fbpx

Co słychać u nas?

Przed Wami podsumowanie sierpnia, czyli skrót tego, co działo się na naszym blogu oraz ogólnie w tematyce zdrowia.

W sierpniu pojawiliśmy się na pinterescie oraz na instagramie. Spotkajmy się na @codlazdrowia.pl. Warto nas obserwować na instagramie, ponieważ poruszamy tam w skondensowanej formie treści, których nie znajdziecie na blogu.

Tematy, omówione w sierpniu na blogu:

  1. Przeterminowane produkty lecznicze. Co z nimi zrobić? – gdzie je wyrzucić oraz czy za przeterminowane produkty lecznicze odpowiada apteka?
  2. Lunchbox -sprawdzone źródła inspiracji – przed nami wrzesień i warto pomyśleć o przygotowywaniu pudełeczek do pracy i szkoły.
  3. Śniadania. Gotowe zestawy do lunchboxa – warto zjeść rano śniadanie to oczywiste. My podpowiemy Ci natomiast jak przygotować je szybko.
  4. Pokrzywa Zwyczajna – zwykła roślina o niezwykłych właściwościach– piszemy o powszechnie znanej, a jednak nie do końca docenianej pokrzywie.

Wydarzenia sierpniowe:

Sanepid prowadzi serwis kąpieliskowy – sprawdź tutaj.

Wydarzenia wrześniowe:

10 września 2019 r. w godzinach 10.00-14.00 w Poznaniu odbędzie się konferencja „Społeczne dylematy współczesnego seniora”. Wśród tematów wystąpień znalazły się między innymi: „Prawo-Pacjenta Seniora do wybranych usług zdrowotnych” oraz „Oszustwa finansowe z perspektywy pracownika banku. Prawdziwe zdarzenia”. Więcej o konferencji przeczytasz tutaj.

Książką miesiąca sierpnia jest:

Zdjęcie ze strony internetowej doktorania.pl

To książka o mądrym kupowaniu jedzenia. Autorka w części ogólnej pisze między innymi o błędach jakie najczęściej popełniamy robiąc zakupy, o tym jakie produkty warto mieć w swojej kuchni, a także mierzy się z najczęstszymi wymówkami Polaków w kwestii zdrowego jedzenia.

Dalej, w części szczegółowej książki dostajemy już same konkrety. Informacje o tym na co zwrócić uwagę kupując takie produkty jak: ziemniaki, makarony, dżemy, nabiał, miód, ryby, chleb, i wiele innych. W ramkach autorka podaje przykłady „dobrych” składów produktów i tych, których raczej powinniśmy się wystrzegać dokonując codzienny zakupów.

Osobiście książki nie traktuję jako takiej, którą można przeczytać i odłożyć na półkę. W moim domu jest w ciągłym obiegu. Jeśli mam czas przed większymi zakupami lubię „przypomnieć” sobie na co zwrócić uwagę wybierając produkty w sklepie. Zdecydowanie ułatwia to język książki – skierowany do zwykłego konsumenta.

Co działo się w sieci w sierpniu:

Na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej pojawił się wykaz jadłospisów dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zobacz je tutaj. Końcówka sierpnia to idealny moment na opracowanie planu oraz zebranie inspiracji do szkolnych lunchboxów. Po zapoznaniu się będziesz mogła od razu zacząć wprowadzać dobre nawyki w żywieniu swojej rodziny.

Kasia Gandor przy współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Otyłością, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, Instytutem Żywności i Żywienia im. Prof. dr med. A. Szczygła nagrała materiał o słodzikach. W materiale Kasia odnosi się do różnych badań i wyjaśnia jak zostały przeprowadzone oraz czy rzeczywiście powinniśmy bać się np. aspartamu czy stewii. Do obejrzenia tutaj. Natomiast jeżeli ktoś woli wersję pisaną i zechce jeszcze pogłębić wiedzę o słodzikach powinien zapoznać się z wpisem Łukasza (kliknij tutaj).

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) wydał w sierpniu dwa komunikaty. Jeden odnośnie stosowania Metotreksatu, natomiast drugi odnośnie zmiany substancji pomocniczych w popularnym leku na niedoczynność tarczycy: Euthyroxie N.

Euthyrox N

16.08.2019 pojawiła się na stronie Urzędu informacja na temat Euthyroxu N. Firma Merck w porozumieniu z URPL stworzyła materiały edukacyjne dla pacjentów, w których informuje, że od 2.09.2019 r. Euthyrox N będzie dostępny w tabletkach o zmienionym składzie w zakresie substancji pomocniczych. Tabletki nie będą zawierały laktozy, co ma duże znaczenie dla osób z jej nietolerancją. Poza tym zmiana substancji pomocniczych ma sprawić, że zawartość lewotyroksyny czyli substancji czynnej będzie bardziej stała przez cały okres ważności leku. Ponadto zmieni się również wygląd zewnętrzny opakowania leku. Pojawią się nowe kolory oraz kod QR, po zeskanowaniu którego pacjent zostanie przeniesiony na stronę https://www.euthyrox-instructions.com/en/poland.html, na której znajdzie ulotkę leku i dostęp do materiałów edukacyjnych dla pacjentów stworzonych przez firmę Merck, w których znajdzie odpowiedź na następujące pytania:

1. W jakim celu stosuje się lewotyroksynę?

2. Na czym dokładnie polegają zmiany dotyczące substancji pomocniczych?

3. Czy sposób przyjmowania leku ze zmienionymi substancjami pomocniczymi jest inny?

4. Co należy zrobić, jeśli farmaceuta wydał mi lek ze zmienionymi substancjami pomocniczymi po raz pierwszy? Czy muszę skontaktować się z lekarzem?

5. Jakie zagrożenia są związane ze zmianami dotyczącymi substancji pomocniczych?

6. Jakie są objawy zaburzeń czynności tarczycy, o których powinnam/powinienem wiedzieć?

7. Na czym polegają zmiany dotyczące opakowania zewnętrznego (pudełka) i blistra?

8. Co należy zrobić w przypadku dalszych pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji?

Tutaj znajdziecie treść tych materiałów edukacyjnych.

Metotreksat

Drugi komunikat pojawił się 27.08.2019r. i dotyczył zwiększenia świadomości pacjentów w sprawie przyjmowania Metotreksatu i zapobieganiu popełniania błędów w dawkowaniu tego leku w chorobach zapalnych. Komunikat jest konsekwencją działań podjętych przez Europejską Agencję Leków (EMA) w celu zapobiegania ciężkim i potencjalnie zagrażającym życiu błędom w dawkowaniu metotreksatu, stosowanego w chorobach zapalnych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Crohna. URPL przedstawił następujące informacje dla pacjentów:

– jeżeli stosujesz metotreksat w chorobach reumatycznych, łuszczycy czy też w chorobie Crohna, powinieneś przyjmować lek tylko raz w tygodniu,

– przyjmuj tabletkę metotreksatu zawsze tego samego dnia w tygodniu,

– postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania,

– otrzymasz kartę pacjenta, razem z tabletkami metotreksatu (lub postacią leku w płynie), po otrzymaniu, przeczytaj ją ponieważ znajdziesz w niej informacje jak zażywać lek,

– skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem, jeżeli wystąpi u ciebie ból gardła, gorączka, owrzodzenie jamy ustnej, biegunka, wymioty, rumień, krwawienie lub odbiegające od normy osłabienie. Mogą to być oznaki, że stosujesz za dużą dawkę metotrekstu,

– zawsze przestrzegaj terminów kontrolnych wizyt lekarskich i zleconych badań krwi. Dlaczego jest to istotne? Należy upewnić się, że metotreksat działa na Twój organizm prawidłowo i nie stwarza jakiś zagrożeń,

– jeżeli nie jesteś pewny, jak zażywać metotreksat lub masz inne pytania dotyczące leku porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Musimy jednak pamiętać, że informacje te dotyczą jedynie stosowania tego leku w chorobach zapalnych. Oprócz tego, metotreksat jest też zarejestrowany do stosowania w chorobach onkologicznych i w takich wskazaniach może istnieć konieczność stosowania go codziennie, w zależności od sposobu dawkowania. Najważniejsze więc, aby sposób dawkowania był zawsze uzgodniony z lekarzem i abyśmy go przestrzegali.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x