fbpx
Inne

Oddawanie krwi, a dni wolne od pracy

Oddawanie krwi to jeden z piękniejszych gestów jaki możemy wykonać dla drugiego człowieka. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań żebyśmy mogli to zrobić, nie warto tego odkładać i niepotrzebnie się zastanawiać. Możemy w ten prosty sposób uratować komuś życie. I nie. Nie są to puste słowa. Krew jest tym, co zawsze jest i zawsze będzie potrzebne. Nie jesteśmy bowiem w stanie zastąpić jej niczym innym. Możemy liczyć tylko na dobrą wolę dawców. W czasach, w których wszyscy czujemy, że pomagać warto, dobrze jest taką dobrą wolę wykazać. A to, co damy zyskamy podwójnie. Najcenniejsza będzie oczywiście satysfakcja, że zrobiliśmy coś dobrego dla innych, że przekazaliśmy coś co dla kogoś innego jest bezcenne. Ale warto również wiedzieć, że są inne korzyści…

Gdzie mogę oddać krew?

Do pobierania krwi i oddzielania jej składników są wyłącznie uprawnione: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (podległe Ministrowi Zdrowia), Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (podległe Ministrowi Obrony Narodowej), Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA (dawniej MSW) oraz ich oddziały i stacje terenowe. Te jednostki wspólnie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie tworzą tzw. system publicznej służby krwi. Główne zasady krwiolecznictwa to dobrowolność oraz brak wynagrodzenia za oddawanie krwi.

Aby znaleźć informacje o punktach poboru w Twojej okolicy wejdź na: Gdzie oddać krew – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl (www.gov.pl). Znajdziesz tutaj linki do stron internetowych regionalnych centrów krwiodawstwa. Ponadto najważniejsze informacje z twojego regionu: jakiej grupy krwi szczególnie brakuje w Twojej okolicy, jak się przygotować do pobrania, kto może oddać krew oraz odpowiedzi na inne najbardziej nurtujące pytania odnośnie oddawania krwi.

Kto może oddawać krew?

Są to osoby:

  • mające od 18 do 65 lat,
  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi,
  • nieprzeziębione w okresie, w którym chcą oddać krew,
  • i ogólnie w dobrym stanie zdrowia (przed oddaniem krwi wykonywane są badania i lekarz podejmie decyzję, czy kwalifikujemy się do oddania krwi).

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Regionalne centra krwiodawstwa przygotowały również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Tutaj można zobaczyć udzielone odpowiedzi z Łodzi. Zanim zaczniesz szukać w innych miejscach, upewnij się czy tutaj nie znajdziesz odpowiedzi.

Oddawanie krwi, a praca zawodowa

Tutaj można posłuchać podcastu na temat dwóch dni wolnych od pracy. Skąd ta zmiana i od kiedy obowiązuje.

Obecnie przysługują dwa dni wolne od pracy z tytułu oddania krwi. Pierwszy w dniu oddania oraz dzień następny po nim. Jak już napisałyśmy wyżej przed każdym oddaniem krwi przeprowadzane jest badanie, podczas którego lekarz decyduje, czy można zostać dawcą. Co w sytuacji gdy nie zezwoli na oddanie krwi? Wówczas nie przysługuje dzień wolny, ale wydawane jest wówczas zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy na czas określony.

Natomiast w przypadku, gdy pracownik oddał krew w dniu wolnym od pracy, nie przysługuje mu dzień wolny w zamian za ten dzień. Podobnie gdy oddamy krew w piątek to nie przysługuje nam również wolny poniedziałek, ponieważ poniedziałek nie jest dniem bezpośrednio następującym po piątku.

Dokumentem poświadczającym prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Oczywiście korzystanie z dni wolnych od pracy to uprawnienie pracownika, a nie obowiązek. Jeśli nie chcesz i nie potrzebujesz nie musisz z nich korzystać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x