fbpx

Dlaczego śniadanie jest tak ważne rano?

Na pewno niejednokrotnie zetknęłaś się ze stwierdzeniem, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i że najlepiej zjeść je w ciągu godziny od wstania z łóżka. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli z samego rana nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii pomyśli on, że należy przejść w tryb oszczędzania zasobów. Ponieważ organizm nie otrzymywał od dłuższego czasu paliwa, uzna, że nie wiadomo kiedy postanowisz znowu coś zjeść. Ten tryb oszczędzania to nic innego jak spowolniony metabolizm. To również dlatego dietetycy nie zalecają robienia długich przerw pomiędzy posiłkami. Powoduje to bowiem, że organizm gromadzi zapasy na tak zwaną czarną godzinę w postaci tkanki tłuszczowej.

Tyle w teorii. Co jednak jeśli pracujesz od rana, a trzeba jeszcze wyszykować dzieci do szkoły i męża do pracy? Gigantyczna kolejka w sklepie spożywczym w centrum Warszawy, który mijam codziennie w drodze do pracy oznacza tylko jedno. Niewiele osób przygotowuje swoje śniadania i lunche w domu. A jest to jak najbardziej możliwe nawet dla zabieganych, pracujących mam.

Przepisy muszą być banalne

W tym akapicie podam kilka przepisów na bardzo proste zestawy śniadaniowe. Te przepisy muszą być proste, ponieważ tylko wtedy w natłoku codziennych obowiązków nie zniechęcisz się. Z pewnością znajdą się dni gdy będziesz miała więcej siły i z przyjemnością usmażysz placuszki z owocami lub zrobisz naleśniki do pudełka. Niestety będą też dni cięższe (większość) gdy jedyne na co będzie Cię stać to nasypanie płatków owsianych do pojemniczka oraz skrojenie jabłka i zapakowanie do tego jogurtu naturalnego. I wiesz co? To też będzie bardzo dobre śniadanie.

Uwagi ogólne:

Po pierwsze, spora część posiłków zawiera pieczywo. Nie jest to konieczne, ale w związku z tym, że wpis ma szeroki krąg adresatów starałam się aby przepisy były dość ogólne i każdy mógł je łatwo dopasować do siebie.

Po drugie, jeśli pojawia się w przepisie sałata to mam na myśli dowolny (Twój ulubiony) rodzaj sałaty – roszponka, rukola, lodowa, mix, itp.

No i po trzecie, podane w nawiasach produkty są opcjonalne. Absolutnie nie musisz dodawać ich wszystkich. Wybierz to, co masz pod ręką lub to, co najbardziej lubisz.

Śniadania „na wynos”- przepisy:

  1. Twarożek z warzywami i pieczywem. Ser biały, jogurt naturalny, pieczywo, sól, pieprz (ogórek, rzodkiewka, pomidorki, pestki słonecznika, szczypiorek, pestki dyni lub kiełki)
  2. Serek wiejski z warzywami i pieczywem. Serek wiejski, pieczywo (ogórek, rzodkiewka, pomidorki, szczypiorek pestki dyni, pestki słonecznika lub kiełki)
  3. Kanapka z wędliną, mozzarellą oraz dodatki. Pieczywo, plasterki wędliny, kuleczki lub plastry mozzarelli (ogórek kiszony, pomidorki, sałata, rzodkiewka, ogórek zielony, kiełki lub papryka)
  4. Sałatka caprese z pieczywem. Mozarella, pomidor, sól, pieprz, pieczywo (bazylia, pestki słonecznika)
  5. Pasta z awokado z pieczywem. Awokado, pomidorki suszone, jogurt naturalny, sól, pieprz, pieczywo (ogórek, pomidor, pestki słonecznika lub kiełki) Jak zrobić bazę: ½ awokado + 2 suszone pomidory + 2 łyżki jogurtu naturalnego. Zmiksować.
  6. Kanapki z awokado i łososiem. Pieczywo, awokado, łosoś wędzony na zimno (sałata, pomidor, ogórek, papryka lub kiełki)
  7. Płatki owsiane z jogurtem. Płatki owsiane, jogurt naturalny (otręby pszenne, pestki słonecznika, dowolne owoce, dowolne orzechy, wiórki kokosowe, dżem, konfitura, cynamon, kakao lub siemię lniane)
  8. Kanapki z pesto i mozarellą. Pieczywo, pesto, mozarella (ogórek, pomidor, rzodkiewka lub papryka)
  9. Płatki owsiane z serkiem wiejskim. Płatki owsiane, serek wiejski (dowolne owoce, pestki słonecznika, wiórki kokosowe, dżem, konfitura, dowolne orzechy, kakao lub siemię lniane)
  10. Sałatka z awokado. Sałata, awokado, (cieciorka, koperek, ogórek, pomidor, pestki dyni, pestki słonecznika lub papryka)
  11. Pasta z ciecierzycy z pieczywem. Pieczywo, awokado, koperek, ciecierzyca (sałata, ogórek, papryka, pomidor, kiełki). Jak zrobić bazę: ½ awokado, 10 łyżek ciecierzycy (ugotowanej lub odsączonej z zalewy) miksujemy. Dodajemy koperek oraz inne warzywa
  12. Sałatka mix – (brokuły, kalafior, ciecierzyca, sałata, pomidorki, rzodkiewka, koperek, natka pietruszki, rzodkiewka, pestki słonecznika, pestki dyni, kiełki, groszek, fasola z puszki, kukurydza lub marchewki)
  13. Kasza jaglana z jogurtem. Ugotowana kasza jaglana (pięć łyżek na jedną porcję), jogurt naturalny (dowolne, owoce, cynamon, dżem, konfitura, siemię lniane, pestki słonecznika, kakao lub wiórki kokosowe)
  14. Wrapy. Wrapy (sałata, kiełki, wędlina, pasta warzywna, serek kanapkowy, papryka, rzodkiewka, ogórek lub suszone pomidor)

Co powinnaś zawsze mieć w kuchennej szafce:

Co powinnaś mieć stale „na stanie”, aby zawsze móc przygotować mały śniadaniowy lunchbox na następny dzień?:

  1. Płatki owsiane
  2. Jogurt naturalny
  3. Owoce – banany, jabłka lub borówki, itp.
  4. Sałata
  5. Biały ser/serek wiejski
  6. Warzywa – pomidory, ogórki lub rzodkiewki itp.
  7. Pieczywo
  8. Ciecierzyca, kukurydza lub groszek konserwowy

Mając te osiem grup produktów jesteś w stanie skomponować śniadania na kilka dni bez konieczności udawania się do sklepu, a także bez obawy, że zapomnisz czegoś kupić.

Co jest najważniejsze? jeśli nawet nie uda Ci się w jakimś dniu nic przygotować nie poddawaj się. Zawsze lepiej raz w tygodniu kupić sobie słodką bułę na śniadanie niż robić to codziennie.

Na zakończenie dodam, że jeżeli szukacie pomysłów na śniadania polecam stronę Kwestia Smaku. To bardzo duża baza przepisów z intuicyjną wyszukiwarką.

Jeśli natomiast szukasz pomysłów na dania do swoich lunchboxów zobacz tutaj naszą listę inspiracji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x