fbpx

Nareszcie możemy napisać, że darmowe leki dla kobiet ciężarnych zaczną od 1 września 2020 r. realnie obowiązywać. Droga do tego nie była łatwa. Pierwsze informacje na temat rządowego programu Ciąża Plus pojawiły się już w 2019 r. i zakładały, że program wejdzie w życie w lipcu 2020 r. Już przed tą datą wiadomo jednak było, że mimo że przepisy owszem wejdą w życie w zaplanowanym terminie, to jednak na bezpłatne leki kobiety ciężarne będą musiały trochę poczekać.

To czekanie zakończy się 1 września 2020 r. Wtedy zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna, a z nią po raz pierwszy nowy wykaz – darmowych leków dla kobiet ciężarnych.

Ale po kolei…

  • Przepisy o darmowych lekach dla kobiet ciężarnych weszły w życie 1 lipca 2020 r., czyli dokładnie tak, jak było zaplanowane. Nie oznaczało to jednak, że od tego dnia kobiety mogły realnie otrzymać bezpłatne leki.
  • W praktyce pacjentki będą mogły skorzystać z tych leków dopiero od 1 września 2020 r. Dlaczego? W ustawie, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2020 r. nie ma bowiem zapisu, które dokładnie leki są darmowe. Wykaz tych leków będzie zawsze dołączany jako dodatek do listy leków refundowanych (dokładnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku bezpłatnych leków dla seniorów). 1 lipca obowiązywała jeszcze stara lista, która weszła w życie w dniu 1 marca 2020 r. i takiego wykazu jeszcze nie posiadała. W związku z koronawirusem jej obowiązywanie zostało przedłużone do 31 sierpnia 2020 r. Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie 1 września i to na niej po raz pierwszy znajdziemy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.
  • Nawet jeśli mamy starą receptę (wydaną przed 1 września 2020 r.) na insulinę czy heparynę, które są w wykazie i mamy przez lekarza stwierdzoną ciążę nie otrzymamy bezpłatnych leków. Żeby je otrzymać musimy ponownie udać się do lekarza, który przepisując nam leki wpisze w pole uprawnień dodatkowych symbol „C”.

Kogo obejmie program?

  • Bezpłatne leki mają dotyczyć wszystkich kobiet ciężarnych od momentu stwierdzenia u nich ciąży.
  • Co ważne nieistotny jest sposób poczęcia dziecka.

Na jakiej podstawie bezpłatne leki dla ciężarnych będą przysługiwać?

Zgodnie z przepisami apteka lub punkt apteczny będą mogły wydać lek na podstawie recepty z zaznaczonym symbolem „C” wystawionej przez:

  • lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub
  • lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub
  • położną podstawowej opieki zdrowotnej lub
  • położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.

Co z innymi lekarzami, czy będą mogli również wydawać recepty z kodem C?

Tak, ale na podstawie zaświadczenia od jednego z wyżej wskazanych specjalistów. W praktyce oznacza to, że najlepiej będzie otrzymać od swojego lekarza ginekologa zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży już na samym jej początku, aby potem w razie konieczności uzyskać również receptę na bezpłatne leki od innych lekarzy.

Jak długo będzie ważne zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży?

Zaświadczenie będzie ważne przez cały okres ciąży. Nie trzeba będzie go więc odnawiać na kolejnych wizytach kontrolnych. W zaświadczeniu ma być natomiast wskazana planowana data porodu. Data ta będzie o tyle istotna, że zaświadczenie będzie ważne jeszcze tylko przez 15 dni po jej upływie. Oznacza to, że bezpłatne leki nie będą kobietom przysługiwały w okresie połogu.

Czy ktoś będzie kontrolował ilości przepisywanych leków kobietom ciężarnym?

Tak. Osoby mające prawo do wypisania recepty na leki bezpłatne zanim taką receptę wystawią muszą zweryfikować w systemie ilość oraz rodzaj przepisywanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pod kątem bezpieczeństwa i konieczności ich stosowania. W praktyce oznacza to, że lekarz ma obowiązek sprawdzić jakie leki oraz w jakich ilościach były już danej kobiecie ciężarnej przepisywane.

Jakie leki będą darmowe?

  • Lista leków bezpłatnych znajduje się w obwieszczeniu refundacyjnym wydawanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Dokładnie tak samo jak lista leków bezpłatnych dla seniorów. Zawsze trzeba sprawdzać, czy mamy do czynienia z aktualną, bowiem będzie się ona co 2 miesiące zmieniać. Tutaj dostępne obwieszczenie refundacyjne obowiązujące od września 2020 r.
  • Na liście wrześniowej znalazły się insuliny (stosowane w cukrzycy), heparyny (działające przeciwzakrzepowo), luteina (stosowana do podtrzymania ciąży), lewotyroksyna (stosowana w chorobach tarczycy) czy metoprolol (stosowany w nadciśnieniu).
  • Na pewno, o co często pytacie, kobiety ciężarne nie otrzymają dostępnych bez recepty preparatów witaminowych. Ogólnie żadne leki dostępne bez recepty nie znajdą się w wykazie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku seniorów.

Zobacz dodatkowo:

ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – sprawdzaj wersję ujednoliconą

Mogą Cię również zainteresować:

  1. Jak przygotować się do wizyty u lekarza?
  2. Darmowe leki – program 75 plus
  3. Internetowe Konto Pacjenta

Aktualizacja wpisu 30.08.2020 r.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x