fbpx

Oczywiście wszyscy wiemy, że najlepiej jest unikać plastiku, gdy tylko się da, ale nie zawsze jest to możliwe. Trudno jest znaleźć na przykład nie plastikowy pojemniczek na mocz czy butelkę filtrującą wodę. Czasem szklane pojemniki bywają również niepraktyczne. Nie katujmy się więc tym, że niszczymy sobie zdrowie, ale pamiętajmy po prostu, że plastik plastikowi nierówny. Pod tym jednym pojęciem kryją się różnorodne materiały. Jedne będą źle wpływały na nasz organizm inne będą bezpieczne. Nauczmy się więc je rozróżniać. Są takie firmy, które bardziej dbają o nasze bezpieczeństwo i środowisko starając się, aby ich opakowania wytwarzane były z plastiku lepszej jakości, a są takie których zdecydowanie powinniśmy unikać. Naszymi codziennymi wyborami powinniśmy nagradzać tych pierwszych.

Wiedza o tym, co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniach plastikowych ma ogromne znaczenie. Pomaga nam dokonywać słusznych wyborów i lepiej dbać o bezpieczeństwo nasze i całego środowiska. Nie pozostańmy więc obojętni i podejmujmy decyzje świadomie.

Każde opakowanie z tworzywa sztucznego zawiera odpowiednie oznaczenie, które informuje nas z czego zostało ono wykonane. Najczęściej znajduje się ono na spodzie opakowania. Jest to trójkąt, który zawiera wewnątrz albo cyfry od 1 do 7, albo skrót literowy. Jednoznacznie wskazuje on materiał, z którego został wykonany przedmiot.

Ten wpis będzie krótkim przewodnikiem, który pozwoli Wam lepiej podejmować decyzje zakupowe. Jeśli temat Was zainteresuje dajcie znać w komentarzach, będzie to dla nas wskazówka aby pogłębić temat:)

1. PET (politereftalan etylenu)

To zdecydowanie najpopularniejszy materiał. Jest lekki i przezroczysty dlatego bardzo szybko zyskał ogromną popularność. Do dziś PET służy do produkcji większości butelek wód mineralnych oraz jednorazowych pojemników, naczyń oraz sztućców.

Niestety nie jest to materiał idealny. Wszystkie przedmioty wykonane z PET są jednorazowego użytku, nie nadają się do ponownego użycia. Nie powinny mieć też kontaktu z wysoką temperaturą. Podgrzane czy przechowywane na słońcu mogą wydzielać toksyczne substancje. Dodatkowo przedmioty wykonane z PET mogą zawierać i wydzielać związki, które zaburzają pracę hormonów.

A jak wygląda jego recykling? Plastik wykonany z PET, co prawda nadaje się do recyklingu, ale ciągle za mało tych opakowań trafia do ponownego przetworzenia. Zależy to bowiem od wielu czynników, między innymi od tego jaki był kolor opakowania oraz co było w nim przechowywane. Natomiast te opakowania, które trafiają prosto na wysypiska lub co gorsza zaśmiecają np. lasy, rozkładają się przez setki lat. Zdecydowanie nie jest on przyjazny dla środowiska.

Do zapamiętania w przypadku przedmiotów PET:

  • Służą do jednorazowego użytku
  • Nie wystawiać ich na działanie wysokiej temperatury
  • Zadbać o ich recykling!!!

2. HDPE (polietylen wysokiej gęstości)

Jest bardziej wytrzymały i twardszy niż PET. Jest to tworzywo zdecydowanie lepszej jakości. Obok 5 to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku. Może być używane przez nas wielokrotnie i nadaje się do recyklingu nawet jeśli jest barwione.

3. PVC (polichlorek winylu)

Materiał ten jest bardzo powszechny zwłaszcza w budownictwie. Nie nadaje się jednak do przechowywania żywności. W kontakcie z żywnością może wydzielać niebezpieczne substancje takie jak metale ciężkie, ftalany i wiele innych. Natomiast spalany może wydzielać bardzo groźne dioksyny. Właśnie z tego powodu nie nadaje się do recyklingu.

Uwaga! Na ten rodzaj plastiku powinniśmy szczególnie uważać. Dla naszego bezpieczeństwa nie powinien on mieć kontaktu z żywnością. Nie powinny być też z niego wykonane zabawki naszych dzieci. Pamiętajmy, że dzieci często wkładają je do buzi, a plastik PVC może wydzielać metale ciężkie, ftalany i inne niebezpieczne substancje.

4. LDPE (polietylen niskiej gęstości)

To materiał tani i pomimo że uważa się go za trochę gorszy niż 2 i 5 to również uznawany jest za bezpieczny do użycia w przypadku kontaktu z żywnością. Możemy go używać wielokrotnie i poddawać recyklingowi, ale niestety nie nadaje się do podgrzewania żywności. Jest to materiał chętnie wykorzystywany w branżach: spożywczej i farmaceutycznej.

5. PP (polipropylen)

To drugi, oprócz 2 najbezpieczniejszy rodzaj plastiku. Opakowania z niego wykonane mogą być ponownie wykorzystywane. Może być też poddawany recyklingowi. Jest to najtrwalszy i najlżejszy rodzaj plastiku. Dodatkowo jest on odporny na wysokie temperatury. Te jego cechy sprawiają, że chętnie się go wykorzystuje w branży spożywczej produkując z niego opakowania na żywność i napoje.

6. PS (polistyren)

Ten rodzaj znamy wszyscy. Jest to bowiem popularny styropian. Pomimo tego, że ma mnóstwo zalet. Jest lekki i stanowi świetną izolację termiczną, nie jest najlepszym środkiem do kontaktu z żywnością. Tymczasem dalej jest czasem wykorzystywany w branży gastronomicznej. Produkowane są z niego np. opakowania na wynos. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Polistyren nie powinien mieć kontaktu z ciepłymi i kwaśnymi potrawami, bowiem wydziela wtedy do żywności niebezpieczne i toksyczne substancje takie jak chociażby styren, który odkłada się w tkance tłuszczowej.

Oprócz negatywnego wpływu na zdrowie, jest on również niebezpieczny dla środowiska. Rozpada się na malutkie kuleczki, które są bardzo lekkie i trafiają wszędzie, także do mórz i oceanów zanieczyszczając je. Dodatkowo nie jest to materiał, który jest łatwy do recyklingu.

7. OTHER

To niestety bardzo nieregularna grupa. Do tego worka wrzucone są wszystkie rodzaje plastiku, które nie mieszczą się w żadnej innej kategorii. Czyli znajdziemy tu zarówno bardzo niebezpieczne rodzaje, które zawierają m.in. bisfenol A i ftalany, przedostające się następnie do żywności jak również bioplastiki oraz uznawany za bezpieczny tritan.

Trzymajmy się więc zasady, że jeśli nie mamy dokładnej szczegółowej informacji na temat plastiku należącego do tej kategorii – unikajmy ich.

Dodatkowo plastik należący do tej kategorii nie może ulegać recyklingowi ze względu na to, że oznaczenie to nie wskazuje konkretnie z jakim rodzajem plastiku mamy do czynienia.

Jakie są zasady bezpiecznego używania plastiku?

  • Staraj się unikać plastików oznaczonych numerami: 3 i 6, a gdy tylko to możliwe wybierać te oznaczone numerami: 2 i 5.
  • Unikaj podgrzewania jedzenia w mikrofalówce na plastikowych tackach
  • Unikaj gotowania kasz i ryżu w plastikowych woreczkach

Na dzisiaj to wszystko. Jeśli jednak masz pomysł na to, co jeszcze powinno się znaleźć w zasadach bezpiecznego używania plastiku, lub chcesz się podzielić jakimiś innymi spostrzeżeniami napisz o tym koniecznie w komentarzu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x