fbpx

Każdemu z nas, chociażby nie wiem jak świetnie gospodarował lekami w swojej apteczce, zdarza się mieć w domu przeterminowane produkty lecznicze. W dalszej części postu będę się posługiwała pojęciem „przeterminowane produkty lecznicze”, ale tak naprawdę mam na myśli nie tylko te leki, którym faktycznie minął termin ważności, ale także takie, które były źle przechowywane (np. w zbyt wysokiej temp. lub w zbyt nasłonecznionym miejscu), które są już nam zwyczajnie niepotrzebne (np. były zażywane przez zmarłego członka naszej rodziny) oraz takie, które są już zbyt długo otwarte, czyli skończył im się termin przydatności po otwarciu. (Dlaczego jest to takie ważne i gdzie znaleźć informacje o tym jak długo po otwarciu możemy przechowywać leki, możecie dowiedzieć się z w tym miejscu).

Jedno jest pewne. Żeby mieć jak najmniejszy problem z utylizacją leków, powinniśmy pamiętać, żeby ich zakup był zawsze przemyślany. Zgodnie bowiem z art. 68 ust. 3l oraz art. 96 ust. 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne (na dzień publikacji wpisu Dz. U. 2019, poz. 499 ze zm.) leków kupionych w aptece nie możemy oddać z powrotem jeśli się rozmyślimy (dotyczy to również aptek internetowych). Możemy je zwrócić do apteki jedynie w przypadku gdy są obarczone wadą jakościową, zostały niewłaściwie wydane lub zostały sfałszowane. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w tym miejscu.

Czy wiemy co robić z przeterminowanymi produktami leczniczymi?

Niestety jest z tym spory problem. W związku z wieloma niewiadomymi wielu osobom łatwiej jest wyrzucić leki do zwykłego kosza na śmieci lub kanalizacji niż szukać punktu zbierającego takie odpady.

Wiele osób kojarzy, że przeterminowane produkty lecznicze należy oddać do apteki (choć nie każdy to robi). Problem zaczyna się, gdy próbujemy oddać leki np. w okienku apteki, a farmaceuta twierdzi, że po pierwsze on się tym nie zajmuje, a po drugie ta apteka w ogóle nie zajmuje się zbiórką przeterminowanych leków. Czy może się tak zdarzyć? Tak i to często, ponieważ to nie apteka odpowiada za zbieranie przeterminowanych leków, a gmina.

Za zbiórkę przeterminowanych produktów leczniczych odpowiada gmina.

Dzieje się tak na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (na dzień publikacji posta Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.). Zgodnie z art. 4 ww. ustawy rada gminy, po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terytorium gminy. Regulamin stanowi akt prawa miejscowego. Gmina w regulaminie ma obowiązek określić czy będzie prowadzona zbiórka czy też odbiór przeterminowanych leków. Gmina może także zdecydować, że leki będą zbierane przez selektywne punkty zbierania odpadów komunalnych. Może też zapewnić przyjmowanie leków od mieszkańców w inny sposób.

Przeterminowane leki

Gdzie oddać przeterminowane produkty lecznicze w mojej gminie?

Możesz napisać maila lub zadzwonić do urzędu. Najłatwiej jednak sprawdzić na stronie internetowej urzędu gminy. Powinien tam być stale aktualizowany spis punktów przyjmujących przeterminowane leki. Przykłady: Malbork, Lublin.

Co zrobić jak już znajdę odpowiedni punkt? Zazwyczaj w wybranych aptekach znajdują się specjalne pojemniki, do których powinieneś wrzucić leki. Pojemniki powinny być tak zabudowane, aby nie było możliwe powtórne wyjęcie wrzuconych produktów leczniczych przez osoby nieupoważnione. Dlatego rozważ wcześniej co zamierzasz wrzucić do takiego pojemnika.

Co mogę oddać a czego nie?

Możesz oddać:

  • leki w pastylkach czy drażach,
  • zastrzyki,
  • aerozole,
  • syropy,
  • maści.

Możesz oddać zarówno leki wydawane na receptę, jak i te zakupione bez recepty.

Do osobnych pojemników możesz też oddać termometry rtęciowe. Nie wrzucaj ich jednak z pozostałymi lekami. UWAGA: nie wszystkie punkty zbierają termometry rtęciowe.

Czego nie możesz oddać:

  • zużytych strzykawek czy igieł,
  • zużytych środków opatrunkowych,
  • chemicznych środków czystości.

Do pojemników nie wrzucaj całych opakowań leków. To znaczy ulotki i papierowe opakowania wyrzuć osobno. Dodatkowo np. w Lublinie pastylki powinny być wyrzucane bez blistrów. Jeśli gmina narzuca taki obowiązek informacja o tym powinna być ogólnie dostępna, np. na stronie internetowej.

Co się dzieje z oddanymi przeterminowanymi produktami leczniczymi?

Leki są palone. Za ich transport do spalarni odpowiada gmina.

Po prostu pytaj.

Jeśli masz wątpliwości, co do sposobu oddania leku zapytaj w aptece. Jeśli nie wiesz gdzie wyrzucić termometr rtęciowy zapytaj. Czasem można spotkać się z tym, że leki oddawane są wprost do rąk farmaceuty przy okienku zamiast do specjalnego pojemnika. Wynika to z faktu nieodpowiedzialnego wrzucania do pojemników także produktów, które nie powinny się tam znaleźć. Jeśli pracownik apteki ma potem porządkować kosz, nie ma się co dziwić, że woli od razu posegregować oddawane leki.

Ponadto, jeśli pojemnik na leki jest zapełniony zapytaj w aptece, czy farmaceuta nie mógłby przyjąć od Ciebie leku. Nie musi tego robić, bo jak już wyjaśniłam wyżej, nie apteka odpowiada za zbieranie przeterminowanych leków, ale w praktyce zazwyczaj farmaceuci pomagają pacjentom w aptece:). Jeśli tego nie zrobi poinformuj o przepełnionym pojemniku gminę, to ona powinna zadbać o jego opróżnienie.

Bibliografia:

Przy tworzeniu wpisu korzystałam z informacji zawartych na stronie:

oraz z ustaw:

  • z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
  • z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x