fbpx
Podsumowanie miesiąca

Podsumowanie października

Co zdarzyło się u nas?

Podsumowanie miesiąca rozpoczniemy jak zwykle od tego, co wydarzyło się na naszej stronie. W październiku wszystkie wpisy podporządkowane były wyzwaniu “Czas dla serca”. W cyklu pojawiły się następujące treści:

 • Podstawowe informacje o sercu, jego budowie oraz kilka ciekawostek – piszemy o tym jak pracuje serce oraz jaka jest jego budowa.
 • Serce, a otyłość i nadwaga – wpis podpowiada jak zmierzyć wskaźnik BMI. Zmierzyłyśmy się też z tematyką operacji bariatrycznej.
 • Mierzenie ciśnienia – wymieniamy warunki jakie musisz spełnić, aby Twój domowy pomiar ciśnienia krwi był wiarygodny oraz o tym jak wybrać najlepszy dla siebie ciśnieniomierz.
 • Leki stosowane w nadciśnieniu – bardzo obszerny wpis dotyczący leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Od strony praktycznej wskazujemy o czym muszą pamiętać pacjenci stosujący leki ze wskazanych grup.
 • Badania dla serca – piszemy o pomiarze ciśnienia krwi oraz profilu lipidowym i homocysteinie.
 • Nawyki żywieniowe – piszemy o diecie DASH, a także o nadmiernym spożyciu soli przez Polaków.
 • Tłuszcze – co wybierać w zgodzie z sercem – wpis o tym jakie tłuszcze wybierać w codziennym życiu. Na czym smażyć? Jakich olejów używać na zimno? Jest też kilka słów o cholesterolu.
 • Aktywność dla serca – piszemy jak według Światowej Organizacji Zdrowia powinny wyglądać sesje ćwiczeniowe oraz jaka aktywność jest wskazywana przez specjalistów jako najbardziej korzystna dla naszego serca.
 • Alkohol. Szkodzi czy pomaga sercu? – opinie są różne. Z jednych wynika, że pomaga, z drugich że należy go unikać. We wskazanym wpisie staramy się rozwiać te wątpliwości.

Podsumowanie wyzwania “Czas dla serca”

Jak przebiegało wyzwanie? Co kilka dni na blogu pojawiały się nowe artykuły dotyczące tematów związanych z kondycją naszego serca. Do większości z nich zostały zaproponowane drobne zadania, których wprowadzenie do codziennej rutyny sprzyja Twojemu sercu. To na czym najbardziej nam zależało to pokazanie, że aby prawidłowo zadbać o serce nie trzeba wielkich wyrzeczeń. Wystarczy zmiana pewnych nawyków i świadome wybieranie odpowiednich produktów. Pamiętajmy, że warto zacząć dbać o układ krążenia odpowiednio wcześnie. Jeśli dzisiaj masz 20-30 lat to nie myśl, że masz jeszcze dużo czasu i że ten temat Cię nie dotyczy. Na choroby serca pracuje się bowiem latami.

O czym pisali inni?

 1. Sezon przeziębień w pełni. Na blogu mamy pediatry bardzo ciekawy wpis o przeziębieniach u dzieci. Kiedy zgłosić się do lekarza, jakie leki podawać dziecku. Szczególnie podpisujemy się pod stwierdzeniem, że odporności nie budują bogate w cukier syropy z apteki.
 2. Nie tylko my w październiku pisałyśmy o nadciśnieniu. Euceryna w tym wpisie również omawia problem dotykający tysięcy Polaków.
 3. Okazuje się, że temat nadciśnienia był bardzo, bardzo popularny w październiku. Tutaj możecie przeczytać wpis na temat pory dnia, w której najlepiej przyjmować jest leki na nadciśnienie.
 4. Matka dentystka pisze o diecie i próchnicy. Odpowiada jak powstaje próchnica i czy lepiej jeść słodkie rzeczy często, ale mało, czy może więcej, ale jednorazowo.
 5. Temat otyłości poruszałyśmy w październikowym artykule głównie w kontekście chorób serca, ale otyłość zwłaszcza olbrzymia jest także bardzo poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju całego szeregu innych chorób. Dlatego próby skłonienia społeczeństwa do mniejszego spożycia cukrów prostych trzeba oceniać pozytywnie. Tutaj można przeczytać stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego na temat opodatkowania produktów zawierających cukier.

Wydarzenia października:

 • Miesiąc Walki z Rakiem Piersi – na stronie Hello Zdrowie można przeczytać poruszający wywiad z Joanną Górską o jej przeżyciach związanych z chorobą. Natomiast tutaj zostały w wyczerpujący sposób opisane badania piersi. Wiadomo, że badanie piersi wykonuje się w określonych dniach cyklu. Z tego artykułu dowiesz się kiedy jest na to najlepszy moment, w jakim wieku powinniśmy zacząć wykonywać mammografię i dlaczego zazwyczaj nie wykonuje się jej u osób młodych. Te posty to potężna dawka wiedzy o badaniach piersi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x