fbpx

Jeżeli zainteresował Cię tytuł na tyle, że weszłaś, żeby przeczytać wpis, to prawdopodobnie należysz do grona osób, które zarządzają sporą ilością e-recept. Czyli do grupy osób, które albo leczą się przewlekle, albo starają się utrzymać w ryzach e-recepty i leki dla całej rodziny.

Jeśli odnalazłaś się, w którymś z tych przykładów dzisiaj od nas kilka prostych i sprawdzonych porad na temat tego, jak zapanować nad ogromną ilością numerków, które obecnie otrzymujemy od lekarza. Najłatwiej oczywiście byłoby skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta, czyli takiego naszego centrum dowodzenia jeśli chodzi o zarządzanie e-receptami. Z doświadczenia praktykującego farmaceuty wiem jednak, że wiele osób, z tej opcji nie korzysta. Jeśli zainteresował Cię temat IKP – odsyłamy do naszego wpisu o nim. Dzisiaj jednak skupimy się na porządkowaniu e-recept bez dostępu do tej aplikacji.


E-recepty. Od czego zacząć ich porządkowanie?


1. Oddzielne teczki. Czyli jak zapanować nad tym czyja recepta jest czyja

Jeśli zarządzasz e-receptami większej ilości osób, zwłaszcza takich, które leczą się przewlekle, pamiętaj żeby założyć dla każdego członka rodziny oddzielną teczkę lub segregator, które będą podpisane. Dokładnie tak samo jak w przypadku oddzielnych pudełek na leki, o których pisałyśmy przy okazji wpisu o porządkowaniu apteczki. W ten sposób unikniesz sytuacji gdy zapomnisz, która e-recepta jest czyja i nie będziesz wiedziała, który kod połączyć, z którym numerem pesel.

2. Miej zapisane numery pesel wszystkich członków rodziny

Jeśli już jesteśmy przy peselu, to do każdej teczki włóż informację z numerem pesel osoby, do której teczka należy. Pamiętaj, że e-receptę możesz zrealizować tylko wówczas gdy podasz farmaceucie właściwy kod z pasującym do niego numerem pesel. Informację na temat numeru recepty otrzymujemy na wydruku, smsem lub mailem, ale o numer pesel musimy zadbać sami. Zwłaszcza gdy wykupujemy leki dla członka naszej rodziny i numeru pesel po prostu nie znamy na pamięć.

3. Wszystkie informacje od lekarza od razu notuj

Gdy otrzymasz od lekarza numer recepty, pamiętaj żeby od razu przepisać go na oddzielną kartkę i obok zapisać pesel oraz datę wystawienia. Zrób tak dla każdego kodu osobno. To o tyle ważne, że od tej pory mamy:

  • 7 dni, żeby wykupić leki, jeśli na recepcie mamy antybiotyk,
  • 30 dni, żeby zacząć receptę czyli wykupić chociaż jedno opakowanie każdego leku w każdym innym przypadku. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego tak jest, odsyłamy do wpisu na temat 5 najczęstszych problemów z e-receptą.

4. Pilnuj terminu wizyty w aptece

Teraz musisz pamiętać, aby w przeciągu tych 7 lub 30 dni udać się do apteki. Postaraj się zrobić to jak najszybciej. Unikniesz wtedy nieprzyjemnej sytuacji, gdy np. okaże się, że lekarz zapomniał wypisać Ci któregoś leku lub nie ma go na stanie w aptece, a Ty koniecznie musisz go już dzisiaj zażyć. Pamiętaj żeby, jeśli to tylko możliwe, nie zostawiać ważnych spraw na ostatnią chwilę. W ten sposób oszczędzisz sobie nerwów i stresu związanego z tym, na co wpływu zwyczajnie nie masz. Jeśli jednak, na razie po prostu nie możesz udać się do apteki, a boisz się, że zapomnisz o tym, ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub zapisz sobie tę datę w kalendarzu.

5. Poproś farmaceutę w aptece o informacje na temat Twoich e-recept i zapisz je

Idąc do apteki zabierz kartkę z kodem i numerem pesel. Poproś farmaceutę, aby dla każdego leku podał Ci ilość przepisanych opakowań, sposób dawkowania leku oraz czas na jego wykupienie. Pamiętaj, że w zależności od tego, co zaznaczył lekarz recepta może być ważna 30 dni lub rok. Zapisz wszystkie te informacje. To bardzo ważne, bowiem jeśli nie korzystasz z IKP i nie masz wydruku e-recept, nie znajdziesz nigdzie indziej informacji o dawkowaniu.

6. Skreślaj wykupioną już ilość opakowań

Skreśl wykupioną już ilość opakowań i zaznacz ile jeszcze Ci ich zostało. Rób tak po każdej wizycie w aptece. Zapisz też sobie w kalendarzu lub ustaw przypomnienie, do kiedy masz czas na realizację danej e-recepty tak aby nie przeterminowała Ci się.

7. Rób przegląd teczek wszystkich domowników

Co jakiś czas, najlepiej raz w miesiącu, rób przegląd teczek lub segregatorów wszystkich domowników. Możesz to połączyć z porządkowaniem apteczek poszczególnych członków rodziny. Zastanów się wtedy i policz na podstawie ilości opakowań oraz sposobu dawkowania, których leków zaczyna fizycznie brakować, a są jeszcze na e-recepcie (trzeba udać się do apteki i je wykupić), a których na e-recepcie już nie ma i trzeba poprosić lekarza o ich przepisanie. W tym miejscu również pamiętaj o zasadzie, żeby nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Na wiele rzeczy zwyczajnie nie mamy wpływu. Lekarz może być na urlopie, zwolnieniu, leku może brakować w hurtowni, itp. Najlepiej jest zacząć myśleć o wizycie u lekarza lub w aptece gdy został Ci zapas leków na jakiś miesiąc lub nawet dwa. Nie dopuść do sytuacji gdy zostanie Ci w domu jedna tabletka.

8. Usuwaj kartki z numerami e-recept, które zostały całkowicie zrealizowane

Pamiętaj żeby zawsze skreślać leki, które zostały już w całości wykupione. Usuwaj też kartki z numerami kodów gdy już będą w całości zrealizowane.

Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich powyższych zasad zobaczysz, że zarządzanie e-receptami, nawet wielu osób, to nie taka straszna sprawa. Pamiętaj tylko, żeby zawsze prosić w aptece o informacje na temat swoich e-recept. Chyba, że korzystasz z IKP, wtedy masz stały do nich podgląd. Nawet jednak w takiej sytuacji warto mieć je dodatkowo zanotowane w segregatorze, teczce czy notesie.

Jeśli interesuje Cię kwestia organizacji i zarządzania e-receptami możesz skorzystać z gotowych planerów lub naklejek dostępnych w naszym sklepie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x