fbpx

To był niezwykle praktyczny miesiąc na blogu. Aż dwa wpisy, to analizy konkretnych przypadków, które zresztą przypadły Wam do gustu. To właśnie wpis na temat bólu za mostkiem był najchętniej komentowanym przez Was tematem na naszym facebooku. Kontynuacja tego typu wpisów jest więc w planach.

A dokładnie w styczniu pisałyśmy:

  • o darmowych lekach dla seniorów – kto może z programu leki 75 plus korzystać oraz jakie zmiany zajdą w nim w połowie 2020 roku,
  • o czym może świadczyć silny ból za mostkiem – nauczyliśmy się traktować bóle za mostkiem jako objaw problemów z sercem, głównie zawału. Tymczasem w ten sposób może się objawiać wiele innych schorzeń,
  • o refundacji leku na przykładzie popularnego leki przeciwzakrzepowego – temat refundacji to jeden z najbardziej niezrozumiałych tematów przy aptecznym okienku. Stworzyłyśmy więc case study, w którym po kolei wyjaśniamy kto i na jakiej podstawie może liczyć na refundacje leku,
  • o stronach internetowych, które powinien znać każdy pacjent – w temacie zdrowia nie ma żadnych ulg. Jako pacjenci oczekujemy rzetelnych i aktualnych informacji na temat służby zdrowia, badań profilaktycznych, a w przypadku zagrożenia dla życia i zdrowia chcemy wiedzieć gdzie znaleźć pomoc. Stąd styczniowe wpisy zakończyłyśmy spisem strona internetowych, na które warto zwrócić uwagę, a nawet zapisać do ulubionych zakładek.

BREXIT, a świadczenia opieki zdrowotnej

Świadczenia zdrowotne po Brexicie

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zasadne staje się pytanie, co dalej ze świadczeniami zdrowotnymi udzielanymi tam na miejscu, np. osobom przebywającym w Anglii turystycznie. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Zdrowia – szczegóły odnajdziecie tutaj. W skrócie Umowa Wyjścia ma zostać wprowadzona w życie 1 lutego 2020 r. Od tego dnia zaczyna się okres przejściowy, który będzie trwał do 31 grudnia 2020 r. (z tym, że może zostać przedłużony). W okresie przejściowym nadal mają obowiązywać jak dotychczas przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, również w zakresie uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej.

Rok pielęgniarek i położnych

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek ustanowiła rok 2020 r. rokiem Pielęgniarek i Położnych. Jeśli masz już za sobą pobyty w szpitalu, a zwłaszcza przechodziłeś zabiegi operacyjne to wiesz, że ich praca jest bezcenna.

Polecamy te wpisy:

  1. Z niektórymi dolegliwościami jest tak, że metody ich leczenia obrosły już legendami. Każdy członek rodziny ma swój własny, najlepszy sposób na ich leczenie. Tymczasem sami już nie wiemy od czego to wszystko się zaczęło i dlaczego jęczmień na powiece należy pocierać złotą obrączką? A może wcale nie trzeba? Ze sprawą zmierzyła się w tym wpisie Ania.
  2. Mimo, że nie należy ulegać panice to jednak zawsze dobrze jest znać podstawowe fakty o ewentualnym zagrożeniu, dlatego w tematyce koronawirusa 2019-nCoV polecamy ten wpis. Czym są w ogóle wirusy? Dlaczego o tym konkretnym mówi się aż tyle? Czy naprawdę jest się czego bać? To tylko niektóre z pytań, na które autorka wpisu stara się znaleźć odpowiedź. Natomiast zarówno w naszym newsleterze (zachęcamy do zapisu:)) jak i w mediach społecznościowych już od kilku dni polecamy stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego jako najbardziej sprawdzone i stale aktualizowane źródło wiedzy o ww. wirusie.
  3. Do każdej diety trzeba podchodzić przede wszystkim z głową. Jeśli planujesz dietę ketogenną, powinieneś zapoznać się z tym postem. Natomiast, nie tylko przy odchudzaniu ważne jest właściwe nawodnienie organizmu – tutaj pisałyśmy o tym, jak pić więcej wody.
  4. W tym miesiącu na blogu omówiłyśmy autentyczny przypadek pacjenta skarżącego się na bóle w okolicy mostka. Bardzo ciekawy, choć również niebezpieczny przypadek pacjentki został omówiony tutaj.
  5. Na koniec mała ciekawostka, czyli rzecz o innowacyjnym, przeciwbakteryjnym bandażu, który nie nasiąka krwią, nie przykleja się do rany, ale za to wspomaga krzepniecie krwi (zobacz więcej).

Co się wydarzy w lutym?

Już w najbliższą sobotę, tj. 1 lutego 2020 r. w 28 ośrodkach onkologicznych w kraju będzie organizowana „Biała Sobota”. W ramach wydarzenia będzie można otrzymać porady onkologiczne oraz wykonać badania przesiewowe i inne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. 
Rodzaj i zakres badań zależy od ośrodka onkologicznego. Na stronie Ministerstwa Zdrowia do pobrania jest cała lista ośrodków razem z terminarzem spotkań i badań. Na niektóre badania wymagana jest wcześniejsza rejestracja, a do ośrodków należy zabrać swój dowód osobisty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x