Mimo, że na co dzień nie chcemy myśleć o ewentualnych problemach zdrowotnych naszych dzieci, to nigdy nie wiadomo kiedy może wydarzyć się coś niespodziewanego i dziecko będzie potrzebowało wizyty lekarskiej, podczas której nie będziemy mogli mu towarzyszyć.
Warto pomyśleć o tym wcześniej i mieć gdzieś blisko przygotowany wzór formularza upoważniający kogoś bliskiego, np. dziadków, do towarzyszenia dziecku podczas badania i do odbioru wyników tego badania.
Jeśli jeszcze go nie macie, możecie pobrać go pod tym wpisem.
Kiedy warto przygotować upoważnienie dla dziadków?
Zawsze wtedy, gdy Ty jako opiekun prawny nie możesz iść ze swoim dzieckiem na badanie i wysyłasz je np. z babcią lub dziadkiem. W takiej sytuacji będzie potrzebne upoważnienie do sprawowania opieki nad dzieckiem podczas badania i odebrania jego wyników.
Opiekun prawny
Opiekunem prawnym dziecka jest jego rodzic posiadający władzę rodzicielską. Władza rodzicielska, co do zasady przysługuje z mocy ustawy każdemu z rodziców, w takim samym stopniu (wyjątek – rodzic został pozbawiony praw rodzicielskich, przeczytaj też uwagi przy konkubinacie). Jako opiekun prawny rodzic ma prawo być obecny przy wszelkich czynnościach dokonywanych wobec dziecka.
Forma upoważnienia
Upoważnienie powinno mieć formę pisemną, zawierać dane rodziców, opiekunów oraz dziecka. Ponadto należy wskazać do czego konkretnie upoważniamy daną osobę.
Konkubinat a władza rodzicielska
W przypadku gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, ojciec nie nabywa władzy rodzicielskiej automatycznie. Należy, najlepiej jeszcze w trakcie ciąży, wspólnie z matką dziecka, uznać swoje ojcostwo, przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
Źródła:
- Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy – art. 73 uznanie ojcostwa,