fbpx
Leki

Refundacja leku na przykładzie popularnego leku przeciwzakrzepowego – Case study

Refundacja leku – temat, który ciągle prowokuje dużo pytań i jest źródłem wielu niejasności. Niedawno na stronie pojawił się wpis na temat programu „Leki 75+”. Obiecałyśmy w nim, że na przykładzie popularnego leku Xarelto opiszemy dlaczego, mimo że lek ten znajduje się w wykazie leków refundowanych nie wszyscy pacjenci otrzymują go ze zniżką, a seniorzy po 75 roku życia – bezpłatnie. Od czego to zależy?

Przedstawienie produktu

Xarelto, czyli popularny lek przeciwzakrzepowy stosowany jako prewencja udaru mózgu i zawału serca występuje w różnych dawkach i opakowaniach:

Xarelto 2,5 mg 28 tabl. – LEK NIEREFUNDOWANY Xarelto 10 mg 10 tabl. – LEK REFUNDOWANY Xarelto 10 mg 30 tabl. – LEK NIEREFUNDOWANY Xarelto 15 mg 14 tabl. – LEK REFUNDOWANY Xarelto 15 mg 28 tabl. – LEK NIEREFUNDOWANY Xarelto 15 mg 42 tabl. – LEK REFUNDOWANY Xarelto 15 mg 100 tabl. – LEK NIEREFUNDOWANY Xarelto 20 mg 14 tabl. – LEK REFUNDOWANY Xarelto 20 mg 28 tabl. – LEK NIEREFUNDOWANY Xarelto 20 mg 100 tabl. – LEK NIEREFUNDOWANY

Jak widzimy w wykazie leków refundowanych znajdują się tylko 4 preparaty z tej grupy. Dlaczego więc lekarz nie zawsze może nam wypisać te leki ze zniżką, albo w przypadku seniorów za darmo?

Refundacja leku

Jest to spowodowane tym, że leki są refundowane przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca do nich) tylko w pewnych wskazaniach. W jakich? Możesz dowiedzieć się tego z części A1 listy obwieszczenia refundacyjnego, które zmienia się, co 2 miesiące. Aktualne obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. możesz zobaczyć tutaj.

Nie będę Ci oczywiście kazała szukać tam Xarelta. Choć jeśli chcesz znajdziesz go pod nazwą substancji czynnej, czyli Rivaroxabanum. Możesz mi jednak zaufać, że wymienione są tam (co jest równoznaczne z refundacją) tylko te cztery pogrubione wyżej opakowania. A w jakich wskazaniach możemy je otrzymać na zniżkę?

Xarelto 10 mg 10 tabl. otrzymamy na ryczałt (R) tylko w przypadku żylnych powikłań zakrzepowo – zatorowych u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego (do 30 dnia po przebytej alloplastyce) lub kolanowego (do 14 dnia po przebytej alloplastyce) – prewencja pierwotna

Xarelto 15 mg 14 tabl, Xarelto 15 mg 42 tabl., Xarelto 20 mg 14 tabl. otrzymamy na 30% w jedynie w przypadku leczenia zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej u osób powyżej 18 roku życia oraz profilaktyki nawrotów zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej – po ostrej zakrzepicy żył głębokich u osób powyżej 18 roku życia

Oznacza to, że jeśli nie dotyczy nas żadne z tych wskazań nie otrzymamy Xarelta na zniżkę, a seniorzy nie otrzymają go za darmo.

W taki sam sposób możemy sprawdzić wskazania wszystkich pozostałych leków refundowanych.

Przykłady

A teraz przyjrzyjmy się trzem sytuacjom. Jak myślicie, która z pań kupujących Xarelto 15 mg miała rację?

1 sytuacja

Pani Hania ma 80 lat. Tydzień temu dostała od lekarza receptę na Xarelto 15 mg po 28 sztuk. Lek ten ma zapobiegać u niej zawałowi serca. Od koleżanki dowiedziała się, że ta otrzymuje ten sam lek za darmo. Nie może więc zrozumieć dlaczego ona musi za niego zapłacić około 160 zł. Czy pani Hania ma rację i powinna otrzymać ten lek bezpłatnie?

2 sytuacja

Pani Zosia ma 76 lat. Wczoraj lekarz przepisał jej Xarelto 15 mg po 28 tabl. jako profilaktykę nawrotów zakrzepicy żył głębokich. Pani Zosia stoi w kolejce za panią Hanią i przysłuchuje się rozmowie. Szybko orientuje się, że jej wskazanie dla tego leku jest objęte refundacją. Czy w związku z tym należy jej się darmowy lek?

3 sytuacja

Pani Maria ma 60 lat. Lekarz przepisał jej Xarelto 15 mg po 14 tabl. również jako profilaktykę nawrotów zakrzepicy żył głębokich. Pani Maria jednak już sama nie wie jak to jest z tą odpłatnością za ten lek. Czy należy się jej zniżka?

Odpowiedź:

Pani Hania skończyła 75 lat. W związku z tym może otrzymywać bezpłatne leki dla seniorów. Xarelto znajduje się na tej liście, ale nie w tym wskazaniu, które posiada pani Hania. Lekarz więc słusznie przepisał jej opakowanie po 28 tabletek, które nie jest refundowane. Refundacja jej bowiem nie przysługuje. W związku z tym, że opakowanie po 28 tabl. nie znajduje się na liście leków refundowanych w każdej aptece może posiadać inną cenę. Warto więc sprawdzić przed zakupem gdzie jest taniej.

Mimo iż pani Zosia ma skończone 75 lat i jej wskazanie do stosowania tego leku jest objęte refundacją pani Zosia również nie może otrzymać darmowego leku, bowiem przepisane ma opakowanie, które nie jest objęte refundacją. Lekarz z rozpędu przepisał jej niewłaściwe opakowanie. Pani Zosia powinna wrócić się po przepisanie właściwego opakowania, aby uniknąć płacenia 160 zł.

Pani Maria ze względu na wskazanie objęte refundacją ma przepisane przez lekarza opakowanie zniżkowe. Otrzyma więc lek na 30%, nie za darmo bowiem nie ukończyła 75 lat.

Podsumowanie

Powyższe przykłady miały pomóc lepiej zrozumieć na czym polegają różnice w przypadku odpłatności za ten sam lek. Absolutnie nie musicie wiedzieć jakie wskazania, do jakich leków objęte są refundacją. Gdy pójdziecie do lekarza on będzie wiedział z jaką odpłatnością przepisać Wam lek. Zawsze warto jednak, jako pacjent, wiedzieć skąd się biorą różne ceny leków, dla osób wydawałoby się w podobnej sytuacji życiowej i pamiętać, że lekarz nie ustala tego według swojego upodobania. Ma do tego ścisłe wytyczne.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o