fbpx

Rzucanie palenia nie jest rzeczą łatwą. Walka z żadnym nałogiem nie jest drogą usłaną różami. W przypadku rezygnacji z palenia papierosów można doszukać się przynajmniej kilku problemów. Jedne są dla większości osób pewnie lekko nieuświadomione, ale nic nie szkodzi, bo o nich piszemy we wpisie Palenie papierosów. Czy rzucenie jest zawsze bezpieczne dla zdrowia? Natomiast wiedza o innych jest totalnie powszechna. Dzisiaj zajmiemy się rzucaniem palenia papierosów, a problemami z utrzymaniem stałej wagi ciała.

Osoby rzucające palenie podjadają więcej, a w konsekwencji tyją. Nie da się oszukać tego, że jeżeli dostarczamy sobie więcej energii niż spalamy, to niestety będziemy przybierać na wadze. I nie jest to niestety tylko stereotyp. Badania potwierdzają, że średnio po rzuceniu palenia przybieramy na wadze około 5-7 kg. Oczywiście to, ile przytyjemy konkretnie my, to bardzo indywidualna kwestia. Rozpiętość jest tu bowiem bardzo duża. Niektórzy nie tyją w ogóle, inni nawet kilkanaście kilogramów. Warto więc już na etapie przygotowywania do rzucenia palenia przyjąć odpowiednią strategię minimalizującą ryzyko przytycia i się jej trzymać.

A nawet jeśli zdarzy nam się przytyć pamiętajmy, że i tak większe korzyści zdrowotne osiągniemy rzucając palenie i tyjąc niż utrzymując smukłą sylwetkę i paląc dalej. Warto więc wykonać ten pierwszy krok i najpierw uporać się z nałogiem.

Dlaczego mamy większą ochotę na podjadanie?

  1. Chcemy czymś zająć ręce. Jesteśmy przyzwyczajeni do trzymania w ręku papierosa. Nagle zostajemy tego pozbawieni. Chętniej sięgamy więc po przekąski, aby się czymś zająć. Pamiętajmy, że psychika odgrywa tu olbrzymią rolę. Do tej pory, nawet jeśli sobie tego nie uświadamialiśmy, wiele codziennych czynności kojarzyło nam się z paleniem. Po przebudzeniu – papieros – podczas przerwy na kawę – papieros, po stresującej sytuacji – papieros, po kolacji – papieros. Podświadomie będziemy próbowali tą pustkę zapełnić.
  2. Palenie przyspiesza metabolizm, dzięki czemu szybciej spalamy kalorie. W momencie gdy przestajemy palić powinniśmy zacząć dostarczać sobie mniej kalorii niż wcześniej, a często robimy właśnie na odwrót. Szacuje się, że nikotyna zwiększa ilość zużywanych przez organizm w spoczynku kalorii o około 7 do 15 procent. Dość sporo.
  3. Czasem bywa tak, że jedzenie po prostu lepiej nam smakuje po rzuceniu palenia. Zaczynamy czuć więcej smaków i chętniej lub więcej podjadamy. To podobne uczucie do tego, kiedy sięgamy po jedzenie po ograniczeniu cukru w diecie. Po kilku dniach wszystko smakuje inaczej, a większość kupowanych słodyczy jest po prostu przesadnie słodka.

Jak temu zapobiec?

  1. Niezbędnym elementem procesu rzucania palenia powinno być monitorowanie masy ciała. Dużą bolączką polskiego systemu podstawowej opieki zdrowotnej jest brak możliwości skorzystania z pomocy dietetyka za darmo. Jeśli uważasz, że tego potrzebujesz i możesz sobie na to pozwolić skorzystaj z pomocy tego specjalisty. Jeśli nie, musisz niestety samodzielnie monitorować, czy nie przybierasz nadmiernie na wadze.
  2. Jeśli możesz sobie pozwolić na zwiększoną aktywność fizyczną – zrób to. Ruch poprawia samopoczucie. Najważniejsza w przypadku odchudzania jest dieta, ale oczywiście nie oznacza to, że o ruchu można zapomnieć. Jeśli chcesz cieszyć się sprawnością na lata musisz dać popracować swoim stawom i mięśniom. Dodatkowym motywatorem może być fakt, że aktywność fizyczna sprawia, że po tymczasowym zaprzestaniu palenia mamy mniejszą ochotę sięgnąć ponownie po papierosa.
  3. Pewnie najdzie Cię chęć na jakieś przekąski. Sporo osób poleca suszone owoce lub orzechy, no ale to dość kaloryczna sprawa. Co więc zamiast tego? – pomidorki koktajlowe to chyba najszybsza przekąska, słupki ogórka, itd. To absolutna prawda, choć wiele osób lekceważy tę radę, jesz głównie to czym się otaczasz. Jeśli masz w domu kilka opakowań chipsów, pewnie po nie sięgniesz jako po przekąskę. Kupuj i trzymaj pod ręką zdrowsze rzeczy, a po takie będziesz sięgał/ła.
  4. Pij sporo wody. Ten punkt polecany jest wszystkim osobom chcącym zrzucić kilka kilogramów. Często nawet nieświadomie myślimy o tym, że jesteśmy głodni, tymczasem tak naprawdę jesteśmy spragnieni. Woda naprawdę potrafi rozwiązać kilka problemów.
  5. Żuj gumę, często myj zęby, popijaj wodę miętową (do butelki z wodą dodaj kilka listków mięty). Smak miętowy i powiązane z nim uczucie czystości i świeżości sprawią, że nie będziesz chciał/ła sięgać tak często po jedzenie.
  6. Kup sobie coś antystresowego. Dzisiaj wybór takich gadżetów jest olbrzymi. Są poważne, śmieszne, sportowe, itd. Zajmą się Twoimi rękami, albo Ty zajmiesz ręce nimi.
  7. Zadbaj o sen. To nie żart. Kiedy jesteś wypoczęty łatwiej jest Ci „trzymać dietę” i nie ulegać chwilowym zachciankom.

Lepiej przestać palić

Słyszymy czasem tę wymówkę, że ktoś nie może rzucić palenia bo przytyje. Problem niestety dotyczy wielu kobiet. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej trochę przytyć, czy rzucić palenie to odpowiedź jest jedna – rzuć palenie. Tutaj wpis o tym co wdychasz wraz z dymem papierosowym. Korzyści zdrowotne związane z rzuceniem palenia znacznie przewyższają ryzyko związane z przyrostem masy ciała. Warto więc rzucić palenie nawet jeśli wiązałoby się to z przyrostem masy ciała, a niestety badania pokazują, że u większości osób on zastąpi więc warto być na to przygotowanym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x