fbpx

Często w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o naszych zębach. Oczywiście może nie o ich myciu bo to jest nam wpajane od dziecka. Natomiast u olbrzymiej części osób na tym właśnie kończy się wiedza czym jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej. Tymczasem jej choroby towarzyszą nam na każdym etapie naszego życia i potrafią przysporzyć nie lada problemów. Okazuje się, że niektórym możemy zapobiec wprowadzając w życie podstawowe zasady dbania o naszą jamę ustną, głównie zęby.

Zobacz też: Aparat ortodontyczny – sposób na piękny uśmiech

Mycie zębów

Podstawowe zasady:

  • zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie (poleca się mycie po każdym posiłku, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to raczej niemożliwe),
  • po jedzeniu, jeśli nie możesz umyć zębów, warto sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia,
  • zęby należy myć miękką szczoteczką, w sumie nie ma znaczenia czy będzie to szczoteczka manualna czy elektryczna (po prostu manualną będziesz musiała się dużo bardziej napracować),
  • podczas mycia zębów należy stosować technikę wymiatającą, czyli przyłożyć szczoteczkę pod kątem do góry zębów i przesuwać ją w stronę krawędzi – zwróć uwagę na szczoteczki soniczne,
  • do codziennej pielęgnacji stosujemy pasty z fluorem,
  • szczoteczkę do mycia zębów warto wymieniać co trzy miesiące lub wtedy kiedy uległa zużyciu, np. zmieniła kształt,
  • zęby zaczynamy myć jak tylko się pojawią.

Dlaczego mycie to za mało?

Zęby ustawione są w ten sposób, że trudno jest je dokładnie z każdej strony umyć. W szczeliny pomiędzy zębami wnikają fragmenty jedzenia, znajdują się tam również bakterie. Poza myciem zębów za pomocą szczoteczki ważne jest również używanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. Pozwoli to wyczyścić miejsca, w które zwykła szczoteczka nie dosięgnie.

Wiele osób ma problem z nitkowaniem. Początki mogą rzeczywiście być trudne, ale warto się przełamać i wprowadzić nitkowanie do codziennej higieny jamy ustanej. Górna granica cenowa nitek to około 20,00 zł.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Do wyboru mamy szczoteczki manualne oraz te elektryczne. Dlaczego elektryczne są dobrym wyborem? Ponieważ, większość z nas szczotkuje zęby za krótko. Szczoteczka elektryczna w tym samym czasie wykona zdecydowanie więcej ruchów, niż my szczoteczką manualną. Natomiast wiadomo, że z różnych powodów nie wszyscy mogą sobie pozwolić na używanie szczoteczek elektrycznych.

Na co zwracamy uwagę wybierając szczoteczkę manualną?

Po pierwsze głowica powinna być niewielka, co ułatwia czyszczenie zębów. Łatwiej manewrować małą głowicą w jamie ustanej. Po drugie włosie – powinno być rzadkie. Dobrze jeżeli pomiędzy pęczkami włosia są prześwity. Po pierwsze takie bardziej wiotkie włosie łatwiej może wniknąć pomiędzy przestrzenie między zębami. Po drugie łatwiej jest również utrzymać taką szczoteczkę w czystości. Pamiętaj, że pomiędzy włoskami szczoteczki również znajdą się fragmenty jedzenia. I trzeba ją czyścić, do czego zaraz wrócimy. Natomiast jeszcze w temacie szczoteczki – warto kupić taką, która ma proste włosie, bez wcięć, wycięć, itd.

Jeśli nie czyszczenie manualne ……?

Możecie wybrać pomiędzy szczoteczkami:

  • elektrycznymi: obrotowe lub obrotowo-pulsacyjne,
  • sonicznymi,
  • ultradźwiękowymi.

W przypadku szczoteczek obrotowych jak sama nazwa wskazuje okrągła główka obraca się podczas mycia raz w prawo, raz w lewo. W szczoteczkach obrotowo-pulsacyjnych dodatkowo poza tym ruchem, włosie jest również pulsacyjnie dociskane do zębów.

Szczoteczki soniczne z wyglądu bardziej przypominają szczoteczki manualne. Także podczas czyszczenia wykonują one ruch zamiatany, a nie kręcą się w koło.

Jak czyścić szczoteczkę?

Szczoteczkę manualną dokładnie opłukujemy pod bieżącą wodą. Następnie lekko osuszamy ręcznikiem papierowym i odkładamy w pozycji pionowej (główką do góry – na dnie pojemnika też zbiera się mnóstwo bakterii – sprawdź jak wygląda dno Twojego pojemnika na szczoteczki). Na co dzień nie przechowujemy szczoteczek w plastikowych opakowaniach na szczoteczki. Na pewno je znacie – służą one do ochrony szczoteczki podczas podróży i na tym powinno skończyć się ich zastosowanie. W domu, na stałe nie trzymamy w nich naszych szczoteczek. Szczoteczka, aby dobrze wyschnąć potrzebuje przewiewu. Wilgoć sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej.

Pasta z fluorem?

Często słychać dyskusje na temat tego, czy używana przez nas pasta powinna zawierać fluor czy też nie. Po co właściwie do past dodawany jest fluor? Ma on za zadanie wzmocnić szkliwo zębów oraz zapobiegać próchnicy. Czy fluor w pastach do zębów jest bezpieczny? Dentyści podkreślają, że stężenie w jakim występuje fluor w pastach do zębów jest bezpieczne. Nie ma uregulowań, które określiłyby minimalne ilości fluoru jakie powinny znaleźć się w pastach do zębów. Natomiast co do maksymalnego poziomu, to różni się on w zależności od wieku.

Często nie zwracamy uwagi na daty ważności po otwarciu pasty do zębów. A pasty do zębów takie daty mają. Jeśli więc otworzymy pastę do zębów, a następnie kupimy drugą i pierwszą wrzucimy do szuflady, po kilku miesiącach może ona się już nie nadawać do użycia.

Nie wiesz czym jest data ważności produktu po otwarciu – sprawdź w naszym wpisie: Czy wiesz kiedy Twoje kosmetyki nie nadają się już do użycia.

Zwykła kontrola

Na koniec to czego nie lubimy, czyli wizyta u dentysty. Jeżeli nic się nie dzieje raz na pół roku wystarczy. No i o ile prawidłowo dbasz o zęby wcale nie musi to być wizyta jak z horroru.

Co warto przeczytać?

  1. Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Z. Jańczuk, PZWL
  2. Pasty do zębów o różnym stężeniu fluoru w profilaktyce próchnicy.
  3. Bądź bystry u dentysty. Jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa., D. Stankowska, P. Stankowski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x