fbpx

Czas biegnie tak szybko, że już czas na kolejne podsumowanie miesiąca. Piszemy artykuły o zdrowiu i jego profilaktyce. Na naszym instagramowym kanale zamieszczamy informacje między innymi o możliwościach wykonania darmowych badań. Warto nas odwiedzić : @codlazdrowia.pl

O czym pisaliśmy we wrześniu?

  1. Termin przydatności leków po otwarciu – należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie leki możemy po otwarciu przechowywać aż do daty ważności widocznej na opakowaniu. W przypadku większości leków, ich otwarcie znacznie skraca czas przydatności do użycia. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie.
  2. Jaki jogurt naturalny wybrać? – nie zawsze jest łatwo być konsumentem w czasach tak dużego dobrostanu. Wybór produktów jest bardzo duży – podpowiadamy na co zwrócić uwagę aby wybrać najzdrowszy jogurt naturalny.
  3. Kiedy możesz zwrócić lek do apteki? – są tylko trzy sytuacje, w których możesz zwrócić leki po zakupie do apteki, tj. lek został Ci źle wydany, lek został sfałszowany oraz lek posiada wadę jakościową. We wpisie omawiamy powyższe przypadki.
  4. Uzależnienie od leków bez recepty. Czy jest możliwe? – opisujemy przypadki leków bez recepty, od których łatwo się uzależnić. Na naszym instagramowym profilu dużą popularnością cieszył się wpis dotyczący rozleniwiania naszych jelit poprzez stosowanie w nadmiarze środków przeczyszczających.
  5. Październikowe wyzwanie – „Czas dla serca” – ten wpis to przedsmak tego, co czeka nas w październiku. W tym miesiącu w szczególny sposób skupimy się na dbaniu o serce.

Wydarzenia wrześniowe:

  • W dniu 5 września 2019 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Osób Chorych na Otyłość powstałego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Zespół ma na celu stworzyć dla personelu medycznego Kodeks Dobrych Praktyk postępowania z osobami chorymi na otyłość. Osoby chcące zgłosić uwagi lub spostrzeżenia w temacie, którym zajmuje się Zespół mogą pisać na adres: startegia@rpp.gov.pl
  • Pozostając jeszcze przez chwilę w temacie osób chorych na otyłość informujemy, że Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi wykaz sprzętu medycznego dostosowanego do potrzeb osób chorych na otyłość. Podzielony na województwa wykaz dostępny jest tutaj.
  • GIF wstrzymał w obrocie wiele produktów leczniczych zawierających Ranitidinum. Przypominamy, że w takiej sytuacji lek należy odłożyć, nie spożywać i czekać. Po przeprowadzeniu dokładniejszych badań lek może zostać wycofany z obrotu lub obrót może zostać wznowiony. Więcej informacji na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego,
  • 29 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca – w wielu miejscowościach w kraju można było wykonać badania czy skorzystać z konsultacji medycznych

Październikowe wydarzenia:

  • Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia w każdą środę października zachęcają do darmowych badań, m.in poziomu cukru, ciśnienia krwi. Będzie można zasięgnąć także porad dietetycznych. Spis placówek, w których będzie można przeprowadzić badania znajduje się tutaj.

Inne strony piszą o ….:

Otyłości – a nawet bardziej o tym, że powinniśmy wszyscy wziąć się w garść, ponieważ żyjemy w czasach epidemii otyłości i nic nie wskazuje na to, aby miało być lepiej.

Przechowywaniu leków – Nicola pisze o tym, gdzie powinniśmy trzymać leki, a z jakich miejsc najlepiej zrezygnować. W artykule znalazły się też informacje o terminach przydatności leków. Temat ten jest bardzo ważny i był poruszany także przez nas – tutaj.

Dobrze jest wiedzieć jak będzie przebiegać czekające nas badanie. Zmniejsza to poziom stresu i pozwala jak najlepiej się przygotować. Jeśli niedługo czeka Ciebie lub bliską Ci osobę gastroskopia warto przeczytać ten post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x