Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego aktywność fizyczna wykonywana regularnie jest podstawą prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Wpływa ona pozytywnie na wiele czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, tj. na nadciśnienie tętnicze, masę ciała, cukrzycę typu 2.
Czy wiek ma tu znaczenie? Okazuje się że nie. Korzystny wpływ aktywności fizycznej odnotowano zarówno u małych dzieci jak i u osób starszych.
Specjaliści podkreślają, że nie tyle ważny jest rodzaj aktywności fizycznej, co jej regularne wykonywanie. Co więc jest ważne? To, aby wybrać aktywność, która będzie sprawiała Ci przyjemność, albo chociaż nie będzie dla Ciebie przykra ani zbyt uciążliwa. To bardzo ważne, bo jeśli aktywność nie będzie sprawiała Ci chociaż minimum przyjemności to wcześniej czy później ją porzucisz, a do tego czasu znajdziesz milion wymówek, aby jej nie wykonywać.
Jak powinny wyglądać sesje aktywności fizycznej?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca bycie aktywnym fizycznie przez co najmniej 30 minut przez 5 dni w tygodniu. Powinniśmy również wykonywać około 10 000 kroków dziennie, czyli naprawdę sporo. Każda sesja naszej aktywności powinna rozpoczynać się od rozgrzewki. Następnie tzw. modelowanie sylwetki (np. ćwiczenia aerobowe) i na końcu rozciąganie ciała. Eksperci podkreślają, że istotne jest również spokojne zakończenie ćwiczeń, ponieważ do zawałów często dochodzi nie tylko podczas wysiłku ale również już po jego zakończeniu.
Należy także szczególnie uważać uprawiając aktywność fizyczną w gorące dni. Osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny również rozważyć nie korzystanie z sauny bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń. Niewskazane jest również branie bardzo gorącej kąpieli.
Planując rozpoczęcie aktywności fizycznej ważne jest, aby nie skakać od razu na głęboką wodę. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś regularnie i prowadzisz raczej siedzący tryb życia wyznacz sobie na początku małe cele. Co to są małe cele? To indywidualna sprawa, ale przez pewien czas wystarczy około 10 minut umiarkowanej aktywności dziennie. Jeśli nie czujesz się pewnie i nigdy nie ćwiczyłeś na początek wybierz spacery. To nic nie kosztuje, a Twój organizm Ci za ten wybór podziękuje. Najważniejsze jest, aby aktywność, którą wybierzesz była regularna.
Jaką aktywność fizyczną „lubi” serce?
Serce lubi sporty wytrzymałościowe (cardio), nie przepada za ćwiczeniami siłowymi. Z myślą o swoim sercu warto uprawiać np. pływanie, jazdę na rowerze czy nordic walking. Natomiast nie są najlepsze dla serca sporty polegające np. na podnoszeniu ciężarów. Jeśli wybieramy się na siłownię to dobrze byłoby wybierać ćwiczenia na orbitreku, steperze itp. Spokojnie możemy też korzystać z coraz bardziej popularnych siłowni parkowych.
Kiedy zachować szczególną ostrożność?
Osoby cierpiące na migotanie przedsionków powinny szczególnie uważać. Należy przede wszystkim ustabilizować tętno. Uznaje się, że umiarkowany wysiłek nie nasila migotania przedsionków, a wręcz odwrotnie – działa korzystnie na organizm.
Co konkretnie mam robić?
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne prowadzi kanał na You Tube. Znajdziesz tam filmiki instruktażowe z ćwiczeniami między innymi dla osób, które przeszły zawał serca. Kanał dostępny tutaj.
Każdy przypadek należy indywidualnie skonsultować z lekarzem.
Specjaliści podkreślają, że co do zasady nie ma większych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej nawet po przebyciu incydentów sercowo-naczyniowych. Co więcej aktywność fizyczna jest nawet wskazana. Nie mniej każdy przypadek powinien być skonsultowany z Twoim lekarzem kardiologiem.
Zadania do wykonania:
- Zastanów się jaka aktywność fizyczna sprawiałaby Ci przyjemność i bez wymówek mogłabyś realizować ją regularnie. Nie musi być to od razu zumba, ponieważ wystarczy po prostu regularnie spacerować lub jeździć na rowerze. Trzymamy za Ciebie kciuki.
- Postaraj się, jeśli akurat nigdzie się nie spieszysz, rezygnować z wind i wybierać schody. Jeśli jeździsz autobusem, postaraj się wysiąść przystanek wcześniej i dojść do celu piechotą. Jeśli jeździsz samochodem zaparkuj trochę dalej i spróbuj przejść się kawałek. Zmień te drobne czynności w nawyk, a Twój organizm na pewno Ci za to wszystko podziękuje.