fbpx

Jak pić więcej wody?

Jak pić więcej wody?

Woda – znaczenie dla organizmu

Zanim odpowiem na pytanie jak pić więcej wody, w skrócie opowiem dlaczego woda jest ważna dla naszego organizmu. Woda jest:

 • niezbędna w procesie trawienia (ułatwia przesuwanie pokarmu w naszym układzie pokarmowym po prostu popychając go dalej),
 • częściowym budulcem tkanek i komórek,
 • strażnikiem niektórych narządów: mózgu, gałki ocznej itp.,
 • regulatorem temperatury ciała człowieka,

A i to nie wszystko……….


Skąd nasz organizm bierze wodę?

Zdjęcie: PixaBay
 1. z dostarczanych mu napojów i pożywienia,
 2. korzysta z wody metabolicznej (oksydacyjnej). Nie ma jej wiele, ale zawsze pewne ilości powstają w trakcie procesu przemiany materii.

Oczywiście najwięcej wody dostarczamy organizmowi po prostu ją pijąc, ale trochę znajduje się jej również w pożywieniu. Sporo wody zawierają warzywa i owoce (uwaga na cukier). Trzeba zwrócić uwagę, aby tam gdzie to możliwe likwidować z naszego życia nadmiary spożywanych cukrów. Zwłaszcza prostych.

Wodę możemy dostarczać organizmowi z jedzeniem lub w postaci płynnej. Kluczowe znaczenie ma jednak to, co pijemy i spożywamy. Woda smakowa zawierająca cukier i syrop glukozowo-fruktozowy nie powinna nam zastępować “zwykłej” wody. To samo dotyczy soków, które owszem nawadniają ale również dostarczają organizmowi dodatkowych kalorii. Z tego powodu nie powinny być traktowane jako podstawowe źródło nawodnienia organizmu. Soki, zwłaszcza owocowe traktujmy raczej jako przekąskę, zwłaszcza jeśli jesteśmy np. na diecie redukcyjnej.

Ilość wypitej codziennie wody powinna być równa ilości, którą w ciągu dnia tracimy. Tak więc w ciepłe dni, kiedy temperatura jest wyższa a my bardziej się pocimy oraz po intensywnym treningu powinniśmy po prostu dostarczyć naszemu organizmowi tej wody więcej.

Jak pić więcej wody?

Zdjęcie PixaBay
 1. Ustaw przypomnienia w telefonie o wypiciu szklanki wody.
 2. Otaczaj się rzeczami, które zwiększą Twoją motywację i podprogowo będą przypominać o piciu wody, np. na pulpicie telefonu ustaw sobie jedną z naszych tapet (do pobrania tutaj i tutaj).  
 3. Korzystaj z aplikacji na telefon przypominających o piciu wody. Wybór jest naprawdę spory. 
 4. Kup butelkę filtrującą wodę.
 5. Prowadzisz siedzący tryb życia? Codziennie po przyjściu do pracy stawiaj sobie na biurku szklankę wody do picia. W drugim kubku możesz mieć kawę lub herbatę, ale ten pierwszy kubek napełnij wodą od razu po przyjściu do pracy. Gwarantuję, że w chwili „zapomnienia” wcześniej, czy później sięgniesz po kubek z wodą. Pamiętaj – po wypiciu jednego kubka od razu uzupełnij go.
 6. Często budzisz się w nocy? Postaw sobie małą butelkę wody koło łóżka. Po przebudzeniu „złap” przynajmniej łyka. Sukces to suma drobnych nawyków.
 7. Pisz godziny na butelkach. Postaw przed sobą butelkę wody. Markerem zrób na swojej butelce podziałkę godzinową. Określ, że do godziny 9 rano wypijesz jedną czwartą butelki, do 11 kolejną ćwiartkę itd.
 8. Wybierz to, co Ci smakuje – możesz sam przygotowywać wody smakowe (dodaj do wody cząstki pomarańczy, cytryny, listki mięty, itp.) lub po prostu przetestuj różne wody ze sklepowej półki. Pamiętaj aby nie wybierać tych smakowych – zawierają one chociażby cukier, którego i tak dostarczamy sobie codziennie naprawdę sporo. “Zwykłe” wody kupowane w sklepach naprawdę mają różne smaki. To co smakuje Twojej koleżance absolutnie nie musi Tobie.
 9. Policz sobie – woda jest tańsza i lepsza dla naszego organizmu niż kupowane słodkie napoje. Oszczędności to zawsze jest dodatkowa motywacja.
 10. Wyznacz sobie cel i przyznaj nagrodę po jego wykonaniu.

Podejmij wyzwanie

Możesz skorzystać z naszego 30 dniowego wyzwania (pobierz tutaj). Ważne abyś trzydziestego dnia zrobiła małe podsumowanie. Uważam, że to najważniejsza część wyzwania. Po zakończeniu każdego projektu musisz zastanowić się, co Ci on dał. W tym przypadku pomyśl:

 1. Jak się czujesz po tych 30 dniach?
 2. Czy dostrzegasz różnicę w swoim samopoczuciu w stosunku do czasu sprzed rozpoczęcia wyzwania?
 3. Które dzienne zadania były dla Ciebie ciekawe i warte kontynuowania, a przy których musiałaś zmuszać się do ich wykonania?
 4. Czy podejmę wyzwanie na kolejny miesiąc?
Zdjęcie: PixaBay

Jeśli zrobiłeś podsumowanie podziel się nim w komentarzach, może Twoje spostrzeżenia pomogą innym w wykonaniu wyzwania.

Moja odpowiedź na pytanie jak pić więcej wody? Zdecydowanie butelka filtrująca. Mam ją zawsze pod ręką. Stoi napełniona wodą obok komputera, przy którym pracuje. Wcześniej nie wypijałam nawet połowy wody, którą spożywam teraz dzięki temu, że butelka stoi koło mnie podczas pracy. Po za tym jest to rozwiązanie niezbyt kosztowne, dzięki któremu mam poczucie, że bardziej dbam o środowisko. Chcesz kolejnego plusa, proszę – przede wszystkim woda w kranie jest stale dostępna, i nie muszę już biegać do sklepu i dźwigać na trzecie piętro dużych i ciężkich butelek z wodą.

Na koniec jeszcze jedna rzecz. Nie kochaj plastiku. Jeśli możesz noś ze sobą kubek wielorazowego użytku. Naprawdę można dzisiaj kupić bardzo ładne rzeczy, które nie posłużą Ci tylko przez chwilę i nie będą w tak dużym stopniu zanieczyszczać naszej planety.

Bibliografia:

 1. Lucyna Ostrowska, Karolina Orywal, Ewa Stefańska, “Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej” w: Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce, pod red. Lucyny Ostrowskiej, Wydawnictwo PZWL, Warszawa, 2018

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Powrót do góry
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x