fbpx

Od wieków ludzie stosują zioła w celu leczenia chorób oraz różnych dolegliwości organizmu. Wydawałoby się, że to nic trudnego. Wystarczy zerwać, wysuszyć i przechować. No właśnie i tu zaczyna się problem, bowiem na każdym z tych etapów musimy pamiętać o kilku drobnych szczegółach, które naprawdę mogą mieć ogromne znaczenie dla jakości naszych zbiorów. Możemy np. zerwać zioła w nieodpowiedniej porze kiedy ilość składników działających aktywnie jest najmniejsza, możemy je niewłaściwie suszyć i przez to doprowadzić do tego, że zmienią one kolor i będą nadawać się do wyrzucenia. Wreszcie możemy je niewłaściwie przechowywać i doprowadzić np. do tego, że w wyniku nadmiaru wilgoci spleśnieją. Jak więc widzimy, do każdego z tych etapów musimy się odpowiednio przygotować. Dzisiaj skupimy się na ostatnim z nich czyli na przechowywaniu ziół po wysuszeniu.


W czym przechowywać zioła?

Szklane słoiki – to rozwiązanie ma wiele plusów. Po pierwsze słoiki chronią zioła przed wilgocią oraz owadami. Po drugie tak naprawdę nie musimy nic kupować wystarczy, że przeznaczymy na przechowywanie ziół jakikolwiek słoik po dżemie, marynatach, kawie czy pesto. Pamiętajmy, aby do słoików wkładać już zioła, które będą dobrze wysuszone. W przeciwnym razie szybko nam zapleśnieją. Przed włożeniem do słoika trzeba im się bardzo dobrze przyjrzeć. Jeśli zauważymy, że nasze zioła podczas suszenia zmieniły kolor – np. zbrązowiały, należy je wyrzucić, bowiem albo były narażone na działanie promieni słonecznych albo były suszone w zbyt wysokiej temperaturze.

Może Ci się przydać wpis, w którym opisałyśmy proces suszenia pokrzywy: Pokrzywa zwyczajna – zwykła roślina o niezwykłych właściwościach.

Do przechowywania ziół najlepsze będą słoiki z ciemnego szkła, jeśli jednak takich nie mamy nie musimy od razu biec do sklepu. Wystarczy, że wykorzystamy zwykłe słoiki i zioła będziemy przechowywać w ciemnych szafkach, bez dostępu światła. Ochroni to je przed utratą ich właściwości zdrowotnych. W taki właśnie sposób my przechowujemy swoje zioła 🙂

Dlaczego nie przechowywać w takim wypadku ziół w torebkach?

Zarówno torebki papierowe, jak i bawełniane, lniane czy foliowe nie nadają się do przechowywania ziół. Generalnie nie polecamy przechowywania produktów w torebkach foliowych – nie chodzi jedynie o kwestie ekologiczne, ale także zdrowotne. Jeżeli możesz tego uniknąć – zrób to. Natomiast co do torebek papierowych, bawełnianych i lnianych to zdecydowanie jeden z najgorszych sposobów na przechowywanie ziół. Przede wszystkim w ogóle nie chronią one przed wilgocią, co bardzo łatwo może spowodować ich spleśnienie.

A co z wiszącymi pękami ususzonych ziół? Spotykamy czasem takie dekoracje i wyglądają one bardzo efektownie 🙂 Ale niestety funkacja dekoracyjna to tak naprawdę jedyna jaką pełnią. Jeśli chcemy żeby zioła zachowały swoje właściwości musimy chronić je przed światłem, kurzem i wilgocią.

Może zainteresuje Cię również wpis: Przechowywanie leków – kiedy lek może stać się trucizną.

Mrożone kostki lodu – w pojemniczkach do mrożenia kostek lodu umieszczamy zioła, a następnie zalewamy wodą lub oliwą. Do bardzo dobry sposób, aby przechować zioła na dłużej, zwłaszcza jeżeli cieszysz się sporą zamrażalką.


Podpisuj swoje zbiory

Po umieszczeniu ziół w słoiku umieść na nim etykietę, na której wpiszesz jakie to zioło oraz rok zbioru. To ważne informacje. Pamiętajmy, że najbardziej wartościowe są zioła, których nie przechowujemy zbyt długo. Z czasem mogą bowiem tracić swoje właściwości. Dotyczy to zwłaszcza ziół zawierających olejki eteryczne. Najlepiej przyjąć zasadę żeby zasuszone zioła zużyć w przeciągu roku od zerwania.

Sprawdź naklejki na słoiki

Ziołowe przetwory

Dobrym sposobem na „przechowywanie” ziół jest również sporządzenie z nich nalewek, oliw (w przypadku oliwy pamiętamy, aby przechowywać ją najlepiej w ciemnej butelce, jeśli to niemożliwe w szafce bez dostępu do światła), octów, itd. Jeśli do tej pory tylko suszyłeś zioła, dobrym pomysłem będzie postanowienie na przyszły rok, aby wypróbować jakiś nowy sposób 🙂

Wpis o 8 sposobach na wykorzystanie liści melisy
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x