fbpx
Inne

Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów

Wąsy zdecydowanie nie są passe w listopadzie. W tym miesiącu stają się pretekstem do rozmowy na temat profilaktyki męskich nowotworów. Jest to temat niesamowicie ważny, a zbyt często pomijany ze względu na to, że kojarzy nam się z czymś wstydliwym. Zmieńmy to.

Spis treści:

 1. Movember
 2. Wąstopad 2019
 3. Samobadanie
 4. Co poza samobadaniem?
 5. Kobiety a męskie nowotwory
 6. Linki dla zainteresowanych

1. Movember

Co kryje się pod pojęciem Movember? Sam wyraz to połączenie dwóch angielskich słów: mustache czyli wąsy i November czyli listopad. Świetnie opisuje ono to, na czym polega listopadowa akcja, a mianowicie na próbie przekonania jak największej liczby mężczyzn do zrezygnowania w listopadzie z brody i zapuszczenia wąsów. Zdecydowanie nie chodzi tu jednak tylko o zabawę słowem, czy zabawę wyglądem. W całym tym przedsięwzięciu kryje się bowiem bardzo ważna misja. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę całego świata na temat profilaktyki i leczenia nowotworów jąder i prostaty. Zapuszczenie wąsów nie jest tu celem samym w sobie, a jedynie pretekstem do rozmowy na bardzo ważne, a z reguły pomijane tematy. Bardzo często mówi się na świecie o profilaktyce nowotworów piersi i jajnika, a praktycznie w ogóle o nowotworach jąder i prostaty. Organizatorzy tej kampanii postanowili to zmienić. Rozmowa na temat męskich nowotworów wydaje się być tematem na tyle wstydliwym, że rzadko kiedy się o nich mówi. Tymczasem badania profilaktyczne są naprawdę łatwe w wykonaniu, a wczesne wykrycie nowotworu daje dużą szansę na wyleczenie. Żeby jednak o tym wiedzieć trzeba prowokować do dyskusji i rozmawiać, a do tego zapuszczenie wąsów świetnie się sprawdza.

2. Wąstopad 2019

Czyli Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów. W ramach ogólnoświatowej akcji Movember różne fundacje w Polsce zaangażowały się w jej promowanie. Fundacja Wygrajmy Zdrowie w listopadzie od 6 lat organizuje kampanię Wąstopad. Twórcy kampanii chcą przypomnieć jak ważna dla zdrowia jest higiena naszego życia, również umysłowa oraz badania profilaktyczne i samobadanie. W tym roku kampania nosi tytuł PROSTAtaAKCJA. Kolejną fundacją zaangażowaną w sprawę jest fundacja Kapitan Światełko. Fundacja ta od 2014 roku aktywnie uczestniczy w promowaniu akcji Movember w Polsce. Co przejawia się nie tylko w edukacji, ale również w organizowaniu bezpłatnych badań profilaktycznych dla panów. Dzięki takim inicjatywom fundacji Kapitan Światełko udało się już wykryć wiele nowotworów jąder. Jest to bardzo ważne, bo dzięki wdrożeniu szybkiego leczenia można wygrać z chorobą nowotworową.

3. Samobadanie

Tak jak w przypadku badania piersi u kobiet tak samo podstawą badania prącia i jąder u mężczyzn jest samobadanie. Przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd i kształt. Co powinno Panów zaniepokoić? Wyczuwalne guzki, widoczna opuchlizna czy też uczucie bólu podczas dotyku. Jeśli dotyczy Was, któryś z powyższych przypadków natychmiast zgłoście się do urologa. Takie samobadanie nie trwa długo i nie zajmuje dużo czasu więc naprawdę nie warto tego odkładać. Powinno ono odbywać się raz w miesiącu. Eksperci podkreślają, że warto wybrać sobie jeden stały dzień, tak aby łatwo go było zapamiętać i robić to w następujący sposób:

 1. Przyjrzeć się swoim jądrom – czy są podobnej wielkości, czy mają podobny kształt, czy nie widać zaczerwienień lub zasinień, itp.
 2. Złapać jądra i powoli sprawdzić ich powierzchnię, tj. czy nie wyczuwamy guzków, lub czy podczas samobadania odczuwamy ból.

4. Co poza samobadaniem?

Określenie poziomu PSA, czyli antygenu sterczowego. Stosuje się go zarówno w celu wykrycia, jak i sprawdzenia postępów leczenia już istniejących nowotworów prostaty.

Aby wykonać to badanie nie trzeba być na czczo i można to zrobić o dowolnej porze dnia, co jest dużym ułatwieniem. Natomiast, co ważne i o czym warto pamiętać to fakt, że przez dwa dni przed terminem badania należy zaprzestać współżycia. Na wynik zazwyczaj oczekuje się około 1 dnia. Zauważono, że podwyższone stężenie PSA wykrywa się u osób zażywających leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca oraz leczeniu nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo podwyższony poziom może również występować w przypadku stanu zapalnego prostaty. Dlatego po otrzymaniu wyniku należy skonsultować go z lekarzem. Jak widać bowiem nie zawsze wysoki poziom PSA musi wiązać się z chorobą nowotworową.

Stężenie PSA podnosi się wraz ze wzrostem masy tkanki nowotworowej dlatego badanie to może również odpowiedzieć nam na pytanie jakie postępy osiągnęliśmy w leczeniu nowotworu.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia badania poziomu PSA w domu. W tym celu w aptece można nabyć test, np.: DiagoPSA Test. W odróżnieniu od testu wykonywanego w laboratorium test domowy wskazuje jedynie czy poziom PSA mieści się w normie, czy też nie. Nie wskazuje natomiast konkretnej wartości. Zawsze jednak lepiej skorzystać chociażby z takiego rozwiązania, bowiem problem jakim są męskie nowotwory może zdecydowanie dotknąć każdego mężczyznę. Jak wygląda badanie za pomocą DiagoPSA Testu? Nakłuwasz palec i pobierasz za pomocą pipety kroplę krwi, którą umieszczasz na płytce testowej. Uwaga oczekiwanie na wynik zajmuje około 10 minut.

5. Kobiety a męskie nowotwory

Tak więc wszystkich Panów z tego miejsca zachęcamy do zapuszczenia w listopadzie wąsów. A Panie do wspierania i mobilizowania swoich mężów, braci, ojców i synów. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a dbanie o nie powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Dlaczego rola kobiet jest tak ważna w kwestii męskich nowotworów? Bowiem bardzo często to kobiety pierwsze odkrywają nieprawidłowości związane z męskimi narządami rozrodczymi, a po drugie mają ogromny wpływ na swoich partnerów.

6. Linki dla zainteresowanych:

 1. https://www.movember.org.pl/
 2. https://www.zwrotnikraka.pl/ – czyli kopalnia wiedzy onkologicznej
 3. https://www.wygrajmyzdrowie.pl/aktualno%C5%9Bci/ruszaja-obchody-wastopad-2019-pod-hasem-prostataakcja,161

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x