fbpx

W każdym domu znajdują się jakieś leki. Niestety większość osób ma raczej tendencję do przechowywania za dużej ich ilości. Kupujemy je często tak na wszelki wypadek, bo może kiedyś nam się przydadzą. Tymczasem często ich termin ważności mija zanim w ogóle zdążymy je otworzyć. Po pierwsze tracimy wtedy pieniądze, a po drugi jeśli dodatkowo nie zanieśliśmy przeterminowanych leków do miejsca ich zbiórki (głównie wybrane apteki), tylko wyrzuciliśmy do śmieci lub kanalizacji, to zanieczyściliśmy również nasze środowisko. Pamiętajmy, że niezużyte i wyrzucone do śmieci lub kanalizacji leki stwarzają ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Może Ci się przydać: Przeterminowane produkty lecznicze. Co z nimi zrobić?

Dlatego dzisiejszym wpisem chciałybyśmy Was namówić do przemyślanych zakupów w aptece. Nie kupujmy pod wpływem emocji ani chwili. Zastanówmy się najpierw, co na pewno nam się przyda już teraz, a co możemy kupić za jakiś czas.

RADA: Twórz swoją listę zakupów na bieżąco. Możesz wykorzystać do tego zwykły notatnik w telefonie lub podręczny kalendarz. Jeśli widzisz, że produkt, który używasz regularnie kończy się – wpisz go na listę. Następnym razem będąc w aptece, czy dokonując zakupów w aptece internetowej z pewnością o nim nie zapomnisz.

Może zainteresuje Cię również wpis: Na co zwrócić uwagę robiąc zakupy w aptekach internetowych?

Jeśli Ciebie też dotyczy kwestia zbyt dużej ilości leków przechowywanych w domu i przez to masz problem z pilnowaniem ich dat ważności i terminów przydatności do użycia, zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem. Przedstawiamy tu produkty, które naszym zdaniem powinny na stałe gościć w każdej domowej apteczce. Poniższa lista to taki must have właściwie dla każdego. Natomiast trzeba sobie zdać sprawę, że oczywiście trochę inaczej będzie wyglądała apteczka seniora, inaczej rodziny z małymi dziećmi, no i inaczej osób, które przewlekle chorują, np. cukrzyków.

Dlatego dzisiaj skupiamy się tylko na rzeczach dostępnych bez recepty, które każdy z nas, wbrew temu, co pisałyśmy wyżej, powinien mieć na wszelki wypadek zawsze w domu. Jak zauważycie jest to jednak tylko garstka produktów. A jak wygląda Wasza apteczka domowa? Co u Was gości w niej na stałe? Podzielcie się tym w komentarzach.


Termometr

Z mierzeniem temperatury i wyborem właściwego termometru większość osób ma problem. Uznaje się, że pomiary dokonywane termometrami bezdotykowi nie są najdokładniejsze, ale jest to raczej temat na osobny obszerny wpis.

Na pewno pamiętajmy, że termometr, to sprzęt który powinien być zdecydowanie w każdym domu. Po pierwsze nie ma obaw, że się przeterminuje, po drugie gorączka może nas lub nasze dzieci dotknąć o każdej porze dnia i nocy i dotyczy to każdej osoby. Pierwszą reakcją powinno być wtedy właśnie zmierzenie temperatury żeby się przekonać czy jest to już stan alarmowy czy tylko niewielkie podwyższenie temperatury. Pamiętajmy, że to bardzo ważne. Dlatego termometr bezwzględnie powinien być na stałe obecny w naszych apteczkach.


Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Na naszej subiektywnej liście drugie miejsce zajęły środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kiedy już zmierzymy temperaturę i zajdzie potrzeba zbicia zbyt wysokiej, dobrze mieć już w domu przygotowane opakowanie leku, który może nam pomóc. Podobnie w przypadku nagłego bólu głowy czy bólu miesiączkowego w przypadku kobiet. Nie ma się co łudzić, któraś z tych sytuacji prawdopodobnie w końcu nas spotka. Jeśli nie miewamy silnych regularnych bóli, pamiętajmy żeby nie kupować wielkich opakowań kilku różnych leków przeciwbólowych. Nie ma takiej potrzeby. Zaopatrzmy się w aptece w jedno najmniejsze (najlepiej z jak najdłuższą datą ważności, można poprosić farmaceutę w aptece żeby to sprawdził). Chyba że mamy dzieci, wtedy zaopatrzmy się oddzielnie w leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla nas i dla nich. Łatwiej nam będzie zapanować nad datami ważności i datami przydatności do użycia gdy ograniczymy ilość opakowań.

Może Cię również zainteresować wpis: Czy paracetamol jest zawsze bezpieczny? – postępowanie przy zatruciu.

Naklejki do wpisania daty ważności leków, kosmetyków, suplementów

Naklejki do kupienia znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że w pakietach są one zawsze tańsze.


Środki przeciwbiegunkowe

Na trzecim miejscu naszej listy znalazły się leki przeciwbiegunkowe. No właśnie. Biegunka może nas spotkać wszędzie. Kiedy jesteśmy poza domem np. w pracy dobrze mieć pod ręką lek z loperamidem żeby spokojnie można było wrócić do domu. W domu oczywiście można zastosować smectę, elektrolity, ale wszystko to preparaty, które można kupić na bieżąco w każdej aptece. Nie muszą być przechowywane w naszych domach, bo istnieją duże szanse, że się przeterminują.


Środek do odkażania ran oraz plastry opatrunkowe

Na ostatnim czwartym miejscu znalazły się środki do stosowania na rany. I to znowu must have, który powinien być w każdym domu. Nie przewidzimy bowiem kiedy może nam się przydarzyć coś złego. A o oparzenie czy skaleczenie w domu akurat nietrudno. Dlatego nie wyobrażamy sobie domowej apteczki bez środków odkażających i zestawu plastrów oraz gazy jałowej i bandaża na wypadek poważniejszych zranień. Znowu jednak nie ma potrzeby kupowania kilku rodzajów środków dezynfekcyjnych. Warto mieć jeden, ale skuteczny i z dobrą datą ważności.

Jeśli natomiast już chcielibyśmy kupić coś więcej 🙂 to zachęcamy Was do zakupu dodatkowo plastra hydrokoloidowego. Jesteśmy pewne że polubicie go tak jak my. W ogóle temat opatrunków i ran to znowu temat na osobny post. Teraz na rynku pojawiło się, bowiem tak wiele nowoczesnych opatrunków dostosowanych do ran różnego typu, że praktycznie moglibyśmy już spokojnie zaprzestać stosowania zwykłej jałowej gazy, która ma w końcu sporo wad. Dzisiaj jednak nie czas na rozwijanie tego tematu, więc nie wchodząc w tym miejscu w zbyt wiele szczegółów napiszemy tylko, że plastry te są o tyle wygodne, że stwarzają optymalne środowisko do leczenia rany, do tego niektóre rodzaje mogą być przezroczyste ułatwiając obserwację rany, a ich trzecią dodatkową zaletą jest fakt, że są wodoodporne więc nie musimy się bać, że odkleją się pod prysznicem czy przy zwykłym myciu rąk. Dla nas więc taki plaster to również must have domowej apteczki.


Co jeszcze?

Oczywiście zdajemy sobie sprawy, że nie wyczerpałyśmy tu tematu wszystkich niezbędnych preparatów dla każdego. W zależności, bowiem od pory roku czy naszego stanu zdrowia, musimy mieć w domu jeszcze dodatkowe leki, czy suplementy diety, np. witaminy, gdy mamy stwierdzone ich niedobory. Wszystko to jest jednak indywidualną kwestią. Dzisiaj chciałyśmy skupić się tylko na tym, co absolutnie powinien mieć każdy.

Leki suplement – kurs online
Może zainteresuje Cię również wpis: Witamina D. Brać, czy nie?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x