fbpx

Może temat wydaje się oczywisty. W końcu każdy wie, że domowe apteczki wymagają regularnego przeglądu. Dzisiaj jednak chciałybyśmy pokazać Ci jak robić to mądrze, jak pilnować dat ważności i jak taka apteczka powinna wyglądać żeby znajdujące się tam produkty były bezpieczne, a każdy z domowników doskonale wiedział gdzie znajdują się jego leki i nie pomylił opakowań. Obiecujemy jak najwięcej konkretów. A jak doczytasz do końca, to mamy tam dla Ciebie niespodziankę do pobrania za darmo, dzięki której naprawdę szybko uporządkujesz swoją domową apteczkę.


Więc zaczynamy…

Częstotliwość przeglądów naszych domowych apteczek uzależniona jest od tego jak dużej ilości leków i suplementów diety używamy na co dzień oraz od ich rodzaju. Jeśli jesteś bezdzietną młodą osobą, niechorującą przewlekle, prawdopodobnie nie posiadasz w domu dużej ilości leków i wystarczy taki przegląd zrobić dwa, trzy razy do roku. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku rodzin wielodzietnych i osób chorujących przewlekle. Już samo posiadanie dzieci sprawia, że nasze apteczki magicznie zapełniają się wieloma syropami, kropelkami, itd. Jeśli więc to dotyczy również Ciebie (pamiętaj, że sporo syropów ma dość krótkie daty przydatności do spożycia po otwarciu) musisz przeglądać swoją apteczkę zdecydowanie częściej, nawet co 1-2 miesiące.

Wszystko na temat dat przydatności leków znajdziesz w naszym wpisie: Termin przydatności leków po otwarciu

Sprawdź co masz i gdzie to chowasz?

Zacznij od zgromadzenia wszystkiego co posiadasz. Odszukaj i wyjmij wszystkie leki oraz suplementy z kuchennych szafek, z łazienki, spod łóżka, z szuflady, itd.

Przy okazji zwróć uwagę gdzie te leki tak naprawdę były przechowywane i czy to miejsce było prawidłowe. Pamiętaj, żeby żadnych leków nie przechowywać w miejscach o dużych wahaniach temperatur czy też narażonych na dużą wilgotność, np. w szafkach w łazience.

Jeśli nie wiesz jak przechowywać swoje leki prawidłowo zobacz wpis: Przechowywanie leków – kiedy lek może stać się trucizną.

Sprawdź daty

Teraz kiedy już wiesz co masz, zajmij się sprawdzeniem, co jeszcze możesz wykorzystać, a co należy już zutylizować.

Naklejki mogę używać do ……. – sklep zakamarkiwiedzy.pl

Po kolei sprawdzaj daty ważności oraz daty przydatności do użycia po otwarciu.

Więcej o datach ważności leków znajdziesz tutaj: Termin przydatności leków po otwarciu, natomiast kosmetyków tutaj: Czy wiesz kiedy Twoje kosmetyki nie nadają się już do użycia?

Produkty, które nadają się jeszcze do użycia odkładaj w inne miejsce niż te, które będziesz chciała następnie zutylizować. Kiedy dokonasz już tej podstawowej selekcji zajmiemy się tymi rzeczami, z których będziesz jeszcze korzystała.


Spisz jakich leków Ci brakuje

Wszyscy wiemy z doświadczenia, że najlepiej robić listy zakupów zawsze wtedy gdy coś nam się kończy, np. jeśli kończy Ci się mydło najlepiej od ręki wpisać je na listę zakupów. To sprawi, że zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nie wydasz za dużo na niepotrzebne zakupy.

Moment porządkowania domowej apteczki to idealny czas na sporządzenie listy brakujących produktów. Dokładnie widzisz wtedy co się skończyło, a co się skończy już niedługo. Przygotowaną listę możesz zabrać ze sobą do apteki lub zrobić zakupy w e-aptece. Oczywiście dotyczy to produktów sprzedawanych bez przepisu lekarza.

Może będziesz zainteresowana: Na co zwrócić uwagę robiąc zakupy w aptekach internetowych?

Pamiętajmy, że jeśli stosujemy przewlekle jakieś leki przepisywane przez lekarza, powinniśmy mieć zawsze ich lekki zapas w domu. Nigdy nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Zawsze może coś nie wyjść. Albo lekarz może nie przyjmować, albo może już nie być miejsc w przychodni, albo w aptece może danego leku brakować. Pamiętajmy więc żeby mieć zawsze przynajmniej 1 opakowanie w zapasie.


Stwórz dla leków, które nadają się do użycia miejsce w domu, które będzie domową apteczką

Warto mieć jedno miejsce w domu, w którym przechowujemy leki. Wtedy na pewno o niczym nie zapomnimy i wszystko będzie pod ręką. Może to być np. szafka w pokoju, która jest zamykana na klucz (jeśli mamy dzieci). Zadbajmy o to żeby wszyscy domownicy wiedzieli gdzie jest ta szafka, ale żeby za jej organizację i pilnowanie dat ważności była odpowiedzialna tylko jedna osoba. Luzem w szafce zostawmy tylko te rzeczy, które są używane wspólnie. Wszystkie te, które są używane przez poszczególne osoby włóżmy do oddzielnych pudełek (pojemników) opatrzonych imionami osób stosujących. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko pomyłki zwłaszcza jeśli domownicy zażywają różne leki w podobnych opakowaniach. Mając podpisane pojemniki imionami, mamy pewność, że żaden z domowników się nie pomyli i zawsze sięgnie po odpowiednie leki. Żeby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko pomyłek pamiętajmy, aby nigdy nie wyrzucać opakowań leków i ich ulotek. Dobrą praktyką jest przed każdym użyciem leku przejrzenie jego ulotki. Zwłaszcza jeśli dotyczy to nowych leków lub tych, które podajemy naszym dzieciom.


Oddaj niepotrzebne lub przeterminowane leki do utylizacji

Może czytałaś już w naszych poprzednich wpisach, że żadnych leków nie należy wyrzucać do śmieci ani wylewać do kanalizacji. To kwestia zanieczyszczania środowiska i jego zatruwania. Gdzie więc je oddać? Za zbiórkę przeterminowanych produktów leczniczych odpowiada gmina. Nie jest więc tak, że każda apteka musi przyjąć Twoje przeterminowane leki. Nie musi. Jeśli chcesz sprawdzić gdzie możesz oddać leki u siebie – sprawdź na stronie swojej gminy. Powinny tam być informacje o tym w jaki sposób utylizować leki oraz jakie konkretnie wymagania w tym względzie powinieneś spełnić. Przykładowo, w niektórych gminach przed oddaniem leków w postaci tabletek musisz usunąć je z blistrów.

Więcej o tym jakie produkty lecznicze możesz oddać i gdzie przeczytasz w naszym wpisie: Przeterminowane produkty lecznicze. Co z nimi zrobić?

Jak nie musieć ciągle kontrolować dat ważności i przydatności?

Najlepiej wszystko porządkować od samego początku. W momencie kiedy kupujesz jakiś produkt sprawdź jego daty. To powinno zdecydowanie wejść Ci w nawyk. Jeśli produkt ma określoną datę przydatności do użycia po jego otwarciu, w momencie otwarcia zapisz na opakowaniu do kiedy możesz go stosować. Jesteśmy przekonane, a w głębi duszy Ty na pewno też, że nie zapamiętasz tej daty. Datę wpisz wprost na opakowaniu lub użyj naszych naklejek.

Naklejki mogę używać do ……. – sklep zakamarkiwiedzy.pl

Super, idę do sklepu

Na zakończenie mamy dla Ciebie prezent. Przygotowałyśmy dla Ciebie checklistę dzięki, której szybko uporządkujesz swoją domową apteczkę.

Porządkowanie domowej apteczki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x