fbpx

E-recepta obowiązuje już od ponad roku. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że większość osób zrealizowało już przynajmniej jedną e-receptę w swoim życiu. Nadszedł więc czas na małe podsumowanie.

Przede wszystkim nie da się nie zauważyć, że dzisiaj trudno by nam było wyobrazić sobie obecną sytuację związaną z koronawirusem gdyby nie e-recepty. Dzięki ich wprowadzeniu możemy otrzymać nasze leki niemal bez wychodzenia z domu, co jest dużym ułatwieniem.

Ale jest też druga strona medalu. Pracując w aptece niemal codziennie spotykam ludzi zagubionych w gąszczu e-recept. Posiadają oni kilka kodów i nie bardzo wiedzą co z nimi zrobić. Co się pod tymi kodami kryje? Czy recepta jest nadal ważna? Czy była realizowana w tej aptece? Niestety problemy mają głównie osoby starsze, dla których jest to ogromna zmiana. Pamiętajmy więc o tym i pomóżmy naszym rodzicom czy dziadkom odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Z powodu tej lawiny pytań powstał dzisiejszy wpis. Będzie to przegląd najczęściej pojawiających się problemów z e-receptą wraz z wyjaśnieniem jak powinno się prawidłowo postępować w opisanych sytuacjach.

1. Jak nie zagubić się, gdy realizuję kilka lub kilkanaście e-recept?

Na ten temat powstanie niedługo osobny wpis. Pamiętajcie, że osoby, które przyjmują dużą ilość leków, a z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta powinny założyć sobie notes, w którym będą zapisywały wszystko to, co dotyczy ich e-recept. Czyli ich numery, liczbę leków, termin realizacji oraz aptekę, w której te leki zaczęły być kupowane. Te wszystkie informacje mają duże znaczenie praktyczne i dobrze jest mieć je zanotowane w łatwo dostępnym miejscu. Nie łudźmy się – nie zapamiętamy tego wszystkiego.

Zobacz wpis o Internetowym Koncie Pacjenta

2. Ile mam czasu na wykupienie leków: 30 dni czy 365?

To jeden z częstszych problemów. Na recepcie papierowej mieliśmy wyraźną datę wypisania recepty i raczej nie mieliśmy problemu z obliczeniem czasu na jej realizację. Z reguły było to 30 dni. Z e-receptą jest trochę inaczej. Normalnie podobnie jak w przypadku recepty papierowej jej ważność wynosi 30 dni, ale jest wyjątek. Lekarz może zaznaczyć, że e-recepta jest ważna 365 dni. Jak więc widzimy zaznaczenie jednego pola przez lekarza może znacznie przedłużyć ważność e-recepty. Pytajmy więc zawsze lekarza ile mamy czasu na realizację 30 czy 365 dni. Pamiętajmy również, że od tej zasady jest jednak jeden bardzo powszechnie występujący wyjątek, a są nim antybiotyki. Zarówno recepta papierowa jak i e-recepta na antybiotyki jest ważna 7 dni i nie ma tu żadnego wyjątku.

3. Ile mamy czasu na wykupienie leku gdy otrzymujemy od lekarza receptę ważną 365 dni?

Od razu sama nasuwa nam się odpowiedź, że 365 dni. Niestety to również nie jest takie proste. Nawet jeśli e-recepta jest ważna 365 dni, to i tak pierwsze opakowanie leku musimy wykupić w ciągu pierwszych 30 dni. W przeciwnym razie farmaceuta zacznie nam odejmować na podstawie dawkowania niewykorzystane przez nas opakowania. Może się więc okazać, że mimo iż lekarz wypisał nam np. 5 opakowań leku z terminem ważności recepty 365 dni, to jeśli nie wykupimy chociaż jednego opakowania w ciągu pierwszych 30 dni jej ważności, w końcowym rozrachunku otrzymamy nie 5 opakowań, a ilość pomniejszoną o ilość dni, podczas których recepty nie zaczęliśmy realizować.

Pamiętajmy, że dotyczy to tylko pierwszej realizacji. Jeśli kupujemy lek na raty i pierwsze opakowanie wykupiliśmy w terminie 30 dni, to po kolejne opakowania możemy się zgłosić już w dowolnym momencie ważności recepty i nic nam nie przepada.

4. Co jeśli zacznę realizować e-receptę w innym mieście?

No właśnie to był częsty problem podczas wakacji. Okazywało się, że zaczynaliśmy e-receptę realizować w górach lub nad morzem gdzie pojechaliśmy odpocząć i spotykaliśmy się później po powrocie z niemiłą niespodzianką, że nie udało się tej realizacji dokończyć w innej aptece. Pamiętajmy, że każdy lek to oddzielna e-recepta i każdy możemy wykupić w innej aptece. Ale jeśli już mamy x opakowań danego leku, to wszystkie te opakowania musimy wykupić w jednej aptece. Jeśli więc lekarz przepisze nam 10 opakowań jednego leku, wybierzmy mądrze aptekę tak żeby znajdowała się w dogodnym dla nas miejscu i zapiszmy sobie informację gdzie rozpoczęliśmy realizację. Zwłaszcza jeśli różne leki wykupujemy w różnych aptekach.

5. Czy po otrzymaniu e-recepty mogę kupić swoje leki również zdalnie?

Na ten moment nie można kupić i otrzymać, np. za pośrednictwem kuriera leków sprzedawanych na receptę. Niektóre apteki internetowe dają możliwość zarezerwowania takich leków, ale po ich odbiór trzeba się udać do apteki stacjonarnej.

Zobacz nasz wpis o tym na co zwrócić uwagę robiąc zakupy w aptekach internetowych.

Jak bardzo e-recepta zmieniła nasze życie?

Różny czas realizacji, różne miejsca realizacji, różna liczba opakowań. A na kartce tylko numer. Jak sobie z tym poradzić? Najbardziej oczywistą odpowiedzią byłoby: Korzystać z Internetowego Konta Pacjenta. Jednak wiem, że zbyt wiele osób nie chce lub nie może się na to zdecydować. Właśnie dla nich oraz dla wszystkich zabieganych osób, które chcą mieć porządek w swoich e-receptach, przygotowałyśmy różne produkty ułatwiające organizację e-recept dostępne w naszym sklepie, czyli tutaj. Jeśli nie chcecie korzystać ani z Internetowego Konta Pacjenta ani z naszych gotowych produktów po prostu zapisujcie wszystko w dowolnym notesie.

Notes – e-recepta
Link do sklepu internetowego z powyższym notesem.

Na koniec trochę o zaletach e-recept…

Było już o problemach z e-receptami, więc teraz trochę o ich zaletach. Trzeba przyznać, że jeśli tylko korzysta się z Internetowego Konta Pacjenta, które jest takim naszym elektronicznym zestawieniem danych zdrowotnych, to stosowanie e-recepty jest całkiem proste i wygodne. Przede wszystkim nie zgubi nam się, nie zabrudzi ani nie porwie. Nie musimy się też martwić, że zapomnimy jej zabrać z domu. Nie istnieje również problem jej nieczytelności czy ewentualnie braku jakieś pieczątki czy podpisu. Również jej wystawienie jest szybkie i łatwe, co jest jej dodatkową zaletą zwłaszcza w obecnych czasach. Niedługo pojawi się wpis na temat tego jak utrzymać porządek w e-receptach dla osób, które nie używają Internetowego Konta Pacjenta. Mam nadzieję, że wtedy wszyscy docenią jakim jest przydatnym narzędziem :).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x