fbpx
Leki

Darmowe leki dla ciężarnych

Już w 2019 r. pojawiły się informacje o nowym programie rządowym Ciąża Plus, który zakłada dostęp do darmowych leków dla kobiet w ciąży. Program ma wejść w życie w lipcu 2020 r. Co dzisiaj, tuż przed tą datą, wiemy na jego temat?

Od kiedy będzie obowiązywał?

 • Przepisy o darmowych lekach dla kobiet ciężarnych wchodzą w życie od dnia 1 lipca 2020 r. czyli dokładnie tak, jak było zaplanowane, co jednak wcale nie oznacza, że już od 1 lipca kobiety ciężarne będą mogły otrzymać bezpłatne leki.
 • W praktyce pacjentki będą mogły skorzystać z tych leków dużo później. Dlaczego? W ustawie nie ma bowiem zapisu, które dokładnie leki będą darmowe. Wykaz tych leków ma znaleźć się jako dodatek do listy leków refundowanych (dokładnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku bezpłatnych leków dla seniorów). Obecnie obowiązuje lista, która weszła w życie w dniu 1 marca 2020 r. W związku z koronawirusem jej obowiązywanie jest przedłużone do 31 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że o ile sytuacja się nie zmieni, nowej listy spodziewamy się najwcześniej 1 września 2020 r.
 • Pewne jest, że Minister Zdrowia musi ogłosić wykaz bezpłatnych leków w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie powyższych przepisów, bo taki obowiązek nakłada na niego ustawa.

Kogo obejmie program?

 • Bezpłatne leki mają dotyczyć wszystkich kobiet ciężarnych od momentu stwierdzenia u nich ciąży.
 • Co ważne nieistotny jest sposób poczęcia dziecka.

Na jakiej podstawie bezpłatne leki dla ciężarnych będą przysługiwać?

Zgodnie z przepisami apteka lub punkt apteczny będą mogły wydać lek na podstawie recepty z zaznaczonym symbolem “C” wystawionej przez:

 • lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub
 • lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub
 • położną podstawowej opieki zdrowotnej lub
 • położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.

Co z innymi lekarzami, czy będą mogli również wydawać recepty z kodem C?

Tak, ale na podstawie zaświadczenia od jednego z wyżej wskazanych specjalistów. W praktyce oznacza to, że najlepiej będzie otrzymać od swojego lekarza ginekologa zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży już na samym jej początku, aby potem w razie konieczności uzyskać również receptę na bezpłatne leki od innych lekarzy.

Jak długo będzie ważne zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży?

Zaświadczenie będzie ważne przez cały okres ciąży. Nie trzeba będzie go więc odnawiać na kolejnych wizytach kontrolnych. W zaświadczeniu ma być natomiast wskazana planowana data porodu. Data ta będzie o tyle istotna, że zaświadczenie będzie ważne jeszcze tylko przez 15 dni po jej upływie. Oznacza to, że bezpłatne leki nie będą kobietom przysługiwały w okresie połogu.

Czy ktoś będzie kontrolował ilości przepisywanych leków kobietom ciężarnym?

Tak. Osoby mające prawo do wypisania recepty na leki bezpłatne zanim taką receptę wystawią muszą zweryfikować w systemie ilość oraz rodzaj przepisywanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pod kątem bezpieczeństwa i konieczności ich stosowania. W praktyce oznacza to, że lekarz ma obowiązek sprawdzić jakie leki oraz w jakich ilościach były już danej kobiecie ciężarnej przepisywane.

Jakie leki będą darmowe?

 • Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo.
 • Lista leków bezpłatnych pojawi się w obwieszczeniu refundacyjnym wydawanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Dokładnie tak samo jak lista leków bezpłatnych dla seniorów.
 • Według projektu ustawy mają to być leki najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży.
 • Na pewno, o co często pytacie, kobiety ciężarne nie otrzymają dostępnych bez recepty preparatów witaminowych. Ogólnie żadne leki dostępne bez recepty nie znajdą się w wykazie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku seniorów.

Zobacz dodatkowo:

ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – sprawdzaj wersję ujednoliconą

Mogą Cię również zainteresować:

 1. Jak przygotować się do wizyty u lekarza?
 2. Darmowe leki – program 75 plus

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x