fbpx

Brak dostępności niektórych leków w aptekach już od dłuższego czasu bywa sporym problemem. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja wielu pacjentów jest trudna. Brakuje bowiem leków, które muszą oni przyjmować w sposób ciągły. Nie jest jednak tak, że jesteśmy jako pacjenci skazani na wydzwanianie do wszystkich aptek w mieście, albo co gorsza wątpliwej przyjemności spacer od jednej do drugiej w nadziei, że znajdziemy wreszcie chociaż jedno opakowanie. Dzisiejszym wpisem postaramy się podpowiedzieć jakie są inne możliwości szukania leków.

Co zrobić gdy w mojej aptece brakuje leku, którego potrzebuję?

Kurs online lek i suplement – podstawowe informacje
  1. Poprosić farmaceutę o sprawdzenie, w której okolicznej aptece może znajdować się szukany przez nas lek. Farmaceuci nie mają podglądu do aptek, które nie są w ich sieci. Mogą natomiast skorzystać z jednej z internetowych wyszukiwarek ktomalek.pl lub gdziepolek.pl i w ten sposób wskazać pobliskie apteki, w których jest szansa, że dany lek się znajdzie. Szansa, a nie pewność. Zawsze bowiem może być on już odłożony dla kogoś innego. Dlatego warto poprosić farmaceutę o numer telefonu do danej apteki, aby móc spróbować się tam dodzwonić. Jeśli dopisze nam szczęście i lek faktycznie jest tam dostępny, warto od razu telefonicznie poprosić o jego zarezerwowanie.
  2. Samodzielnie sprawdzić gdzie w naszej okolicy znajduje się szukany przez nas lek. Służą do tego strony ktomalek.pl oraz gdziepolek.pl. Warto tutaj wspomnieć, że na tych stronach nie znajdziemy wszystkich aptek w Polsce. Natomiast są to naprawdę duże bazy. Tak więc lepiej jest z nich skorzystać niż chodzić w ciemno po aptekach.
  3. Zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numerem telefonu: 800 190 590. TIP czyli Telefoniczna Informacja Pacjenta jest czynna przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Dzwoniąc tam możemy dowiedzieć się, w której okolicznej aptece znajduje się szukany przez nas lek. Pracownik infolinii wskaże także w przypadku nagłej potrzeby gdzie znaleźć pomoc medyczną w nocy lub w dni wolne od pracy. TIP oferuje również możliwość czatu z konsultantem na stronie NFZ, rozmowy w języku migowym oraz języku angielskim.

Wyszukiwarki leków ktomalek? oraz gdziepolek?

Przy wyszukiwaniu leku musimy pamiętać, że obie te wyszukiwarki pozwolą nam na znalezienie miejsc, w których prawdopodobnie znajduje się wybrany przez nas lek. Prawdopodobnie, bowiem lek ten może już być zarezerwowany dla kogoś innego, albo w systemie może pojawić się jakiś błąd. Dlatego jeśli swój lek znalazłeś w oddalonej od miejsca Twojego zamieszkania aptece radzimy jednak zadzwonić i upewnić się czy faktycznie dany lek jest tam dostępny, a także poprosić o jego rezerwację.

Obie te wyszukiwarki mają także aplikacje na telefon dostępne w Google Play.

Co zrobić gdy szukanego przeze mnie leku nie ma w żadnej aptece w okolicy?

W przypadku większości leków możemy spokojnie kupić dostępny zamiennik. Musimy jednak pamiętać, że istnieją takie leki, dla których z reguły zamienniki nie są polecane. Są to:

  • leki o wąskim indeksie terapeutycznym (takie, w których „rozpiętość” pomiędzy dawką toksyczną, a terapeutyczną jest niewielka),
  • leki w których substancja czynna występuje w bardzo niewielkiej ilości – w mikrogramach (tak jest m.in. w przypadku hormonów),
  • pewne leki w niektórych jednostkach chorobowych np. w leczeniu padaczki.

Zawsze warto więc dopytać farmaceutę, czy możemy spokojnie zamienić nasz lek, czy lepiej udać się do lekarza i zrobić to pod jego kontrolą, dokładnie obserwując swój organizm. Nie bójmy się pytać, ale nie bójmy się też zamienników. W większości bowiem przypadków możemy je spokojnie przyjmować.

Co zrobić gdy w żadnej aptece nie ma ani szukanego przeze mnie leku ani jego zamiennika?

Przede wszystkim nigdy nie kupować leków na żadnych aukcjach internetowych. Nie mamy pewności w jakich warunkach były one przechowywane, ani co dokładnie znajduje się w środku. Pamiętajmy więc o tym, żeby takie aukcje omijać z daleka, a leki kupować w aptekach. Jeśli jednak w żadnej z najbliższych aptek nie ma naszego leku zostaje nam tylko jedno rozwiązanie – wizyta u lekarza i prośba o przepisanie innego.

Dlaczego polecamy internetowe wyszukiwarki leków?

Strony te są bardzo intuicyjne. Całość poszukiwań zajmie Wam na pewno mniej czasu niż przeczytanie tego tekstu. Dostęp do TIP zostawmy natomiast lepiej np. osobom starszym, dla których może to być jedyna metoda sprawdzenia dostępności leków.

Mamy nadzieję, że wpis choć trochę rozwiał Wasze wątpliwości i pomoże w znalezieniu leków w możliwie najszybszy i najwygodniejszy dla Was sposób. Przekażcie także powyższe rady znajomym, aby również nie musieli marnować bezsensownie czasu na poszukiwania.

Internetowe Konto Pacjenta

Jeśli chcesz mieć dostęp do wszystkich swoich recept w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia uzyskaj dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Nasz wpis o koncie możesz przeczytać tutaj.

Ostatnia aktualizacja wpisu 17.03.2021 r.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x