fbpx

Wpis powstał przy współpracy z firmą Agamed Trans.

Czym jest usługa prywatnego transportu medycznego? Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną jest dużym wyzwaniem. Obciąża psychicznie i fizycznie osoby sprawujące opiekę. Dopóki bliskie osoby, np. rodzice czy dziadkowie są w stanie wykonywać codzienne podstawowe czynności samodzielnie możemy nie zdawać sobie sprawy jakie trudności mogą nas spotkać. Tymczasem jedną z częstszych sytuacji, z którą spotykają się opiekunowie osób niesamodzielnych jest ich transportowanie, czy to do sanatorium, czy na badania lub na wizytę do specjalisty. Nie zawsze zresztą transport musi być powiązany z wizytami zdrowotnymi. Osobiście znamy sytuacje gdy osobę leżącą i nie poruszającą się trzeba było przewieść do sąsiedniej miejscowości, do jednego z dzieci, które podjęło się opieki nad ciężko chorą matką. Życie układa niełatwe scenariusze, w których musimy się odnaleźć. Najlepszym rozwiązaniem z pewnością nie jest rezygnacja z badań czy też innych usług zdrowotnych. Na szczęście na większość problemów można znaleźć rozwiązanie.

W przypadku problemu związanego z transportem osób leżących rozwiązaniem może być usługa transportu medycznego lub sanitarnego.

Czym różni się usługa transportu medycznego od sanitarnego, czyli karetka karetce nierówna…

Na początku coś, co wielu osobom może się mylić. Czyli czego ja tak naprawdę potrzebuję? Transportu medycznego, czy sanitarnego? Okazuje się, że to nie to samo.

Transport medyczny to usługa polegająca na przewozie pacjenta do jednostki służby zdrowia w sytuacji zdrowotnej wykluczającej możliwość samodzielnego poruszania się. Podczas transportu medycznego chory jest przewożony karetką oznaczoną symbolem „P” – podstawowa lub „S” – specjalistyczna. Są to karetki, które posiadają specjalistyczne wyposażenie. W skład takiego wyposażenia wchodzą: nosze, leki oraz sprzęt do ratowania życia. Dodatkowo w takiej karetce zapewniona jest pełna opieka medyczna. Oprócz kierowcy, który jest ratownikiem medycznym, w skład zespołu wchodzą: drugi ratownik medyczny, a w karetce „S” także lekarz. Jak więc widzimy w karetce typu „S” mamy aż 3 osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Natomiast w karetce „P” są to dwie osoby. Czasem zamiast drugiego ratownika medycznego w skład zespołu karetki może wchodzić pielęgniarka. Wszystko to sprawia, że w ramach transportu medycznego mogą być przewożeni pacjenci nawet w cięższych stanach chorobowych.

Z kolei transport sanitarny służy do przewozu ludzi, którzy nie wymagają kontynuowania lub podjęcia natychmiastowego leczenia ani nie posiadają dysfunkcji narządu ruchu. W przypadku tego transportu pacjenci mogą być przewożeni np. na badania czy do domów opieki karetkami typu „T” czyli typu transportowego. W skład zespołu wchodzi jedynie ratownik medyczny, a wyposażenie karetki jest znacznie bardziej ograniczone niż w przypadku karetek służących do transportu medycznego. Wszystko to sprawia, że o usługę transportu sanitarnego możemy się starać w przypadku osób stabilnych zdrowotnie.

Bardzo ważne jest, żebyśmy nie mylili prywatnego transportu medycznego lub sanitarnego z usługą pogotowia ratunkowego. Pamiętajmy, że pogotowie wzywamy tylko w warunkach zagrożenia zdrowia lub życia. Nie możemy wezwać pogotowia gdy potrzebujemy przewozu sanitarnego.

Skoro do transportu do szpitala nie mogę wezwać pogotowia, to czy usługa transportu medycznego i sanitarnego zawsze jest płatna?

Okazuje się, że nie. Są sytuacje kiedy to NFZ pokrywa koszty transportu chorego. Nie są to jednak częste przypadki. Tak naprawdę z bezpłatnego transportu sanitarnego możesz skorzystać w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego. Jednak tylko w celu odbycia leczenia do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem. Jeśli chcesz wybrać inny zakład opieki zdrowotnej lub masz możliwość samodzielnego poruszania się taki transport już Ci nie przysługuje.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Często jest tak, że chcielibyśmy zająć się naszymi bliskimi w najlepszy możliwy sposób. Zwyczajnie boimy się jednak, że coś zrobimy nie tak i np. nie uda nam się zapewnić im bezpieczeństwa podczas transportu. Rezygnujemy więc z wizyt u wybranych lekarzy ze względu na trudności logistyczne związane z ich przetransportowaniem. Tymczasem korzystając z prywatnego transportu medycznego mamy pewność, że bliska nam osoba będzie cały czas podczas podróży pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, czyli w najlepszych możliwych rękach. Daje to zdecydowanie poczucie komfortu psychicznego.

Na co zwrócić uwagę zamawiając usługę prywatnego transportu medycznego lub sanitarnego?

  1. Warto sprawdzić czy firma ma całodobową infolinię. To ważne, aby móc skontaktować się w każdym czasie, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli.
  2. W jakich godzinach realizowany jest sam transport? Czy jest to usługa całodobowa, tak, aby nie było problemu z odebraniem pacjenta, nawet jeżeli wizyta lekarska czy badanie się opóźni lub przeciągnie?
  3. Ważne jest również to czy transport odbywa się „z łóżka do łóżka” i czy w cenę wliczone jest zniesienie pacjenta do samochodu, a następnie jego wniesienie?
  4. Czy zostanie Ci udzielona pomoc w załatwieniu formalności, np. u lekarza?

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z prywatnego transportu medycznego lub sanitarnego?

No cóż katalog tych sytuacji jest bardzo szeroki. Obejmuje zarówno przewozy:

  • do i ze szpitala
  • na badania, zabiegi, konsultacje itp.
  • na dializy i zabiegi rehabilitacyjne,
  • do domów opieki społecznej

ale również przewóz osób:

  • z uzależnieniami
  • niepełnosprawnych
  • z trudnościami w samodzielnym poruszaniu (zniesienie oraz wniesienie za pomocą specjalistycznego sprzętu)
  • chorych do domów, domów opieki, hospicjów, na wyznaczone wizyty lekarskie

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x