fbpx

Artykuł powstał we współpracy z partnerem


Są takie czynniki, które bardziej niż inne wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Należą do nich na pewno: dieta i sport. Właściwe odżywianie połączone z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym potrafią zdziałać cuda. Odmładzają, dodają energii oraz pewności siebie. Magicznym sekretem na sukces jest jednak nie działanie z doskoku, od czasu do czasu, ale systematyczność w ich wykonywaniu.

Zazwyczaj łatwo się o tym pisze, ale ciężko takie zmiany na stałe wprowadzić do swojego życia. Dlatego warto poszukać sprzymierzeńców.

W kwestii diety często wydaje nam się, że będziemy liczyć codziennie skrupulatnie nasze kalorie. A tymczasem przychodzi codzienne życie i okazuje się, że najczęściej nie mamy na to czasu. Może i trzymamy się planu przez kilka dni, ale potem powracamy do starych, sprawdzonych nawyków. Potrzebne jest więc coś, co nie będzie zbyt czasochłonne, ale pozwoli nam bezboleśnie odżywiać się zdrowo przez dłuższy czas.

W sytuacji gdy nie chcemy lub nie mamy czasu obsesyjnie liczyć codziennie kalorii, ale chcemy mieć jakąś kontrolę nad tym ile ich spożywamy, sprawdzi się aplikacja Asystent Żywienia.

Jak korzystać z aplikacji?

Aby korzystać z aplikacji musisz się zarejestrować. Co przebiega naprawdę bardzo sprawnie i już po kilku minutach możemy przystąpić do planowania.

Uwaga! Po zarejestrowaniu do aplikacji dostajemy, już na wstępie samouczek, który przeprowadzi nas przez podstawowe jej funkcje.

Od razu po zalogowaniu, w oczy rzucają się zakładki aplikacji. Po pierwsze dziennik żywieniowy, potem przepisy kulinarne, plany żywieniowe, zakupy oraz dostęp do utworzonego przez nas konta.

Dodatkowo w prawym górnym rogu znajduje się przycisk służący do ustalenia naszego dziennego celu i od tego zaczniemy naszą przygodę z aplikacją. Otrzymujemy do wypełnienia kilka pól. Po pierwsze nasz cel kaloryczny. W darmowej wersji aplikacji możesz ustalić jeden cel np. energia – 1500 kcal, wówczas węglowodany 60%, białko 15%, tłuszcz 25%. W płatnej wersji premium można ustalić inny cel kaloryczny na każdy dzień tygodnia. Przykładowo w środy intensywnie ćwiczysz na siłowni, a w sobotę chodzisz na lekcje tenisa. W te dwa dni Twoje zapotrzebowanie kaloryczne będzie większe niż w pozostałe i możesz to uwzględnić w swoim planie.

Mamy już nasz cel – teraz zaplanujmy posiłki. Możemy zaplanować dziennie cztery posiłki: śniadanie, II śniadanie, obiad i kolację. Posiłki w wersji darmowej wybieramy z podanej listy przepisów. Znajdziemy je w zakładce przepisy kulinarne.

Przepisów jest naprawdę sporo. Zostały podzielone według wielu kategorii: posiłki, bez mięsa, deser, coś na szybko, ryba, bez glutenu, bez laktozy, keto, owoce morza, niskotłuszczowe, kanapki, itd.

Wybieramy interesujące nas posiłki. Na początku skomponowanie dziennego menu zajmie nam trochę czasu, ale jeśli poświęcimy go trochę więcej na początku, później będziemy mogli kopiować ulubione całodzienne jadłospisy.

Dziel się ze znajomymi

Swój dziennik żywieniowy możesz dzielić z rodziną czy znajomymi. Wystarczy, że podasz ich adres mailowy. A to naprawdę ma sens, bo wspólne będziecie się motywować do zmiany sposobu żywienia. Jeśli mieszkacie razem wspólnie możecie robić zakupy. A jeśli nie, to po prostu się podpatrywać, czy wymieniać w aplikacji przepisami. W wersji płatnej każdy może, poza wybieraniem z bazy przepisów, dodawać również własne.

Plany żywieniowe

Ciekawą opcją są plany żywieniowe. Zwłaszcza dla osób, które same nie do końca wiedzą jeszcze czego potrzebują. Na dzień dzisiejszy mamy 9 gotowych do użycia planów. Są to:

  • Tydzień na szybko (2000 kcal)
  • Szybko i nowocześnie (2300 kcal)
  • Na bogato (2500 kcal)
  • 2 bez (2300 kcal – bez glutenu i laktozy)
  • Keto 7-demka (2000 kcal)
  • 3 bez (2000 kcal – bez glutenu, laktozy i mięsa)
  • Zupy i kanapki (2000 kcal)
  • Odrobina słodyczy (2000 kcal)
  • Bez grama mięsa (2000 kcal).

Na przykład plan „Na bogato” jest kierowany do osób, które mają czas i lubią eksperymentować w kuchni. Jest bogaty w zboża, owoce, warzywa, mięso, nabiał i ryby. Po jego wybraniu otrzymujemy gotowy plan na 7 dni, wraz z listą zakupów, z którą od razu można popędzić do sklepu.

Jak widać plany są na ten moment dostępne jedynie w przedziale energetycznym od 2000 do 2500 kcal.

Skąd wiemy, że osiągamy nasz cel?

Każdy przepis składa się z nazwy, ilości: kalorii, węglowodanów, białka i tłuszczy, przepisu, listy składników, czasu potrzebnego na wykonanie posiłku. Aby monitorować, jak nam idzie i czy trzymamy się planu, każdego dnia należy odznaczyć, czy zjedliśmy lub też nie nasz zaplanowany posiłek. Za każdym razem gdy odznaczymy, że zjedliśmy jakiś posiłek aplikacja podliczy ile danego dnia zjedliśmy kalorii, węglowodanów, białek i tłuszczy i o ile nie podjadaliśmy produktów spoza listy:) będziemy doskonale wiedzieć ile kalorii zjedliśmy.

Po teście tej aplikacji musimy przyznać, że obsługuje się ją niezwykle intuicyjnie. To, co na pewno warto pochwalić to możliwość zapoznania się z nią w bezpłatnej wersji podstawowej. W ten sposób możemy łatwo się zorientować czy nam ona odpowiada i czy faktycznie będziemy z niej korzystać. A wszystko bez zobowiązań i wydawania pieniędzy. Druga ważna rzecz, to możliwość dzielenia się dziennikiem żywieniowym z rodziną czy znajomymi. Nie od dziś w końcu wiadomo, że łatwiej jest się zmobilizować w grupie. Dotyczy to zarówno aktywności fizycznej jak i diety. Jeśli nie chcemy żeby nasz zapał na zmianę stylu życia po pewnym czasie opadł, warto uczynić z tego wyzwanie dla większej grupy osób. Uwierzcie, że będzie to wtedy łatwiejsze, nawet jeśli przyjdą gorsze dni, a takie na pewno się pojawią.

Jeśli więc należysz do grona osób, które chciałyby zmienić swój styl życia, ale nie do końca wiedzą jak się do tego zabrać, albo zwyczajnie nie mają czasu na liczenie kalorii i własnoręczne bilansowanie diety, możesz spokojnie wypróbować asystenta żywienia. W wersji podstawowej nic Cię to nie kosztuje, a przekonasz się jak łatwo można skomponować rozkład posiłków na cały tydzień, wygenerować z tego listę zakupów i cieszyć się z dobrze zrealizowanego zadania. Tak na marginesie jeśli widzimy nasze postępy w czymś, trudniej nam to przerwać. Więc mamy większe szanse, że nie zrezygnujemy tak szybko ze zmiany stylu życia. Za co trzymamy kciuki 🙂

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x