fbpx
Leki

Darmowe leki – program 75 plus

Tak, dzisiejszy wpis będzie o projekcie „Leki 75+”, czyli projekcie darmowych leków dla seniora. Budzi on w nas mieszane uczucia, a właściwie nie sam program, a jego reklama i promocja. Może bowiem wprowadzać pacjentów w mylne przeświadczenie, że powyżej tego wieku, należą się bezpłatnie wszystkie leki. Co byście pomyśleli widząc to video na temat tego projektu?

No właśnie. Przeświadczenie pacjenta, że idzie do lekarza rodzinnego. Ten przepisuje mu bezpłatne leki. Następnie idzie do apteki i otrzymuje te leki za darmo, często zostawało rozwiewane dopiero w aptece. Okazywało się tam bowiem, że to nie do końca jest takie proste. Nic więc dziwnego, że pacjenci zamiast czuć radość, że część leków otrzymują za darmo, często czuli niesmak. Uważali, że zostali oszukani. Tak było na samym początku, zaraz po wprowadzeniu programu. Teraz jest już znacznie lepiej. Pacjenci z reguły przyzwyczaili się, że żeby otrzymać darmowe leki trzeba oprócz wieku spełniać dodatkowe warunki i że nie wszystkie preparaty lecznicze otrzymają bezpłatnie. Przyzwyczaili się, ale nadal nie wszystko jest dla nich jasne.

Właśnie dlatego powstał ten wpis, aby odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się wątpliwości i wyjaśnić jak dokładnie działa projekt „Leki 75+”. Jak wspomniałyśmy wyżej wiele się mówi o tym, że seniorzy mają leki za darmo. Natomiast znacznie mniej o tym, które to są leki i o co musimy zadbać, aby te leki otrzymać. Jeśli sami się nie zatroszczymy o to, aby się dowiedzieć, bardzo często nikt nam o tym nie przypomni ani nie wytłumaczy. I to nie z powodu złośliwości, tylko ze zwykłego pośpiechu i braku czasu, a w dużej mierze także „klątwy wiedzy”. Pracownicy służby zdrowia bardzo często uważają, że jeśli oni coś wiedzą, powinno to być oczywiste również dla innych.

Trzymajmy się więc prostej zasady. Zawsze jeśli czegoś nie wiemy, czy coś jest dla nas niejasne – pytajmy. Nie ma głupich pytań i nie ma też prostszego sposobu, aby dowiedzieć się tego, na czym nam zależy. Jeśli dowiemy się na czym polega program, to być może dzięki temu uda nam się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jeśli mamy taką możliwość, czemu tego nie wykorzystać?

Gdzie szukać odpowiednich przepisów?

Kwestię darmowych leków dla seniorów w projekcie 75 plus reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tutaj znajdziesz aktualną wersję). Dokładnie art. 43a ust. 1.

Kto może otrzymać bezpłatne leki dla seniora?

Każda osoba, która w dniu wystawienia recepty ma skończone 75 lat i jest uprawniona do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Oznacza to, że nie musimy niczego podpisywać ani nikomu zgłaszać chęci korzystania z tego projektu. Każdy przystępuje do niego samoistnie w dniu ukończenia 75 lat. Ale uwaga! Jeśli lekarz wystawił nam receptę kilka dni przed ukończeniem przez nas 75 lat, a my pójdziemy do apteki kilka dni po naszych urodzinach, bezpłatnych leków nie otrzymamy. Ukończone 75 lat musimy mieć bowiem w dniu wystawienia recepty.

Które leki są bezpłatne?

Jak wspomniałyśmy, to nie jest tak, że w dniu ukończenia przez nas 75 roku życia nagle wszystkie leki otrzymamy za darmo. Informację o tym, które to mogą być leki znajdziemy w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Lista ta zmienia się, co 2 miesiące, ale z reguły dość nieznacznie. Aktualną obowiązującą od 1 stycznia 2020 roku możecie ściągnąć tutaj. Wykaz, który nas interesuje, czyli bezpłatnych leków dla seniorów, znajduje się w części D tej listy. Ale UWAGA! Nie jest on równoznaczny z wykazem leków refundowanych! Co to oznacza? Że nie wszystkie leki refundowane seniorzy mogą otrzymać za darmo. Tylko te, które znajdują się w części D obwieszczenia refundacyjnego. Na szczęście jest ich coraz więcej.

Polecamy również stronę. Można tutaj znaleźć spis darmowy leków w bardzo czytelnej formie.

Ale i to jeszcze nie wszystko. Nawet jeśli nasz lek znajduje się w wykazie, może się okazać, że nie będziemy mogli otrzymać go bezpłatnie. W jakim przypadku? Wtedy, kiedy lek został nam przepisany we wskazaniu, które nie jest objęte refundacją. Na szczęście zdarza się to dość rzadko. Jednym z takich przykładów, na którym chciałybyśmy Wam wytłumaczyć w czym rzecz jest bardzo popularny lek Xarelto. Wpis ukarze się niebawem.

Podsumowując, jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać bezpłatne leki dla seniora?

1. Wiek

Podstawowym warunkiem jest oczywiście wiek, czyli tak jak pisałyśmy wcześniej ukończone 75 lat.

2. Odpowiednia osoba wystawiająca receptę

Receptę na bezpłatne leki dla seniorów może wystawić tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. W związku z tym nawet jeśli przysługują nam bezpłatne leki, ale receptę wystawił specjalista (np. kardiolog, neurolog, pulmonolog) nie otrzymamy leków bezpłatnie. Co więc powinniśmy zrobić jeśli leczymy się u specjalisty? Poprosić go o zaświadczenie dla lekarza rodzinnego na temat choroby i zalecanych leków. Na tej podstawie lekarz rodzinny może już wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniora.

Podobna sytuacja będzie po wizycie seniora w szpitalu. Tutaj również zaraz po wypisie musimy odwiedzić lekarza rodzinnego. Bowiem recepta wystawiona na oddziale szpitalnym nie będzie receptą na leki darmowe.

3. Odpowiednie dane naniesione na receptę

Żeby recepta była ważna musi spełniać wszystkie wymagania dla recepty refundowanej, a dodatkowo w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi znajdować się litera „S”. Farmaceuta nie może tej litery dopisać ani wydać bezpłatnie leków na taką receptę nawet jeśli pacjent ukończył 75 lat i receptę wystawił lekarz rodzinny.

4. Lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów i musi nam zostać przepisany we wskazaniu, które jest objęte refundacją.

Gdzie można znaleźć pomoc w przypadku wątpliwości lub problemów z receptą?

  • Jeśli szukacie dodatkowych informacji zajrzyjcie na stronę Ministerstwa Zdrowia poświęconą lekom 75+. Znajdziecie ją tutaj.
  • Jeśli macie problem z konkretną receptą albo chcecie uzyskać poradę odnośnie Waszego przypadku zadzwońcie na specjalną infolinię (Telefoniczną Informację Pacjenta) pod numer 800 190 590. Konsultanci przez całą dobę czekają na Wasze pytania. Ten numer zapamiętajcie. Może się Wam bowiem przydać nie tylko w tym przypadku, ale również do sprawdzenia dostępności leków w aptece (pisałyśmy o tym tutaj). Infolinia udziela też informacji gdzie znaleźć pomoc medyczną w nocy lub w dni wolne od pracy.

Zmiany w programie darmowych leków dla seniora od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. w programie zajdą zmiany. Darmowe leki dla seniora będzie mógł przepisać również lekarz specjalista. Zaoszczędzi to wielu pacjentom dwóch wizyt. Najpierw u lekarza specjalisty, a następnie u lekarza pierwszego kontaktu jedynie w celu wystawienia recepty na bezpłatne leki. Ponadto receptę na takie leki będzie mógł wystawić także lekarz w szpitalu po zakończeniu leczenia szpitalnego.

Zastrzeżenie jest jednak takie, że lekarze ci będą mogli zrobić to tylko za pomocą e-recepty. Ponadto będą musieli po pierwsze sprawdzić wcześniej jakie dany pacjent miał już przepisywane leki. Po drugie to, czy nie wejdą one ze sobą w niekorzystne interakcje. A także czy zwyczajnie pacjent nie ma już na siebie przepisanych za dużo leków danego rodzaju. Specjaliści na początku byli wyłączeni z programu z obawy przed przyjmowaniem przez pacjenta zbyt dużej liczby leków, które przecież wchodzą ze sobą w liczne, często niekorzystne interakcje.

Zmiany zostały zapisane w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tutaj znajdziesz aktualną wersję w art. 43a ust. 1a i 1b.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o