fbpx

Poprzednie dwa posty (wpis 1, wpis 2) dotyczyły nawyków, ich poznawania, budowania oraz podtrzymywania. Natomiast dzisiaj chciałabym przejść już do praktyki. Na naszej stronie dużo miejsca poświęciłyśmy kwestii nadciśnienia oraz chorób serca. Jest to bardzo ważny dla nas temat. Już na samym początku istnienia bloga prowadziłyśmy wyzwanie „Czas dla serca” (możesz zobaczyć tutaj), w którym omawiałyśmy korzystne dla serca nawyki.

Prawdą jest, że nigdy nie jest za późno na ich zmianę, natomiast jeśli rozwinęło się już u Ciebie nadciśnienie, to musisz teraz, po konsultacji z lekarzem, w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie.

Nadciśnienie – choroba stylu życia

Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna. To, jakie prowadzimy życie ma wpływ na jej powstanie, przebieg oraz możliwość uniknięcia poważnych powikłań. Równie ważne, co prawidłowe odżywianie czy też aktywność fizyczna jest w przypadku tej choroby regularne, samodzielne monitorowanie swojego ciśnienia krwi. W tym wypadku monitorowanie oznacza zarówno mierzenie jak i zapisywanie wyników pomiaru.

Więcej wskazówek, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi umieściłyśmy w tym wpisie.

Pamiętaj, żeby wyniki pomiarów notować w jednym miejscu. Załóż sobie specjalny zeszycik, a następnie zabieraj go na wizyty lekarskie.

Zobacz nasz dzienniczek pomiaru ciśnienia tutaj.

Jak wprowadzać nawyk?

Po pierwsze ustal kiedy będziesz dokonywać pomiaru. Weź pod uwagę, że na co najmniej 30 minut przed pomiarem nie powinnaś pić kawy, palić papierosów ani podejmować nadmiernej aktywności fizycznej. Poza tym, podczas wykonywania pomiarów powinno być Ci po prostu dobrze, to znaczy wygodnie siedzimy, nic nas nie uciska, nie jest nam za zimno, nie wykonujemy pomiaru w pośpiechu, na stojąco, itd. Pamiętaj również, że podczas samego pomiaru nie rozmawiamy i nie ruszamy się.

Popatrz na swój standardowy rozkład dnia. Czy są takie czynności, które wykonujesz codziennie i możesz z nimi powiązać pomiar ciśnienia. Przykładowo, codziennie po wstaniu myję zęby, a potem szykuję sobie śniadanie. Zaplanuj więc pomiar ciśnienia pomiędzy tymi dwoma czynnościami. Od jutra zaraz po umyciu zębów, zmierz ciśnienie i zapisz pomiar.

A może właśnie rano okropnie się spieszysz, z powodu pracy, dzieci, itd. Wówczas na pewno nie jest to dobry moment. Zastanów się kiedy możesz wygospodarować spokojną chwilę. Może po położeniu spać dzieci, a przed zaśnięciem?

Dlaczego w tym wypadku bardzo dobrze jest powiązać dwa nawyki ze sobą? Ciśnienie krwi należy mierzyć o podobnych godzinach, ponieważ wartości ciśnienia mogą się wahać w zależności od pory dnia. Jeśli więc zaplanujesz pomiar zawsze po porannym myciu zębów, wyeliminujesz ten problem.

Co może mi pomóc w utrzymaniu nawyku codziennego pomiaru ciśnienia krwi oraz zanotowania wyniku?

  1. Jeśli możesz sobie na to pozwolić nie chowaj aparatu do mierzenia ciśnienia do szafki, czy szuflady. Im łatwiejszy będziesz miała dostęp do aparatu tym łatwiej utrzymasz nawyk.
  2. Jeśli zapisujesz wyniki w papierowym notesie, pamiętaj, aby zawsze był do niego doczepiony długopis. Poszukiwanie długopisu kiedy akurat trzeba zapisać pomiar wydłuży cały proces. A w efekcie następnym razem Twój mózg będzie Ci podpowiadał, że była to uciążliwa czynność, która zajęła Ci więcej czasu niż powinna i będzie starał się ją odwlekać. Nie pozwól na to.
  3. Jeśli uda Ci się wytrwać w nawyku – nagradzaj się. W tym wpisie podajemy jaką formę może przyjąć nagroda, tak aby nie była sprzeczna z Twoim celem głównym.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x