fbpx
kobieta przeglądająca strony internetowe

W Internecie możemy znaleźć wszystko. Zarówno bardziej jak i mniej wartościowe informacje. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dlatego dzisiaj przedstawimy 8 stron internetowych, które naszym zdaniem, będąc pacjentem dobrze jest znać i w miarę możliwości oraz potrzeb śledzić.

1. Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Stronę Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego znajdziecie w tym miejscu. Jest ona ważna przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, znajdziemy tu rejestr decyzji GIF na temat wycofania lub wstrzymania w obrocie leków. Warto zaglądać, co jakiś czas tutaj żeby sprawdzić czy nie posiadamy akurat w domu wycofanej serii leku.

Dodatkowo w zakładce Informacje dla pacjentów znajdziemy porady dotyczące zwrotu leków do aptek, leków sfałszowanych, możliwości zgłaszania działań niepożądanych, itd.

2. Główny Inspektorat Sanitarny

Ta strona może Was trochę zdziwić, ale jest naprawdę bardzo ważna. Po pierwsze znajdziemy tu rejestr produktów objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to rejestr m.in. wszystkich zgłoszonych suplementów diety.

Po drugie jest to strona, na której znajdziemy ostrzeżenia publiczne GISu dotyczące m.in. żywności i suplementów diety. Warto więc z niej korzystać i przeglądać ją pod tym kątem. Niedawno pojawiła się tam informacja na temat 2 suplementów diety, w których wykryto obecność sildenafilu, substancji leczniczej, której w suplementach diety być nie powinno.

To jednak nie wszystko. Możemy przeczytać tu również szereg artykułów na temat naszego bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Będą to m.in. informacje na temat dopalaczy, szczepień ochronnych, chorób zakaźnych, suplementów diety, chorób zawodowych, a nawet zdrowego stylu życia.

Co więcej GIS jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych: m.in. na facebooku i instagramie. Jeśli więc macie 5 minut wolnego czasu, np. podczas czekania w kolejce w sklepie, warto przejrzeć ich stronę na facebooku. Na pewno nie będzie to czas zmarnowany. Na instagramie publikowane są również ostrzeżenia publiczne, tak więc nic Was nie ominie.

3. Ministerstwo Zdrowia

To kolejna strona, na którą opłaca się zaglądać co jakiś czas. Dlaczego? Bowiem to tutaj w aktualnościach znajdziemy informacje o zachodzących w ochronie zdrowia zmianach, tak aby być na bieżąco i wiedzieć jakie mamy prawa i obowiązki oraz uprawnienia. W zakładce Zdrowie i Profilaktyka znajdziemy informacje na temat wielu chorób, ich profilaktyki oraz sposobów leczenia.

Ze strony Ministerstwa Zdrowia w łatwy sposób można przejść na stronę: pacjent.gov.pl. Na tej stronie można zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Nasz wpis o IKP znajdziecie tutaj.

4. Narodowy Fundusz Zdrowia

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia również znajdziemy wiele przydatnych materiałów. Dla zainteresowanych dostępne są bezpłatne szkolenia e-learningowe po zakończeniu których uczestnik otrzymuje certyfikat. Warunkiem jest zarejestrowanie się. Kursy dotyczą zarówno promocji zdrowia, karmienia piersią, prawidłowych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, jak i funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia czy refundacji i wiedzy o receptach.

Co jeszcze ciekawego znajdziemy na stronie NFZu? Różne e-booki do pobrania, filmy z przykładami ćwiczeń dla dzieci i dorosłych o różnym stopniu trudności oraz aplikacje mobilne do pobrania.

Na stronie NFZ warto również przeglądać aktualności dla pacjenta. Znajdziecie tam wpisy dotyczące między innymi profilaktyki i edukacji.

5. Rzecznik Praw Pacjenta

Ze strony Rzecznika Praw Pacjenta dowiemy się przede wszystkim jakie prawa, nam jako pacjentom przysługują. Jeśli zastanawiasz się np. czy masz prawo do wglądu do swoich wyników badań przed wizytą u lekarza, to właśnie tutaj dowiesz się, że zgodnie z prawem przysługuje Ci wgląd w całą Twoją dokumentację medyczną na każdym etapie leczenia. Czyli nikt nie może Ci zabronić obejrzeć wyników badań, nawet jeśli nie ma przy tym lekarza. Na stronie tej znajdziemy odpowiedzi na znacznie więcej nurtujących nas pytań odnośnie przebiegu leczenia.

Ale jak się domyślacie to jeszcze nie wszystko. W zakładce dla pacjenta znajdziemy informacje na temat zasad postępowania przy rejestracji w placówce medycznej, a warto wiedzieć jakie są nasze prawa w tym zakresie i na co nie powinniśmy wyrażać zgody. Znajdziemy tu również listę placówek medycznych, do których mogą się zgłosić osoby cierpiące na choroby rzadkie. Wreszcie dowiemy się również jak przygotować się do hospitalizacji.

Pamiętajmy, że warto znać nasze prawa. Obyśmy nigdy nie znaleźli się w sytuacji, że będziemy musieli korzystać z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta, ale zawsze warto wiedzieć gdzie szukać informacji gdy tylko czujemy, że z naszym leczeniem jest coś nie w porządku.

Wiemy natomiast, że jeżeli już będziecie mieć problem, np. utrudniony dostęp do zapisu do lekarza w jakieś palcówce ze względu na nieodbierany w rejestracji telefon, itp. warto napisać do Rzecznika.

6. Medycyna praktyczna

To portal, na którym znajdziemy informacje niemal na każdy temat związany ze zdrowiem. Ma on dwie wersje. Jedną dla lekarzy i drugą dla pacjentów. Nas będzie interesowała ta druga. Medycyna Praktyczna dla pacjentów to zbiór artykułów na temat najbardziej popularnych chorób jak i powiązanych z nimi wideo. To naprawdę niezwykle obszerna baza wiedzy przygotowana przez specjalistów.

Bardzo fajną opcją w tym serwisie jest eSZKOŁA astmy utworzona przy współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Znajdziemy tu szereg wykładów wideo na temat astmy, szereg pytań, na które w krótkich filmikach odpowiada ekspert prof. Rafał Pawliczak, materiały edukacyjne, z których dowiemy się jakie są rodzaje inhalatorów i jak prawidłowo ich używać. Po obejrzeniu wszystkich materiałów, jak na prawdziwą szkołę przystało możemy rozwiązać test wiedzy i po jego zaliczeniu otrzymujemy dyplom. Z racji tego, że tak dużo osób choruje na astmę, myślimy, że jest to niezwykle ciekawa i wartościowa inicjatywa.

7. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Na tej stronie znajdziemy głównie informacje dotyczące żywienia. Ale jeśli zależy nam na jak najdłuższym zachowaniu zdrowia, to racjonalne odżywianie się jest rzeczą, nad którą powinniśmy się szczególnie pochylić. W tym przypadku ta strona to istna skarbnica wiedzy, która jest dostępna bezpłatnie i na wyciągnięcie ręki. Nie musimy nawet wychodzić z domu. Możemy m.in. zapisać się tutaj na bezpłatne konsultacje online. Otrzymamy wtedy wsparcie profesjonalnych dietetyków i to bez wychodzenia z domu. Skontaktujemy się z nimi online, a wszystko to zupełnie za darmo.

Co jeszcze? Znajdziemy tu liczne poradniki edukacyjne do pobrania, które dotyczą m.in. nietolerancji laktozy, wzdęć, biegunek czy zaparć, a także liczne przepisy od dietetyków. Do pobrania jest również 100 jadłospisów dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, czyli pomysły na codzienne pełnowartościowe posiłki dla naszych dzieci.

Jak sami widzicie jeśli tylko zależy Wam na zdrowym stylu życia, tę stronę musicie znać i jesteśmy pewne, że będziecie często do niej wracać.

8. Cochrane Polska

Na stronę Cochrane zapraszamy jeśli interesują Was badania naukowe. To, co przyświeca tej międzynarodowej organizacji non profit to: „Wiarygodne dane naukowe. Świadome decyzje. Lepsze zdrowie”. Członkowie tej organizacji przygotowują przeglądy systematyczne, które oceniają skuteczność interwencji terapeutycznych, profilaktycznych i diagnostycznych. Myślimy, że dobrze wiedzieć, że taka strona w ogóle istnieje mimo, że przedstawione tu informacje są prezentowane w bardziej naukowy sposób niż w przypadku pozostałych witryn.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że na tych stronach znajdziecie wiele przydatnych informacji dotyczących interesujących Was treści zdrowotnych. Są one na tyle różne, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Jak pewnie zauważyliście wszystkie zaprezentowane przez nas strony to poważne urzędy czy instytucje. Celowo nie ma tu żadnych blogów zdrowotnych, bowiem to zupełnie inne źródła informacji i prezentowania treści.

Aktualizacja wpisu 09.04.2020

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x