fbpx

W założeniu dzięki programowi profilaktyka 40 plus określona grupa naszego społeczeństwa będzie mogła bezpłatnie wykonać podstawowe badania diagnostyczne. W poniższym wpisie wskażemy kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z programu oraz czy w ogóle warto zawracać sobie nim głowę.

Do kogo jest skierowany program?

Z programu mogą skorzystać świadczeniobiorcy od 40 roku życia. Teraz po kolei rozbierzemy to zdanie na czynniki pierwsze.

Kim są świadczeniobiorcy? Są to osoby, które podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub ubezpieczają się dobrowolnie. Do tej kategorii zaliczamy również kobiety w ciąży lub w połogu, nawet jeżeli nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jeśli chodzi o kryterium wieku to został wybrany 40 rok życia. Będą więc z programu mogły skorzystać osoby od 40 roku życia, czyli takie, które w 2021 roku ukończą lub ukończyli 40. rok życia (uwzględniany jest rok urodzenia).

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Na pewno to, że z programu mogą skorzystać osoby, które wypełnią ankietę za pośrednictwem infolinii lub Internetowego Konta Pacjenta

Aby otrzymać skierowanie na niektóre badania trzeba jeszcze spełnić dodatkowe kryteria. I tak warunkiem skierowania na badanie:

– kontrolnego profilu lipidowego jest posiadanie czynników ryzyka układu krążenia,

– stężenia glukozy we krwi jest posiadanie czynników ryzyka cukrzycy,

– krwi utajonej w kale jest posiadanie czynników ryzyka raka jelita grubego.

Jakie badania będzie można zrealizować?

Podzielono je na trzy grupy. Wyróżniono: badania dla kobiet, mężczyzn oraz badania wspólne.

Badania dla kobiet:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale

Badania dla mężczyzn:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale
  9. PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:

  1. pomiar ciśnienia tętniczego
  2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
  3. ocena miarowości rytmu serca

Zwróć jednak uwagę, że nie oznacza to, że każda osoba będzie mogła wykonać wszystkie powyższe badania ze swojej grupy. Zgodnie z zapisami programu, jak już wspomniałyśmy w poprzednim punkcie, aby wykonać np. badanie stężenia glukozy we krwi trzeba w ankiecie, którą będzie się wypełniało przed otrzymaniem e-skierowania zaznaczyć, że występują u nas czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy. Podobnie będzie z badaniem krwi utajonej w kale oraz profilu lipidowego. Jeśli więc podczas wypełniania ankiety wskażemy, że nie występują u nas czynniki rozwoju cukrzycy to nie dostaniemy skierowania na stężenie glukozy we krwi.

Jak skorzystać z programu?

Przed otrzymaniem skierowania każdy musi wypełnić ankietę albo przez Internetowe Konto Pacjenta albo przez infolinię (automatyczna infolinia, całodobowa: 22 256 53 23). Po wypełnieniu ankiety, w zależności od udzielonych przez nas odpowiedzi zostanie wygenerowane e-skierowanie na wyznaczone dla nas badania diagnostyczne. Następnie należy udać się do świadczeniodawcy, który będzie brał udział w programie i zrealizować pakiet badań.

Zobacz również: Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Gdzie i kiedy można zrealizować program?

Każdy będzie sam mógł wybrać świadczeniodawcę, spośród tych, którzy zawarli umowę o realizację programu. Aby skorzystać z programu nie potrzebne jest skierowanie od lekarza. Program będzie realizowany od dnia 1 lipca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. Udział w tym programie można wziąć tylko raz.

Czy warto skorzystać z programu profilaktyka 40 plus?

Każda okazja do wykonania darmowych badań jest warta wykorzystania. Zwłaszcza, że nie spotyka to nas za często. Natomiast faktem jest również to, że pakiety badań są raczej dość ubogie, a i tak obwarowane jeszcze dodatkowi kryteriami, jak czynniki ryzyka, czy konieczność wypełniania ankiet przez Internetowe Konto Pacjenta (nadal wiele osób nie posiada IPK) lub infolinię.

Jeśli jednak unikasz jak ognia lekarza i od dawna nie pofatygowałaś się na żadną wizytę kontrolną oraz posiadasz IPK, to nie wahaj się i skorzystaj z programu. Nawet te już zupełnie podstawowe badania jak morfologia czy badanie moczu mogą powiedzieć coś więcej na temat stanu Twojego zdrowia.

Link do rozporządzenie – kliknij tutaj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x