jest to bardzo ważne, bowiem przekroczenie terminu ważności wiąże się z obniżeniem jakości danego produktu. W przypadku leków może dojść do rozłożenia któregoś ze składników, co prowadzi do tego, że w najlepszym przypadku lek nie będzie wywierał oczekiwanego przez nas działania farmakologicznego. Natomiast w najgorszym, mogą wytworzyć się toksyczne związki, mające niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać terminy ważności leków i systematycznie robić przeglądy domowych apteczek. Czy jednak termin ważności leków jest jedynym terminem, którego powinniśmy pilnować w kontekście ich trwałości?

Termin przydatności leków po otwarciu

Otóż nie. Jest bowiem drugi ważny termin, który powinniśmy brać pod uwagę w przypadku wielu postaci leków. Chciałam o nim przypomnieć, bowiem jest on zupełnie niesłusznie przez wiele osób pomijany. A jest to termin przydatności leku po otwarciu. Wielu postaci leków nie można bowiem przechowywać otwartych do daty wydrukowanej na opakowaniu, czyli daty ważności. Często informacja taka zawarta jest na opakowaniu leku. Dodatkowo dla ułatwienia na wielu opakowaniach jest specjalne miejsce do wpisania daty otwarcia, aby o niej nie zapomnieć.

Przy których postaciach leku szczególnie należy pamiętać o terminie przydatności po otwarciu?

  1. Krople oczne – Tutaj bezwzględnie musimy przestrzegać terminu ważności po otwarciu. Nie ma tu żadnego wyjątku i żadnej taryfy ulgowej. Wszystkie leki stosowane do oczu muszą być jałowe. Najczęściej krople można stosować miesiąc po otwarciu. Z reguły przez taki okres czasu zapewniają im jałowość użyte w nich konserwanty. Obecnie bardzo często stosowane są już krople, które nie zawierają konserwantów, a jałowość zapewnia im użycie specjalnych systemów. Termin przydatności po otwarciu tych kropli może wynosić nawet 6 miesięcy. Informacja taka na pewno znajdzie się na opakowaniu.
  2. Zawiesiny – Warto tu szczególnie zwrócić uwagę na zawiesiny antybiotyków stosowane u dzieci. Termin ważności widoczny na opakowaniu dotyczy samego suchego proszku. Natomiast musimy zdawać sobie sprawę, że po zmieszaniu go z wodą zmieniają się warunki przechowywania takiej zawiesiny. Z reguły powinniśmy przechowywać ją od 5 do 14 dni w zależności od informacji zawartej w ulotce.
  3. Insuliny – Tutaj również niezwykle istotne są warunki przechowywania. Nieotwarte wkłady z insuliną powinno się przechowywać w lodówce w temp. 2-8 st. C. Mogą one być w ten sposób przechowywane do upływu terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Jednak po otwarciu wkładu z insuliną, powinno się go zużyć w przeciągu miesiąca. Po miesiącu niewykorzystany wkład powinno się zutylizować. Więcej o tym, co robić z przeterminowanymi produktami leczniczymi i gdzie je wyrzucać dowiecie się tutaj. W przypadku insuliny bardzo ważne jest również to, aby nie uległa ona ani zamrożeniu ani przegrzaniu. Większość osób pamięta, aby latem transportując insulinę używać specjalnych pojemników termoizolacyjnych. Natomiast często zapominamy o tym zimą. Podczas gdy niskie temperatury szkodzą insulinie równie mocno.
  4. Syropy – W tym wypadku termin przydatności po otwarciu powinniśmy znaleźć na opakowaniu, bowiem może być on bardzo różny. Musimy również pamiętać żeby dodatkowo nie skrócić go przez niewłaściwe użytkowanie tych postaci leku np. w wyniku picia wprost z butelki lub narażania na działanie światła. np. syrop maxipulmon można używać do 3 miesięcy po otwarciu, a syrop supremin do 6 miesięcy.
  5. Aerozole i krople do nosa i uszu – Tutaj również musimy zwrócić uwagę na termin przydatności po otwarciu. Np. nasivin popularny aerozol do nosa powinien być zużyty do 6 miesięcy po otwarciu, a krople do uszu cetraxal plus nadają się do użycia jedynie do miesiąca po otwarciu.

W których postaciach leków termin przydatności po otwarciu równy jest terminowi ważności?

1. W tabletkach i kapsułkach zapakowanych w blistry i przechowywanych w odpowiednich warunkach.

2. W ampułkach zapakowanych w blistry, w przypadku których po otwarciu zużywamy całą pojedynczą ampułkę.

Podsumowanie

Widzimy więc, że warto naszą domową apteczkę przeglądać nie tylko pod kątem terminów ważności, ale w przypadku każdego nowo zaczętego opakowania leku warto zapoznać się z jego terminem przydatności po otwarciu. Najlepiej datę otwarcia zanotować od razu na opakowaniu. Co jednak w sytuacji gdy nasza apteczka zawiera duże ilości leków i łatwo nam się w tym pogubić? Warto mieć wtedy specjalny notes, w którym będziemy notowali wszystkie posiadane przez nas leki wraz z terminami ważności i terminami przydatności po otwarciu. Wtedy zdecydowanie łatwiej nam będzie utrzymać porządek w naszej apteczce.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o